23 Mart 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
AMATÖR SÜPER LİG
Yazı Tarihi: 29 Aralık 2017 Cuma 07:42

Evet, geçtiğimiz hafta oynanan müsabakalarla İlimiz Amatör Süper Lig’i de 1  erteleme maçı eksiği  ile ilk yarıyı tamamladı. 2.Yarı 21 Ocak 2018 tarihinde başlayacak. Babaeskispor aldı başını gidiyor. Gidiyor ama BAL Ligi’ne katılma şansı yok. Eğer bir amacın yoksa ki Amatör Süper Lig Takımlarının tek amaçları BAL Ligi’ne çıkmaktır. Geçen yıl Babaeskispor bu hakkı kazanmasına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle katılamadı. Bu yıl ligi önde bitirse dahi katılma şansı yok. Ama ligde de onlardan iyisi yok. Deplasmanda iddialı bir şekilde giren ve BAL Ligi için yola çıkan Evrenspor’u 3-2 yenerek 4’üncülüğe itti. Ve ligin bir diğer iddialı takımı Kavaklıspor da yine kendileri gibi iddialı Pınarhisarspor’u Pınarhisar’da 2-0 gibi net bir skorla yenerek ben buradayım dedi. Burada Babaeskispor ve Kavaklıspor koptu, alttaki takımlar sadece 3’üncülük için kapışacaklar.

ETİKET BULUNDURMA

Geçenlerde yine toplu taşıma aracına bindim, genelde boş bulduğumda en arkada sağ tarafa otururum. Ancak orada yer olmadığından en arkanın bir önüne oturdum, benim yerimde oturan 2 gencin tatlı sohbetlerine istemeden kulak misafiri oldum. Anlattıkları yeri çok iyi biliyorum ama isim vermeyeceğim, genel olarak anlatmak istiyorum. Çünkü onların sorunu sadece anlattıkları yer değil geneldi, ama onlar o gün gittikleri yerden bahsediyorlardı. İyi giyimliydiler ve konuşmaları da oldukça düzgündü. Gerçi bu yazıma benzer bir yazıyı daha önceleri de bir başkaları ağzından dile getirmiştim. Gittikleri bir yerde ödedikleri paranın sadece işyeri sahibinin söylediği rakam olduğundan bahsediyorlardı, içeriğini de söylediler ama onları yazmıyorum, sadece işin özeti olarak gençlerin söylediklerini yazmak istiyorum. Birçok işyerinde fiyat listesinin olmadığından, kentimizde birçok odanın olduğu ancak bu odaların kendilerine bağlı işyerlerinde fiyat levhalarının olmadığı, hatta birçok oda başkanının dahi işyerlerinde fiyat listelerinin olmadığından söz ediyor, cebimizdeki paraya göre nasıl hareket edeceğimizi bilmiyoruz veya söylenen fiyat kadar paramız yoksa diyorlardı. Ama fiyatları görsek cebimizdeki paraya göre hareket etmek daha iyi olurdu, hadi bizim paramız vardı söylenen rakamı ödedik, ya söylenen bedel kadar cebinde para olmayanlar ne yapar diyorlardı. Toplu taşıma aracından indikten hemen sonra araştırmaya başladım ve 28 Haziran 2014 Cumartesi tarih ve 29044 sayılı Resmi Gazete’yi buldum. Bu tarihten sonra değişiklik var mı yok mu onu bulamadım. Ama bulduğum bu Resmi Gazete’ye göre;

MADDE:2 “Bu Yönetmelik, tüketicilere sunulan mal ve hizmetlere ilişkin etiket,tarife ve fiyat listelerini kapsar” diyor.

Yine Madde 4’ün C şıkkı Etiket; Bir malın tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, üretim yeri ile ayırıcı özellikleri hakkında tüketicileri bilgilendirmek üzere kullanılan çeşitli boyut ve şekillerdeki fiyat etiketini,

G şıkkı Malın Birim Fiyatı: Bir malın ticari teamül ile yerleşmiş satış usul ve şekillerine göre adet, uzunluk, ağırlık, alan veya hacim ölçülerinden biriyle ifade edilen tüm vergiler dahil fiyatını,

H şıkkı Satış Fiyatı: Bir malın veya hizmetin satışa sunulduğu tüm vergiler dahil peşin fiyatını,

J şıkkı Tarife ve Fiyat Listesi; Mal veya Hizmetin satış fiyatı hakkında tüketicileri bilgilendirmek üzere kullanılan listeyi,

Etiket bulundurma zorunluluğu

MADDE :5    (1) Perakende satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin ödeyeceği tüm vergiler dâhil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulması mümkün olmayan hâllerde aynı bilgileri kapsayan listelerin kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde uygun yerlere asılması zorunludur. Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de bu madde hükmüne göre düzenlenerek asılır.

              (2) Etiket ve listelerde aşağıda yer alan hususların bulunması zorunludur:

a) Malın üretim yeri,

b) Malın ayırıcı özelliği,

c) Malın tüm vergiler dâhil satış fiyatı,

ç) Malın birim fiyatı.

(3) İthal edilmiş mallara ait etiketlerde; malın üretildiği ülke isminin Türkçe yazılması zorunludur.

(4) Cam, naylon, karton, kâğıt ve bunlara benzer maddelerden oluşan kutu, kova, şişe, kavanoz, poşet, torba ve benzeri ambalajlar içinde tüketiciye satılan malların etiketlerinde; satış fiyatları ile birim fiyatlarının aynı boyut ve renkte kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yazılması zorunludur.

(5) Açık halde satılan mallara ilişkin etiketlerde satış fiyatı yerine sadece birim fiyatının yer alması yeterlidir.

(6) Malın birim fiyatının satış fiyatıyla aynı olması halinde birim fiyatının belirtilmesine gerek yoktur.

Tarife ve fiyat listesi

MADDE 8 – (1) Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.

(2) Tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatların dışında; servis ücreti veya herhangi bir isim altında başka bir ücret alınması halinde, bunun tarife ve fiyat listesinde gösterilmesi zorunludur.

LÜLEBURGAZ BELEDİYESİ ETKİNLİKLERİ

Metin UCA, Serdar KUZULOĞLU, Prof. Dr. Necdet TEKİN ve Abbas GÜÇLÜ

Lüleburgaz Belediyesi’nin etkinliklerine yetişmek mümkün değil. Geçtiğimiz Pazartesi gecesi Carmen Wedding House’ta yapılan 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı’nın Lansman gecesinde Moderatör Metin UCA ve Teknoloji yazarı Serdar KUZULOĞLU konuktu. Dünyada ve Türkiye’de ekonomiye değer katan ve halkın yaşam kalitesini arttıran en değerli kavramlar inovasyon ve tasarımdır.

İnovasyon, değer yaratan bir yeniliğin herkes tarafından kullanılması ve yayılması anlamını taşıyor. Tasarım ise bu kullanımın herkes tarafından hissedilecek ve kolaylıkla anlaşılacak şekilde yapılmasını sağlar. Lüleburgaz Belediyesi gerçekten bu Kent için güzel işler yapıyor.

Ve şimdi 6 Ocak 2018 Cumartesi günü gençlerimiz ve öğrencilerimiz için Celal PİR moderatörlüğünde  eski Milli Eğitim Bakanımız Necdet TEKİN ve hepimizin çok yakından tanıdığı eğitim konusunda uzman Abbas GÜÇLÜ ile Kent halkını ve öğrencilerimizi Prof. Dr. Necdet TEKİN Gençlik Merkezinde 14:00-16:00 saatleri arasında buluşturuyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 963 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KENTSPOR
» AYAKKABILARIMIZA CAN VEREN ADAM Tevfik KARATAŞ
» AMATÖR KULÜPLERE MADDİ DESTEK
» Adı : Hüseyin Soyadı : TUZCU
» Adı: Mehmet Soyadı : YÖRÜTEN
» ADI : Özgür SOYADI: USLU
» 2.AMATÖR KÜME
» BELEDİYE BAŞKANLIĞI
» FUTBOL-BASKETBOL
» HOŞ GELDİN KENTSPOR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter