24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gülsüm KAYMAZ-Psikolojik Danışman
ÇOCUĞUNUZU BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN!
Yazı Tarihi: 20 Ocak 2018 Cumartesi 10:28

Günümüz ebeveynleri, öğrencilerden çok karneyi önemser oldu, öğrencilerden daha fazla karne heyecanı yaşıyor.

Karne çocukların başarısını ölçen yegâne araç değildir. Karne, çocuğun derslerindeki eksikliklerini, derse ve konulara olan hâkimiyetini gösterir.

Karne çocuğun dönem içinde derslerine karşı gösterdiği ilgi ve sorumluluklarını belgeleyen bir sonuçtur. Tabi ki önemlidir fakat ebeveynlerin sadece bu sonuca bakarak çocukları ‘tembel’ veya ‘çalışkan’ olarak etiketlemeleri büyük bir hatadır.

Ebeveynlerin bu yanlış davranışı çocuklarda şu soruya yol açıyor ‘Ben nasıl biriyim?’. Doğru yaklaşımda bulunan anne babanın çocuğunda ise şu soru oluşur: ‘Ben dersleri ne kadar öğrenmişim ne kadar çalışmışım?’

Karne döneminde çocuklar doğru yönlendirilmelidir. Bu da ebeveynlerin en büyük görevidir. Dönem boyunca çocuğun akademik seviyesini, okulla ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini gözlemleyip bu doğrultuda çocuğun ihtiyacı olan desteği vermek ve yönlendirmek ebeveynlerin sorumluluğudur. Dolayısıyla karne yalnızca çocukların karnesi değil ailenin de üzerine düşen sorumluluklarını ne kadar yerine getirdiğiyle de alakalıdır. Başarısız öğrencilerin anne babaları ne yazık ki adil davranmayıp sadece suçu çocuklarda arıyor. Velileri okula getirtebilmek Rehber Öğretmenlerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan birisi oldu.

Anne babaların unuttuğu bir diğer konu çocukların notlarından ziyade sosyal ilişkileri, olumlu tutum ve becerileri hayata kazandırılmaları konusunda çok daha önemlidir.

Kıyas, gibi çocuğa göstereceğiniz olumsuz tepkiler, çocuğun benlik gelişimini ve özgüvenini zedeler.Bu davranışınız çocuğunuzun yetenekli olduğu alanların farkına varmasını da engeller.Günümüzde çoğu çocuk yetenek ve becerilerinin farkında olmadan, kendini tanımadan yaşıyor.

Her zaman sevgisini yansıtan anne babanın çocuğu ailesinin kendisine değer verdiğini hisseder. Dolayısıyla sevginizi göstermeniz çocuklara en büyük ödüldür. Ödül verdiğiniz öğrencide kalıcı öğrenme olmaz. Ayrıca ödül için çalışan çocuğu bir süre sonra ödülde doyurmaz. Kendisine ödül verilen çocuk da sorumluluk bilinci de oluşmaz.

Sorumluluk bilinci gelişen çocuk karne hediyesi aldığında ‘anne ve babam bana neden hediye aldı?’ diye düşünür. Çünkü Sorumluluk bilinci gelişen çocuk ‘Bu benim sorumluluğum zaten’ diye düşünür.

Çocuğunuza evde ona uygun sorumluluk verin. En basiti çöp atmak olabilir. Onun cümlesini bitirmesini bekleyin. İyi bir dinleyici olun bazı konularda fikirlerini alın. Çocuğunuzu ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanlara yönlendirin. Çocuğa geçmişte ki başarıları hatırlatılarak onu yeniden motive etmelisiniz.

Çocuğunuza güvenin ve bunu ona yansıtın çocuk bundan güç alarak kendini toparlamaya çalışacaktır. Anne babalar, çocuğa karşı davranışlarında eşiyle birlikte hareket etmelidir. Aynı tutarlılıkta çocuğa yaklaşmalıdır. Diğer türlü çocuk anne babasını kıyaslamaya başlar.

Bu yazı 53006 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÇOCUĞUNUZU BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN!
» Mutluluk Nedir?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter