07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
Yazı Tarihi: 09 Mart 2018 Cuma 07:30

Kamunun malı, yıllardır bizim öz malımız dediğimiz, Atatürk’ün mirası Alpullu Şeker Fabrikamız satışa çıktı. En nihayet ona da el uzattılar. Pancar ekilebilir sulak alanlarda, pancar eken üreticiler eğer ailesinde çalışanları da varsa iyi gelir elde edebiliyordu.

Şeker alınıyordu, küspe alınıyordu, hayvan besleyenin bu suretle yem ihtiyacı karşılanıyordu. Bildiğim kadarı ile tanker tanker melas satılıyordu.

Çiftçiye şirket tarafından ekipman desteği sağlanıyor. Çapa parası, ilaç atma parası ve kredi vermek sureti ile çiftçi destekleniyor, cebi para görüyordu.

Yıllardır fabrikanın verimli çalışabilmesi için bazı yöneticiler tarafından çağrılar yapılıyordu. Çiftçi pancar konusunda yeterli desteği görmediğini söylüyor ve pancar ekmekten kaçınıyordu.

Hükümetin her üründe olduğu gibi pancar konusunda da tarım politikası başarılı olamadı.

Alpullu ile birlikte 14 şeker fabrikası özelleştirme bahanesi ile satışa çıkarıldı. Bu satışta ülkemizde kurulan GDO’lu ürünlerden nişasta bazlı, son derece zararlı, obeziteye ve kanser türlerine sebep olduğu söylenen, şekerden on kat daha tatlı ama maliyeti çok düşük mısır şurubu üreten ve bulduğu her fırsatta tüketimdeki payını arttıran malum firmanın lobi faaliyetinin etkili olduğu söylenmektedir.

Son beş-altı yıldır şeker fabrikalarının zarar ettiği söylentisi yayılarak fabrikaların özelleştirilmesi, yani satılması için malum şirketin de katkısı ile alt yapı hazırlanmış, algı yaratılmıştır. Bugüne kadar uyuyan, hiçbir girişimde bulunmayan, sadece kakafoni yapan, seçim kazanmaktan başka bir düşüncesi olmayan ilgili yerel yöneticiler birden bire işin vahameti ile karşı karşıya kaldılar.

Çeşitli etkinlikler, imza kampanyaları düzenleyerek, fakat panik içerisinde ayrı ayrı telden çalarak kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadır.

Yöneticiler tek yürek, tek bilek olamamış, görüş birliği sağlayamamıştır.

Bir grup kampanyayı pancar ekicisi ve Atatürk’ün mirası üzerinden götürüp satılmasın derken, bir belediye başkanı ortaya çıkarak parası olduğunu, ne kadar isterlerse vereceğini, fabrikayı alacağını söyleyerek adeta grev kırıcılığı yapmakta, oluşturulmasına çalışılan birlik ve beraberliği bozmaya yönelik söylemlerde bulunmaktadır.

Bu filmi daha evvel de görmüştük.

Sarmısaklı Çiftliği (on sekiz bin dönüm) satılırken de başkanın borazanları tarafından herkesin kulağına ‘merak etmeyin başkan alacak’ demek sureti ile tepkiler asgariye indirilmiş, Lüleburgaz’ın dokuzuncu mahallesi, muhtarı ile azaları ile işçisi, oturanı ile satılmış, sattırılmıştır.

Aynı söylentiler radar arazisi ile ilgili çıkartılmış, aylarca kamuoyu meşgul edilmiş ama netice fos çıkmıştır.

Sayın belediye başkanı ‘alırım param var’ demek sureti ile satışa yeşil ışık yakmıştır. Yumruktaki yerini almamış, yumruk bir taraftan açık vermiştir.

Sayın belediye başkanının bu tutumu ile kimin değirmenine su taşıdığı belli olmuştur.

Kampanyalar sadece pancar ekicileri, pancarın Trakya ekonomisine katkısı ve Atatürk üzerinden yürütülmekte, dikkatler sadece bu noktada yoğunlaşmaktadır.

Dikkatlerden kaçan veya özellikle kaçırılan pancar şirketine ve fabrika envanterine kayıtlı kupon araziler, arsalar nedense hiç konuşulmuyor.

Lüleburgaz’da, Babaeski’de ve Alpullu’da şehir merkezinde çok kıymetli arsalar olduğu söylenmektedir. Belli ki bu arsalar bazılarını özel olarak ilgilendirmekte, iştahlarını kabartmaktadır. Geçmiş yıllarda gördük, zarar ettiği söylenerek, daha iyi hizmet vereceği söylenerek, algı yaratılarak satılan çok kıymetli araziye sahip fabrikalar çalıştırılmamış, AVM’ler, oteller yapılarak, rant yaratılarak birilerine peşkeş çekilmiştir.

Yapılmak istenen yine aynıdır. Onlarca dönüm fabrika arazisi, merkezlerdeki kupon araziler el değiştirecektir. Zirai Donatım Kurumu arsası alınmış, bir müddet kullanıldıktan sonra değerinin çok altında, tek kişinin girdiği bir ihale uydurularak imar değişikliği de yapılarak AVM yapılmak üzere birilerine peşkeş çekilmiştir.

Uyanın beyler, uykudan uyanın.

 

 

Bu yazı 3790 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter