23 Mart 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Özlenen Mektuplar
Yazı Tarihi: 20 Şubat 2018 Salı 07:40

  Eskiden mektuplar vardı yazılan. Özlemle, heyecanla, bin bir umutla beklenen. Dostlukların, sevgilerin, ulaşamamanın hüznünün yansıtıldığı, hasret kokan mektuplar. Şimdi sadece özlem den öte bir anlam ifade etmiyor gibi. Postacıların heyecan ve sevinç karışımı duygularla beklenildiği, el yazısıyla yazılmış hasret, kavuşma umudunu anlatan kâğıtlardı. Mektup yazmak emek gerektiriyordu. Kâğıda düşüncelerini dökeceksin, sonra zarf alıp posta haneye yollanıp pulu yapıştırdıktan sonra göndereceksin. Buna rağmen severek yapılıyordu bu işler. En güzel yönü ise zarftan çıkan kâğıtta her yazılanlar, bir sevenin, dostun dokunuşunu, bir arkadaşın yüreğini anlatıyordu. Yaşı elli ve üzeri civarı olanlar hemen anımsayacaklardır. Çok da uzak olmayan zamanlarda, konuşma dışında kendimizi bir başkasına ifade etmemizin tek yolu, mektup yazmaktı. Arkadaşlarımıza, ailemize, tanımadığımız kişilere, sevdiklerimize mektup yazarak ulaşılırdı. Mektup, sevinçlerden hüzünlere, olaylardan başarılara, nefretlerden acılara, havadislerden kişisel yorumlara kadar geniş bir yelpazede uzanan biricik anlatım yoluydu. Sayfalar dolusu yazılır, ne düşünülüyorsa samimiyetle anlatılırdı. Bunun sonucunda karşı tarafın tepkileri merak ve sabırla beklenirdi. Bir üslubu, seviyesi, nezaketi vardı. Mektupla ulaşabileceğimiz herhangi bir konuya merakı, her bilgiye kolayca ulaştığımız internet sorgulayıcılar bitirdi. Geriye sadece hüzün kaldı. Bir postacının getireceği mektubu beklemenin o kendine has güzelliğine dair özlemleri, çok arar olduk.

  Şimdi ise postadan daha çok ödemeler, faturalar geliyor ve eskisi gibi beklenmiyor artık postacılar. Şimdi mailler var, cep telefonları var. İletişim çok kolaylaştı. Zahmetli olan mektup yazılmıyor, maillerde de eskilerin büyüleyici sözcükleri yer almıyor. Ayrıca cep telefonları, mailler nasılsın sorusunun yerine, daha çok iş için aranıyor. Hayat tablosuna baktığımızda maalesef eski dostlukların kaybolduğunu görüyoruz. Herkes yaşamın zorluklarına dalmış, arkadaşlıkları unutmuş. Daha çok kazanma hırsı tüm güzel duyguları yok etmiş. Kişisel çıkarlar her şeyin önüne geçmiş. Eski dostluklar, eski fotoğraflar gibi sadece duvarda asılı kalmış. Mektuplar insanların güzel duygularını, sevgi saygılarını, teselliyi ifade ettikleri bir mutluluk eserleriydi. Yazılan iki satır bazen insanları hayata bağlamış, bazen ulaşılmaza ulaştırmış. Yazar Kafka’nın Prag meydanında oyuncak bebeğini kaybetmiş bir çocuğa onu teselli etmek için, bebeğin ağzından hiç yılmadan haftalarca mektup yazmıştır. Bazen de mektuplar sahip olunması zor olan sevgiyi anlatmakta zorlanırlar. Şair Cemal Süreyya karısı hastanede yatarken, ona on üç gün boyunca mektuplar yazmıştır. Hem de her gün kendisini görmesine rağmen. O mektuplar büyük sevginin gücünü çok güzel anlatıyordu. İşte o mektuplardan bazı alıntılar.

Seni seviyorum ve senin için her şeyim. Beni seviyorsun ve benim için her şeysin. Bir insan için şu kısa hayatta bundan daha büyük ne olabilir ki. Acaba Mecnun Leyla’yı elde edip onunla evlenseydi, Ferhat Şirin’e kavuşsaydı, aradan bu kadar yıl geçtikten sonra bizim birbirimize olduğumuz gibi tutkun olabilir miydi? Yangın olabilir miydi? Sen ne dersin buna?

 

Bu yazı 787 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Suyun Önemi
» Yalnızca insan kalabilmek
» Çanakkale Destanı
» Kendine Fazla Güvenmek
» Kendimizi Değiştirebilmek
» Konuşma Biçimlerimiz
» Necati Hocam
» Engellerimiz
» Her çocuk özeldir
» FUTBOL ENDÜSTRİSİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter