09 Nisan 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hakan Dedeoğlu
Trakya’da 200 bin kişiyi kanserden kaybettiğimizi kimse düşünmez!
Yazı Tarihi: 01 Mart 2018 Perşembe 07:28

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1926 yılında 8 ay gibi bir sürede kurulan Alpullu Şeker Fabrikası halkındır, satılamaz! Ortalama 25 yıldır ilgilendiğim Alpullu Şeker Trakya’mız için önemli bir simgedir, kesinlikle korunmalı ve üretime devam etmelidir. Son dönemde kapalı olan fabrikamız 3 yıl aradan sonra 4. yılda, 2017’de tekrar açılması bizleri çok mutlu etmişti! 2018 yılında ise 200.000 ton pancar ekimi planlanmıştı. Bu noktada üreticinin çabası önemli olup, desteklenmelidir. Son dönemde alınan kararlar toplumda huzursuzluk yaratmıştır.

 

Fabrikanın daha önce kuru küspe bölümü vardı, kapatıldı. Halbuki hayvancılıkta kaba yem ihtiyacı giderek artmakta olduğu için, bu tesisler bugün tekrar açılmalıdır. Diğer taraftan bazı kişilerin “pancarda yerli tohum kullanalım” taleplerini duydukça üzülüyorum! Neden mi! 1928 yılında yine Atatürk tarafından kurulmuş olan Sarmısaklı Tohum Üretme Çiftliğimiz tam da bunun için kurulmuştu! Ayrıca çiftlikteki 845 adet büyükbaş hayvanımız 2002 yılında verimlilik yarışında dünya 3.sü, Avrupa 1.si olmuştu! Sonra ne oldu, siz misiniz olan, hepsi talan edildiler. Bir kısmı Türkgeldi Çiftliği’ne gönderildi, bir kısmı da kavurma yapıldı. Sonra ne oldu, olanı hep birlikte yaşıyoruz.

 

Eskiden halk arasında daha doğrusu esnaf arasında söylenen bir söz vardı! “Köylüde varsa, herkeste vardır!” Son yıllarda ne yazık ki bu olmuyor. Çünkü üretici mutsuz olunca, diğer kesimlere de yansıyan sadece mutsuzluktur!

 

Örneğin; geçmişten bu yana "Ülkemizin en önemli sorunu nedir” desek; sanırım çoğunluk “PKK sorunu” diyecektir. Ortalama 40 yıldır, yine ortalama 40.000 yurttaşımızı ne yazık ki kaybettik. Diğer taraftan 40 yılda, Trakya bölgesinde ortalama 200.000 kişiyi kanserden kaybettiğimizi kimse düşünmez, dolayısıyla da söyleyemez!

 

Yine, 2010’lu yıllardaydı; Trakya Üniversitesi Halk Sağlığı Ana bilim dalı başkanı olan Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ''Araştırmacılar, Çorlu'da kanser sıklığının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ve ilköğretim öğrencilerinde bile kanser görülmeye başlandığı uyarısında bulunuyor'' diye konuştu. Bunun üzerine Sağlık Mahallesi’nde yaptığı araştırmada beş haneden birinde kanser olduğunu bilimsel çalışmayla kanıtladı. Bunları çözemezken şimdi bir de NBŞ gerçeği ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla süreç daha da vahim bir hal almıştır.  

 

Bu konuda bizim ilk yapmamız gereken satışa ve özelleştirmeye karşı durmak, sonra fabrikayı çalışır tutmak, sonunda da üretimi arttırmak. İşler yoluna girdiğinde de zaten her şey çözümlenmiş olacak. Açıkçası bu tepki karşısında satabileceklerini de düşünmüyorum. Ayrıca Pankobirlik, ziraat odaları, Tarım Kredi, sendika gibi tarım temelli üreticiler varken farklı değerlendirmelere de gerek yok! Dolayısıyla doğal şeker olan pancar şekerimizin kıymetini bilmeli ve sağlıklı bir nesil için “şeker gibi şeker olan, Alpullu Şeker Fabrikamıza” sahip çıkmalıyız.

 

Bu yazı 3192 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kırklareli – Dokuzhöyük te ” Kömüre dayalı Termik Santral! “
» “İneğin yalakası, kasabın bıçağını yalar!"
» Trakya’da 200 bin kişiyi kanserden kaybettiğimizi kimse düşünmez!
» Sağlıklı Bir Gelecek ve Bağcılık 
» ‘10 KİŞİDEN 7’Sİ KANSERDEN ÖLÜRKEN BUNUN HESABINI KİM VERECEK?’
» ‘Avrupa’da tarımın anavatanı Kırklareli’
» ŞEKER PANCARI, TRAKYA’NIN EN KARLI TARIM ÜRÜNÜ
» Trakya'nın verimli topraklarında "atık" değil, "pancar" yetişmelidir!
» Toprak Bayramı ve Toprak Haftası
» Pancar, Alpullu Şeker ve Geleceğimiz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter