24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
GRİNWİCH’İ BIRGALAMA ZAMANIDIR KARDEŞLERİM
Yazı Tarihi: 17 Ocak 2018 Çarşamba 18:30

Bu Grinwich bildiğiniz Grinwich, yani saatlerin ayarlandığı 0 0 0 batı doğu noktasındaki turistik bir kasaba. Bizim kasabanın utanmaz arlanmaz bütçe bükücülerine göre söylersek “Saatleri Ayarlama Akademisi”
Ama durum bu kadar basit değil aslında. Bu Grinwich kasabası ile aynı konuma sahip İspanya, Fransa, İngiltere, Cezayir, Mali, Burkina Faso, Togo, Gana’da da yerleşim yerleri var. Ama hepimiz hep bir ağızdan Grinwich diyoruz başka da bir şey demiyoruz. 1880’lere kadar dünyanın başlangıç noktası Yerebatan Sarnıcı’nın (Sultanahmet Köftecisinin az aşağısı) önünde bulunan ve hala inatla var olmaya devam eden “Milyon Taşı” iken, bu aralar kafayı fena halde taktığımız (ki biz okumayı öğrendiğimizden beri takıkız) Amerikanya’da yapılan bir toplantıda Osmanlı temsilcisinin de olurları ile dünyanın sıfır noktası teeeee İngiltere’nin Grinwich’ine taşınmış, saatler ve haritalar ile dünyadaki konumlanma bu tarihten sonra orası esas alınarak şekillenmiş.
Yani saatler aslında gerçek değiller kardeşlerim. Güçlü olanın teklifi ve gücü tükenenin “olur”u hop kondik kondik hoooooop kondurdik tarzı salaklıklardan ibaretler.
Günümüz dünyasında bizi esir alan saatler aslında köleliğin yatıştırıcı haplarından ibaretler. Hiçbir gerçeklikleri yok. Hepinizi esir alan 8-4, 4-12 ve 12- 8 vardiyaları, sabah 08-16 arası okul saatleri, uyku saatleri, uyanma saatleri, uyanamama saatleri, sevişme saatleri, dövüşme saatleri, yemek saatleri, teneffüs saatleri, öğle molaları, prime time zamanları ve diğerleri tamamen uydurma işler.
Sakinleşelim, isyansız kalalım, çizgiye gelelim türü anti depresanlar.
İnsanlar 8 saat çalışırlar!
Hadi ya niye ki ne? Günlük işini üç saatte bitirip sonra dedikodu yapan ve kendi hayatlarını gıdım gıdım öldürenlere ne diyeceğiz. (Ki bu konuda İsviçreli bilim adamlarının acayip enteresan çalışmaları var)
Demem o ki saat denilen dilimlenmiş salaklık alçak kapitalizmin biz köleler için icat ettiği ölçü aracından başka bir şey değildir sevgili kardeşlerim.
Ya para, dediğinizi duyar gibiyim.
Para, dünyayı saran bu salaklığın ve aymazlığın, illüzyon ile örtülmesine yarayan bir simülasyondur sadece. Ki 2. Dünya Savaşı’nda Almanlar evdeki sobalarını hiçbir değeri kalmayan paraları ile doldurup onları yakarak ısınmışlardır. Bir çuval markın bir ekmek etmediği zamanlardır onlar. Çünkü para hiçbir şeydir, sahip olduğunuz zaman ise her şey.
Zamanı satın alamayan vahşiler onu parçalara bölerek ölçülebilir hale getirdikten sonra köle ticaretinin silaha ve kaba kuvvete gerek duymadan sürdürmüşler ve böylece acayip bir israftan da kurtulmuşlardır.
Köle tüccarları her şeyi saatler ile ölçerler sevgili kardeşlerim. Bir ekmek 10 çalışma dakikasıdır. Kira denilen şey için 100 saatinizi gözünüzü açmadan köle tüccarlarına vermelisiniz. Sıradan bir ev sahibi olmak istiyorsanız yani kutu kutu üst üste konmuş adına apartman denilen izolasyon kutularından birine sahip olmak isterseniz, yanınıza karnınızı doyuracak bir eş bulup, 5 yıldan toplam 12 bin saat heba ederek düğün borcu ödedikten sonra, 15 yıl günde sekiz saatten toplamda 32 bin saatinizi de çöpe atmanız şart. Çalışan eş yoksa, ya çalışan salak bir ana baba bulacaksınız ya da ayda 100 saati ev sahibini eline verip kıçınızı kırıp el alemin izolasyon kutusunda ölüp kurtulacaksınız.
Dünyayı avucunda tutan vahşilerin, değiş tokuş aracı sandığımız gibi para değil, sadece ve sadece parçalara ayırıp bize saat diye yutturdukları zamanımızdır sevgili kardeşlerim.
Biliyorum ilk anda saçma bir fikir gibi geliyor insana. Ama hadi düşünmeye başlayın. Bu gün cebinizden kaç para çıktı ve siz bu parayı kazanmak için kaç saat çalıştınız. Sizin cebinizdeki transit durağa uğrayan ve adına para dedikleri salaklığın bu alışverişteki rolü salak bir illüzyondan ibaret aslında. Sizin elinizden çıkardığınız şey para değil, bölerek size saat dedikleri ve ücretlendirdiklerini söyleyip yok pahasına elinizden aldıkları hayatınızdır.
Tükettiğiniz şeyin karşılığı para salaklığı falan değil kardeşlerim.
Sadece hayatınız!
Hadi herkes elinden geldiğince bırkalasın şu salak Grinwich’i ya da Yerebatan Sarnıcı önündeki “Milyon Taşı”nı…
Altından hayatınız göğe erecek!

Bu yazı 917 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter