18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Tiyatronun Önemi
Yazı Tarihi: 27 Mart 2018 Salı 07:34

  Bu mart ayında Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutluyoruz. Bir edebiyat türü olarak tiyatro, oyuncular tarafından, seyircilerin önünde temsil edilmek amacıyla yazılmış eserlerdir. Tiyatro sanatı, insanı ve insanın yaşamla olan çelişkisini, doğruyu bulma çabasını ve çatışmalarını ele alır. Eğlendirme amacı olan tiyatro, insanın kendisini ve toplumla olan  mücadelesini bir sahne aracılığıyla yansıtırken, eğitmeyi de amaçlar. Toplumun eğitiminde çok önemli rolü olan tiyatro, yaşamda eksik görülen durumu eleştirerek doğru yolu göstermek, toplumu belli bir doğrultuda ileri götürmek, gayesini gütmüştür.

  Tiyatro ayni zamanda kültürel gelişmeyi sağlayan, sihirli bir güçtür. Tiyatro, bu gücünü en etkin bir şekilde topluma aktaran bir sanat kuvvetidir. Toplumdaki aksamalar için, uyarı görevini üstlenmesi en önemli görevlerinden birisidir. Ayrıca daha yapıcı, doğru ve özgür düşüncenin oluşmasına katkı sağlar. Kültür zenginliği içinde önemli yeri olan tiyatronun gençlere öğretilmesi için daha etkin sanat politikaları üretilmelidir. Okullar, yerel yönetimler ve çeşitli kültür kurumlarında, gençlerin tiyatro eğitimine yönelmeleri konusunda çaba gösterilmelidir. Tiyatro eğitimi gençlere, dayanışmayı, paylaşmayı, sorumluluk duygusunu, düşünerek yorumlamayı, topluluk içinde doğru ve güzel konuşmayı öğretir.  Seyirciler üzerinde de, toplumsal duyarlılıklarının artmasını, insanı yakından tanımalarını, sorunlar üzerinde düşünmelerini ve sanata daha çok ilgi göstermelerini sağlar.

  Tiyatronun doğasında özgürlük vardır, muhalefet vardır, haksızlığa karşı direnmek vardır. Tiyatro insanı, insana insanla anlatan tek sanat dalıdır. İnsanın ruhunu anlatır, insanın ruhuna iyi gelir. İnsana kültür kapısını açan büyük bir anahtardır. Bu gün baktığımızda teknolojinin hızla geliştiğini, insan refahının arttığını, hastalıkların azaldığını görüyoruz. İnsanoğlu yeryüzünü gezdikçe, toprağı kazdıkça geçmiş uygarlıkların izini buluyor. Hepsinde tiyatro başta geliyor. Eski Yunan'da Arkadia'nın başkenti olan yetmişbin kişilik Megalopolis'te kırkbin kişi için tiyatro vardı. Bugün Yunanistan'da hala kullanılan ellibeş basamaklı Epidauros tiyatrosu ondörtbin kişi alır. Dünyanın en dik tiyatrosu sayılan Bergama tiyatrosu onbeşbin kişi alır. Almanlar yakılıp yıkılan şehirlerinde hastaneden, üniversiteden önce on beş yılda tam yüz yeni tiyatro yaptılar. Hastane gövdelerin, tiyatro ruhların tedavi edilmesinde en uygun kaynaktır. Tiyatro okul kadar, hastane kadar önemlidir. Uzun bir süre tiyatrosuz kalan bir toplum, önce dilini yitirir, geleneğini unutur, sonra bütün geçmişle ilgili bağları çözülür. Tiyatronun en büyük etkisi sözle gelen anlatım gücüdür. Tiyatro, seyircinin doya doya içeceği bu söz yağmurudur. Ve en iyi tiyatro, gerçeğin kendisidir.

  Gençlerin sanat konularında ki ilgisizliği, maalesef tiyatro içinde geçerli olmaktadır. Çoğu vakitlerini büyük alışveriş merkezlerinde, kafelerde geçiriyorlar. Kendilerine sanat rehberi olarak popüler kültürü seçiyorlar. Gerçi sanatı seven gençlerimizde var, fakat sayı olarak çok az. Denizyıldızı hikâyesindeki gibi, az olan sayı yeterli değildir. Tüm gençliği sanatla, tiyatroyla tanıştırmalı ve sevdirmeliyiz ki çağdaş dünyada hızla yerimizi alalım. Shakspeare,'Dünya bir sahnedir,'der. Bu sahnede çocuklarımıza tiyatro eğitimiyle doğruları, güzellikleri ve sorumluluğu öğretmeliyiz. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtarmak, sanatın güzellikleriyle tanıştırmak, sosyalleşmelerini, araştırıcı ve uzak görüşlü olmalarını sağlamak için tiyatro sanatına ve bu konuda mücadele verenlere destek olmalıyız.  Tiyatro, toplum kültürünün aynasıdır.

 

Ahmet Güdücüoğlu

 

 

 

Bu yazı 569 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sevmek Zamanı
» Takdir etmek
» Özür Dilemek
» Özçekim
» Değer Bilmek
» Kitap Okumak
» Fotoğraf Zamanın Tanığıdır
» Arkadaşlıklar
» Arkadaşlıklar
» Yaşlanmak Üzerine
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter