07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
Kasabanın kötü adamları
Yazı Tarihi: 09 Ocak 2018 Salı 07:39

Severek izlediğimiz, halen de izlemekte olduğumuz, zaman zaman ekran başında hop oturup hop kalktığımız western türü kovboy filmlerini hepimiz hatırlarız.

Mücadele iyi taraf ve kötü taraf olarak geçer. Kasaba üçe ayrılır, iyi taraf, kötü taraf ve bar tezgahında bedava içkiye üşüşmek için bekleyen taraf.

Kötü taraf kasabayı ele geçirmek ister. Bankasına, gelirine, topraklarına, tüm değerlerine sahip olmak ister, tetikçileri vasıtası ile yapmayacağı kötülük yoktur.

Kasabanın bankasını soyar, paraya el koyar, toprakları, yeşil vadileri, hayvan sürülerini ele geçirmek için toprak sahibini herkesin gözü önünde barda öldürür, kendini aklayacak, bir bahane bulur ve hadi içkiler bizden diyerek bedava içki bekleyen, anlık çıkar peşinde koşan küçücük menfaatinden başka bir şey düşünemeyen mankurtları bar tezgahına davet eder. Ölen ölmüştür, kasabalar boşalmıştır, topraklar el değiştirmiştir. Kasabanın değerleri içinde olan kooperatifler sömürülür, iliği kemiği kurutulur, otobüs istasyonları ele geçirilir, yazıhaneler birer ikişer yakınlar arasında pay edilir. Lezzet evleri yapılır bir türlü açılamaz, kadınların sömürülmesine, tecavüz edilmesine, çocuk yaştaki kızların istismar edilmesine aldırış edilmez ama rant uğruna kadın evleri yapılır.

Gençler için, içine parasız, fakir gençlerin giremeyeceği paralı akademiler yapılır. Kasabanın her tarafı verilen içkili mekan ruhsatları ile batakhane haline gelir. Kasaba kadın etine kokar. Hiçbir şekilde ses çıkmaz, tepki konmaz. Buyurun içkiler patrondan, yemekler patrondan.

Hakkını arayanlar, adalet arayanlar kasabanın kötüleri tarafından darp edilir, bir gün herkese lazım olacak hukuk yerlerde sürünür.

Kasabalının gaflet ve delalet içinde olması, kafalarını kuma gömmesi, korkaklık içinde olması kötü adamların cüretini daha da artırmaktadır.

Kasabalı düşünmez, düşünmek istemez. Sıra onlara gelmemiştir ama elbette gelecektir.

Kasabanın şerifi, şerifleri olayları görmezden gelir. Görmemek için bahane arar durur. Ta ki çuvaldız kaba etine girene kadar heyhat iş işten geçmiştir.

Kasabalı uyuşmuş, uyuşturulmuştur. Soyup soğana çevrildiğini anlamaz bile, konvoylarda bedava gezdiğini, konvoy sonrası yediği yemeğin, içtiği içkinin cebinden çıkmayacağını zanneder.

Oysa ki tatlı tatlı yedikleri acı acı çıkacak, hesaplar tutulmaktadır ve kendilerine rücu edilecektir.

Kötü adamların mühreleri vardır, cazgırları vardır, alkış tufanını onlar başlatır.

Yaşa, var ol, nur ol, en büyük başkan bizim başkan, sürü kendiliğinden gelir zaten.

Sürü psikolojisi nedir bilir misiniz? Kasabalının bilinçli kişilikleri ortadan kalkmış, kasabalının düşünceleri tek tarafa yönelmiştir. Kitle tek bir varlık haline gelmiştir. Zihniyet tekelleşmiştir.

Kasabalı kendini sürüye kaptırmıştır. Sorgulamaz, sorgulayamaz.

Sürü nereye kasabalı oraya artık.

Konvoylar, yemekler, vaatler elbette birkaç gün sonra son bulacak.

Kasabalı ayılmaya başlayacak, hakikat ortaya çıkacak, vaatlerin tutulmadığı görülecek, beklentiler boşa çıkacak, pembe bulutlar dağılacak, sürüdekiler acı hakikatle yüzleşecek.

Sayın kasabalılar, ben gazetemiz Görünüm’ün bana verdiği imkanı kullanarak arada sırada birkaç satır ile gördüğüm, bildiğim olayları anlatmaya, kötü adamların niyetlerini, yaptıklarını açığa çıkarmaya, sizleri aydınlatmaya çalışıyorum.

Dinleyip dinlememek, hisse çıkarıp çıkarmamak sizlerin takdiridir. Ben görgümü, bilgimi, deneyimlerimi paylaşmanın huzuru içindeyim. Sizleri sürü psikolojisine kapılan değil, sorgulayan, araştıran, iyiyi kötüyü ayırt eden kasabalılar olarak görmek en büyük dileğimdir.

 

 

Bu yazı 4506 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter