25 Mart 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Uğur Karyağdı-FIDE National Instructor
Merhaba satranç severler
Yazı Tarihi: 22 Aralık 2017 Cuma 07:35

bu hafta içerisinde çok sayıda yeni gelişme yaşandı. Bunların en önemlisi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) arasında yapılan protokoldü.

Bu protokolün içeriğini incelediğimizde artık Satranç eğitimlerini sertifika sahibi ve vizesi bulunan eğitimli kişilerinin (Satranç Antrenörleri)  verebileceğini görebiliyoruz. Üzün dönemlere yaydırılmış bir ilerleme takvimine bağlı kalınarak yapılan bir protokol olarak görülmekte. Satrançta belki çığır atlatacak bir yapılanmanın ikinci aşaması olarak ta söyleyebiliriz. Bununla birlikte birçok değişimde çevremizde hissedilecek en önemlisi çevremizde bulunan satranç kurslarının sayılarının düşmesi olacaktır. Bunun nedenlerinin başında yeni yönetmelik gereği uygun şartları oluşturamamış olan eğitimcilerin artık satranç eğitimini MEB aracılığında veremeyecek olmasıdır. Diğer bir gelişme ise bu eğitimleri almış uygun şartları sağlamış olan meslektaşlarımın kurs dönemlerinde yaşayacağı yoğun talep olacaktır. Aslında bu talepleri ve ülkede bulunan antrenörleri istatistiki olarak incelediğimizde taleplerin azlığından dolayı mesleğini bırakmış olan satranç antrenörlerinin tekrardan mesleğe geri dönüşleri söz konusu olacağından ve bu sayede doğru eğitimler ile çocuklarımızı yetiştirileceklerinden olumlu bir protokol olduğunu söylememiz yerinde.

Satranç severler, geçtiğimiz haftalarda yapılan Kırklareli İli Küçükler ve Yıldızlar Satranç Turnuvaları yapılmasıyla birlikte Türkiye Küçüklerde ve Yıldızlarda İlimizi temsil edecek olan sporcularımız da belli oldu, kendilerine başarılar diler her türlü desteği biz antrenörlerden görebileceklerini belirtmek isterim. Bir de ilave edemeden geçemeyeceğim bir gurur da bu turnuvalarda yaşadım. Geçmiş yıllarda çalıştırdığım öğrencilerin ve şu anda çalışmalarına devam ettiğimiz öğrencilerin başarı kazanmaları beni gururlandırdı. Üstelik öyle bir gurur ki yaklaşık 2 aylık çalışma ile 2 yıldır çalışmaları devam eden öğrencileri geride bırakmayı bildiler.

 

Bir başka gelişmeye gelecek olursak eğer, 8 gündür Hindistan'ın Ahmedabad şehrinde büyük bir heyecan ile gerçekleştirilen 2017 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı 18.12.2017 günü oynanan son tur maçları ile sona erdi. Son tur Güney Afrika A takımını yenen takımımız 8. sırada başladığı turnuvayı 11 puan ile 6. sırada tamamladı.

Turnuvanın zirvesine baktığımızda ise ilk 8 maçını kazanarak son tura şampiyonluğunu ilan edip giren Rusya takımı son turda Hindistan Kırmızı takımına 2,5-1,5 kaybederek 16 puan ile şampiyon oldu. Ev sahibi Hindistan Yeşil takımı ise son turda Kazakistan'ı 3,5-0,5 gibi rahat bir skor ile geçerek 15 puan ile ikinciliği, turnuvanın bir diğer favorisi İran ise son turda Belarus takımı 4-0 geçerek 14 puan ile üçüncülüğü elde etti. Turnuvada dördüncülüğü 12 puan ile Ermenistan elde ederken beşinciliği ise gene 12 puan ile Hindistan Kırmızı takımı elde etti.

 

 

Bir haberde Sporcumuz CM Atilla Köksal Yüksel den geldi. Sporcumuz İspanya’nın Benidorm şehrinde, 01-10 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve 170 sporcunun 10 tur boyunca yarıştığı  XVI. Gran Torneo Internacional Aficionados S-2300 Turnuvasında 8 puan elde ederek birinci oldu.

Turnuvada yarışan diğer sporcumuz CM Ahmet Olçum ise turnuvayı ikinci ile eş puanla (7,5 puan) beşinci sırada tamamladı. Sporcularımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Bölgemizden haberlere geri dönecek olursak eğer Kırklareli Genel İl Birinciliği 23-24 Aralık 2017 Cumartesi-Pazar, tarihleri arasında, Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilecektir.
Kayıtlar; http://kirklareli.tsf.org.tr/turnuva-kayit-form adresinden yapılabilir.

Katılacak olan sporcuların Türkiye Şampiyonasına gidebilme hakkı olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.

 

 

Bu yazı 1835 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Merhaba satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler.
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
» Merhaba Satranç severler
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter