24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mert BİLGİN
Evinizin satış değerini nasıl arttırırsınız?
Yazı Tarihi: 27 Şubat 2018 Salı 07:30

Evinizi satmayı mı düşünüyorsunuz? Yapacağınız birkaç değişiklikle evinizin değerini arttırıp kar elde edebilirsiniz.

Evini satmadan önce çeşitli yenileme ve onarım çalışması yapanlar kazançlı çıkıyor. Yapılacak yenileme çalışmaları ile evin satış fiyatını arttırmak mümkün oluyor. Üstelik bunun için fazla harcama yapmak da gerekmiyor.

-Evinizin kısa sürede satılmasını istiyorsanız öncelikle evinizi hangi tip müşterilerin almak isteyebileceğini belirleyin ve o müşterilerin beğenilerine göre değişiklikler yapın.

-Evinize benze nitelikler olan satılık diğer evleri görmeye gitmeniz, fikir sahibi olmanız açısından faydalı olabilir. Ayrıca çevrenizdeki ev fiyatlarına ilişkin bilgi sahibi de olun.

-Evinizin genel görünümünü düzeltmekle işe başlayabilirsiniz. Görsel etki yaratacak yenilemelere öncelik vermekte fayda var.

-Görünür problemleri tamir edin. Kapı kenarında veya camınızda bir çatlak, parkelerde ufak tefek tamirat işleri, orada burada alçı ve boya gerektiren ufak işlemler. Bunların hepsi evinizi satmaya çalıştığınızda, varlıkları yüzünden evinizin fiyatını düşüren, alıcının gözüne batan ayrıntılardır.

-Mutfak ve banyo evinizin değerine direkt etki eden ve alıcıların çok dikkat ettikleri iki alandır. Temiz, bakımlı ve onarımlı olmalarına dikkat edin. Kimse koku problemi olan bir banyoya, eski görünümlü bir mutfağa sahip bir evi satın almak istemez.

-Kirli ve dağınık bir evi kimse beğenmez. Eviniz kirliyse gelen ziyaretçiler istediğiniz ayrıntılar bunlara dikkat edecek, akıllarında evinizle ilgili ilk kalan şey maalesef evinizin temizliği olacaktır. Ayrıca odaların derli toplu olması da büyük önem taşır. Derli toplu odalar evinizi hem hoş hem de geniş gösterir.

-Sadece evinizi değil, evinizin konumunu da satın. Evinizi değerli kılabilecek potansiyel cazibe merkezlerinin bir listesini çıkarın.  Örneğin, ulaşım, okullar ve alışveriş merkezleri gelen müşteri tipine göre çok önemli olabilir.

Haftaya görüşmek üzere…

 

Bu yazı 780 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Gayrimenkul satışında sözleşmenin gücü
» İPOTEKLİ EV ALINIP SATILIR MI?
» Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler
» EV KİRALARKEN YASAL HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
» Gayrimenkul Satışında Yetki Belgesi’nin (Sözleşme) Gücü
» İKİNCİ EL KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
» MAKETTEN/TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
» TAPU ÇEŞİTLERİ
» İPOTEKLİ EVLER
» APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter