23 Mart 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Futboldaki yalnızlar ‘kaleciler’!
Yazı Tarihi: 06 Mart 2018 Salı 07:30

Futbolun üç direk arasındaki, yalnız sporculardır kaleciler. Futbol oyununun en geride kalan ve takım arkadaşlarının dizilişini, yaptıkları hataları en iyi gören yine onlardır. Birçok futbol yorumcularının dediği gibi, bir takımın kalecisi diğer takımın kalecisine göre daha iyiyse o takım maça bir sıfır önde başlar. Ama kalecilik zor zanaattır. En ufak bir hatada takımı gol yediğinde ve maçtan puan almadan ayrıldığında baş sorumlu kalecidir. Bir kalecinin yıldızlaşması da zordur. Takım içinde oynayabilme devamlılığını da sürdürmesi de güçtür. Kadroda devamlı yer almak zor olduğu gibi, diğer takım arkadaşlarından çok çalışması gerekir. Hatayı affetmeyen bir mevkidir. Bu strese dayanmak, mücadele etmek ve zorluklara fazlaca karşı koymayı gerektirir. Birçok genç kaleci buna dayanamayıp erken sporu bırakmış, emeğinin karşılığını alamamışlardır.

  Maçları kurtaran sporculara bakarsınız çoğu kalecilerdir. Ama diğer mevkilerde oynayan ve özellikle çok gol atanlar hep yıldız olur. En iyi imkânlara hep onlar sahip olurlar ve yükselmeleri kolaydır. Ama kalecilerin iyi imkânlara sahip olma şansları, çok iyi sporcu olmalarına yani mükemmel olmalarına bağlıdır. Takım arkadaşlarından birisi ons ekiz içinde dokuz kusurlu hareketten birisini yaparsa, ceza penaltı olarak hep kaleciye kesilir. Penaltı kurtarmanın zorluğu herkesçe bilinmektedir. Spor biliminin belirttiği gibi, topa vuruş anından itibaren saatte 80 km. hızı aşabilen topun kaleye varması en fazla 0,5 saniyeyi buluyor. İnsan yapısı topun hangi yöne gideceğini bu sürenin yarısı geçtikten sonra algılayabiliyor. Dolayısıyla kaleci doğru yer tutabilirse belki penaltıyı kurtarabilir. Diğer takım arkadaşları maç içinde hata yaptıklarında, kendilerini seyirciye daha sonra estetik bir hareket yaparak veya güzel bir şut atarak affettirebilirler. Kalecinin böyle bir şansı çok azdır. O yine diğerlerinden farklı olarak hep yalnızdır.

  Almanya’nın en büyük kalecilerinden birisi olan Oliver Kahn kalecilerin yalnızlığını bir söyleşisinde şöyle açıklamıştır; “Bir gol yediğinizde topu filelerden çıkarmak için eğilirsiniz ve başınızı kaldırıp baktığınızda santra yapmak üzere orta sahaya yönelmiş takım arkadaşlarınızın sırtıyla karşılaşırsınız”

Futbol tarihine incelediğimizde harika kalecilerin gelip geçtiğini öğreniyoruz. Yaşin, Zamora, Dino Zoff, Cihat Arman,Turgay Şeren,Özcan Arkoç, Necmi Mutlu, Sabri Dino ve daha niceleri.Bizim futbol tarihimizde de harika kaleciler yetişmiştir. Kırklı yıllarda Fenerbahçe’nin İngilizlerle yaptığı maçta bir penaltı kurtararak, futbol tarihimizin unutulmazları arasına giren Cihat Arman en başarılı kalecilerimizdendir. Berlin Panteri Turgay Şeren ‘de unutulmazlar arasında yer alanlardandır. Lüleburgazspor’un ilk yıllarında yer alıp uzun süre kalemizi koruyan rahmetli Soner Hocamız, bizlere kaleciliğin, centilmenliğin en güzel anılarını miras bırakmıştır.” Ahlak ve yükümlülüklerle ilgili kesin olarak bildiğim her şeyi futbola borçluyum” özdeyişini söyleyen meşhur edebiyatçı Albert Camus’ta Cezayir Üniversitesi Futbol Takımı’nın kaleciliğini yapmış ve bu mevkiin zorluklarını, yalnızlıklarını yaşamış birisidir.

  

Bu yazı 748 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Suyun Önemi
» Yalnızca insan kalabilmek
» Çanakkale Destanı
» Kendine Fazla Güvenmek
» Kendimizi Değiştirebilmek
» Konuşma Biçimlerimiz
» Necati Hocam
» Engellerimiz
» Her çocuk özeldir
» FUTBOL ENDÜSTRİSİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter