22 Ekim 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 12°C
Çok Bulutlu
YAZAR DETAYI
Mert BİLGİN
APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİR?
Yazı Tarihi: 03 Nisan 2018 Salı 07:38

Bahçeden apartman girişinde binalarda ortak yaşam alanlarının bakım ve temizliği, sitelerde ayrıca havuz, spor salonu, basket sahası gibi sosyal alanların bakımı ve temizliği ile ilgili ortak giderler, mülk sahiplerinden toplanan parayla karşılanır. Aidat da mülk sahiplerinin her ay ödemek zorunda oldukları para demektir. Ve ne yazık ki aidat ücretleri çoğu zaman ve özellikle bina veya sitede yaşayan kişi sayısının artmasıyla doğru orantılı bir soruna dönüşebilir. Ancak kat mülkiyeti kanunu gereğince daire sahipleri aralarında ortak görüş sonucunda başka bir karar almadıkları sürece apartman aidatlarını eşit bir şekilde ödemekle yükümlüdür.

Kanunda apartman aidatıyla ilgili yasal maddeler de yer alır. 20. maddeye göre daire sahipleri apartman görevlisi, kaloriferci, bahçıvan ve güvenlik görevlisi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak, apartmanın sigorta primlerinden, tüm ortak alanların bakım, koruma, güçlendirme, onarım giderlerine ve yönetici aylığı gibi diğer giderlere de arsa payları oranında katılım sağlamalıdırlar.

AİDAT NE ZAMAN ÖDENMELİDİR?

Apartman ve sitelerde aidat miktarı ve ödeme tarihi kat sahiplerinin ortak kararıyla belirlenir.

Aidatı ödemek ile yükümlü kişi ev sahipleridir. Ancak daire sahibi mülkü kiraya verirken kira sözleşmesine kiralayan kişinin aidatı ödeyeceği maddesini ekletebilir. Bu durumda aidatı kiracı öder.

AİDAT ÖDEMEK ZORUNLU MUDUR?

Daire sahipleri ortak sosyal alan ve tesislerden yararlanmak istemeseler veya ihtiyaç duymasalar da aidatlarını ödemek zorundadırlar.

Hiç aidat ödemeyen ev sahipleri hakkında yönetici, yönetim planı ve kanun esaslarına göre dava açabilir, icra takibi başlatabilir.

Apartman aidatını gününde ödemeyenler için ise ödemede geciktiği günler için aylık yüzde 5 gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdürler.

   

Bu yazı 497 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Gayrimenkul Satışında Yetki Belgesi’nin (Sözleşme) Gücü
» İKİNCİ EL KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
» MAKETTEN/TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
» TAPU ÇEŞİTLERİ
» İPOTEKLİ EVLER
» APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİR?
» Evinizi kiraya verirken dikkat etmeniz gerekenler
» YAZLIK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
» TAPU İŞLEMLERİ
» Ev kiralarken yasal haklarınızı biliyor musunuz?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx