02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
Ölümünün 57. Yılında MİLLİ EĞİTİM BAKANI HASAN ALİ YÜCEL!
Yazı Tarihi: 27 Şubat 2018 Salı 07:39

 Köy Enstitüleri döneminin unutulmaz Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel 1 Aralık 1897 tarihinde doğmuş, 26 Şubat 1961 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Hasan Ali Yücel, özellikle başta Köy Enstitüleri olmak üzere, geride bıraktığı eserlerle, görevde bulunduğu döneme damgasını vuran, eserleri ile yaşayan, Cumhuriyet döneminde görev yapan seksenin üzerinde Milli Eğitim Bakanı arasında hiç unutulmayan, özel yeri olan bir bakan olarak eğitim tarihimizde  seçkin yerini almıştır.

28.12.1928 ve 05.08.1946 yılları arasında 7 yıl, 7 ay, 7 gün Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel, insan ömründe kısa bir dönem olan bu süre içinde ülkeye yararlı, her biri devrim niteliğinde olan inanılmaz işler yapmıştır.

Hasan Ali Yücel’in en büyük eserlerinden en önemlisi Köy Enstitüleri’ni açılması olmuştur. Hasan Ali Yücel bakanlığı sırasında Köy Enstitülerini çok yakından takip etti. Kepirtepe’deki öğrencilik yıllarında hemen her yıl günün herhangi bir saatinde onu okulumuzun bir ferdi gibi aramızda dolaşırken ve arkadaşlarımızla konuşurken görürdük.

Kepirtepe Köy Enstitüsü 1945 yılı mezunu arkadaşımız Rüştü Güvenç onunla ilgili bir anısında şunları anlatıyor;

“1944 yılı, sınıf arkadaşım Hasan Türkel’le birlikte sınıflarımızın süpürgeliklerinin üstüne, çiçek motifleri yapıyoruz. Gündüz derslikler dolu olduğu için gece çalışıyoruz. Saat 02.00 sıraları. Herkes uykuda. Arkamızdan “kolay gelsin” diye tok bir ses duyuyoruz. Başımızı çevirdiğimizde karşımızda Hasan Ali Yücel’le İsmail Hakkı Tonguç’u görüyoruz. Gelişlerinden kimsenin haberi yok. Köylerimizi, köyümüzden okulda kız öğrenci olup olmadığını, yaptığımız işi soruyorlar ve biz süre bizimle sohbet ediyorlar. Nöbetçi öğretmene haber veriyoruz.”

Diğer bir anı. Hasanoğlan Köy Enstitüsü öğrencisi Ali Çuhadar’dan:

“Okula gelişimin ilk yılı. Okul basımevinde nöbetçiyim. Sabahları erken kalkıp sobayı yakmam gerekiyor. Köyde tezek sobası çok yaktık ama kömür sobası kullanmadık. Öğretmenim nasıl yakılacağını anlattı, ama yakmakta zorlanıyorum. Gazetelerle tutuşturmaya çalışıyorum. Elimdeki kibritler bitmek üzere. Arkamdan bir ses duydum. Başımı kaldırdım. Karşımda bir amca duruyor. Ve beni izliyor.  Sobayı yakamadın, birlikte yakalım mı? diyor. Sobadaki kömürleri birlikte boşaltıyoruz. Köşede duran tahta parçalarından getirmemi istiyor. Altına tahtaları koyarak sobayı tekrar birlikte dolduruyoruz.  Gazete ile tutuşturuyor. Biraz bekliyoruz soba yanmaya başlıyor. Nereli olduğumu,  Okulumuzda köyümden kız öğrenci olup olmadığını soruyor. Yok diyorum. Bu sırada nöbetçi öğretmenim geliyor. Amcayı görünce önünü ilikliyor. Saygı ile hoş geldiniz diyor. Yanımdan ayrılıyorlar. Öğretmenimin eteğini tutarak “amca kim” diyorum. “Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel” diye cevap veriyor. Şaşırıp kalıyorum…

Bu iki anıda da Kız öğrencileri sorması, Hasan Ali Yücel’in özellikle köy kızlarının okumasına verdiği önemin göstergesi.

        O, köy çocuklarını bir çiçeğe benzetiyor ve bu konudaki özlemini; “Ülkemizin dağlarında, kırlarında ve bayırlarında açmadan solan bir çiçek bırakmayacağız” sözleri ile anlatıyordu.

Bu sözlerin söylenmesinde sonra yarım asır geçti. Köy Enstitülerinin önünün kesilmesiyle içlerinde kim bilir ne cevherler ve yetenekler saklayan yüz binlerce köy çocuğu ülkemizin kırlarında ve bayırlarında açmadan soldu, kayboldu gitti. Sebep olanlar ne kadar gururlansa yeridir. Bir seferinde de okulumuza geldiğinde dışarıda toplu olarak söylediğimiz İstiklal Marşı’nı beğenmemiş,  beğeninceye kadar tekrar tekrar söyletmişti.

Köy Enstitüleri bu yüce ve vatansever insanın başardıklarından sadece bir tanesidir. Yedi yıl içinde ülkeye kazandırdıklarının listesi onun bu inanılmaz enerjisinin göstergesidir. İkinci dünya savaşının yoklukları içinde bu başarıları gerçekleştirmek kolay olmamıştır. Ne yazık ki Köy Enstitülerinden başka, kurduğu, açtığı okullarda okuyup yetişenlerin aklına bir gün olsun O’nu anmak gelmiyor.

Bu yüce insan, aşağıda 47 madde halinde ifade edilen yenilik ve başarıları göz ardı edilip Köy Enstitülerinin köye götüreceği ışıktan korkanlar tarafından hedef tahtası haline getirildi. Köy Enstitüleri ile özdeşleştirilerek karalama ve iftiralara uğradı. Mahkemelerde süründürüldü. Kendi yurdunda görmediği itibarı uluslar arası kuruluşlar gösterdi. Doğumunun 100 yılında UNESCO tarafından bütün dünyada anıldı. Hasan Ali Yücel’in Türk Milli Eğitimine katkılarını gösteren bu listeyi görenler onun hakkında en gerçekçi kararı verecektir.

Hasan Ali Yücel’in Türk Milli Eğitimine Katkıları

A-KONGRELER:

   1-Birinci Neşriyat Kongresi

   2-Birinci Maarif Şurası

  3-Tercüme heyetinin kurulması

  4-Birinci Coğrafya Kongresi

  5-Gramer (Dilbilgisi) Kongresinin toplanması

  6-Felsefe Terimleri Komisyonunun kurulması

  7-Dördüncü Dil Kurultayı

   8-İkinci Maarif Şurası

  9-Üçüncü Türk Tarih Kongresi

 10-Eski Eserler ve Müzeler Birinci Danışma Komisyonu İlk Toplantısı

   B- Eğitim hizmetleri-yüksek öğretim

  1-Üniversiteler Kanunu

  2-Ankara Fen Fakültesi

  3-Ankara Tıp Fakültesi

  4-İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Birinci Danışma İlk Toplantısı

  5-İstanbul Teknik Üniversitesi

  6-Balıkesir Necati Eğitim Enstitüsü

  7-İzmir Ekonomi ve Ticaret Okulu

 ORTA ÖĞRETİM

  1-Ticaret Okulları

  2-Teknik Okullar

  3-Ders Kitaplarının Standartlaştırılması

   4-Klasik Kol Latince Dersleri

KIRSAL KESİM VE HALK EĞİTİMİ

1.KÖY ENSTİTÜLERİ

2-Gezisi Köy Kadın ve Erkek Kursları

 C-DİL ÇALIŞMALARI

1-Ana Hatlarıyla Türk Grameri

2-Devlet Dilinin Türkçeleştirilmesi

3-Derleme-Tarama Çalışmaları

D-GÜZEL SANATLAR

MÜZELER

1-Halkevlerinde canlı tarih ve müze kolları

2-Aşiyan’da Edebiyat-ı Cedide Müzesi

3-Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü

 ANKARA DEVLET KONSERVATUARI          

 1-Müzik

 2-Temsi l     

  SERGİLER

  1-On Yıllık Neşriyat Sergisi

  2-Halkevleri Resim Sergisi

  3-Birinci Devlet Resim ve Heykel Sergisi

 4-İngilizce Kitaplar Sergisi

  E-YAYINLAR

DERGİLER

1-İlköğretim Dergisi  

2-Tercüme Dergisi

3-Güzel Sanatlar Dergisi

4-Teknik Öğretim Dergisi

5-Tarihi vesikalar

6-Köy Enstitüleri Sergisi

7-Kadın ve Ev Dergisi

  TERCÜME BÜROSU

1-Dünya Edebiyatından Tercümeler                                             

    (Klasikler)

2-Tercüme Dergisi

Ölümünün 57 yılında anısı önünde saygı ile eğiliyoruz…

 

 

 

Bu yazı 3387 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kuruluşlarının 78. yılında Köy Enstitüleri
» Ölümünün 57. Yılında MİLLİ EĞİTİM BAKANI HASAN ALİ YÜCEL!
» KÖY ENSTİTÜLÜLER (12)
» KÖY ENSTİTÜLÜLER (6) CAVİT BİNBAŞIOĞLU
» OY KULLANMAK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR
» ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
» KÖY ENSTİTÜLERİ KAPANMASAYDI (1)
» KÖY ENSTİTÜLERİ GERÇEĞİ SINIF GECELERİ (8)
» OLAĞANÜSTÜ HAL
» MİLLETVEKİLLERİMİZE İLK DERS
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter