18 Ocak 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 7°C
Açık
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
Yazı Tarihi: 07 Nisan 2018 Cumartesi 07:38

Köy Enstitülüler, Köy Enstitüleri ile ilgili kurum ve kuruluşları, Köy Enstitülülerin çocuk ve torunlarını, Köy Enstitülerinin düşünsel yakınlarını her yıl 17 Nisan yaklaşırken  tatlı bir heyecan ve bekleyiş sarar.

Bu yıl da öyle oldu. Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Lüleburgaz Şubesi, Lüleburgaz Belediyesi ile birlikte bu yıl 7 Nisan 2018 günü bir etkinlik programıyla Köy Enstitülerini yaşatmaya devam edecek.

Bu programlarda her yıl değişik konularda toplumu bilinçlendirmeye özen gösteren derneğin bu yıl ana konusu bu günlerde çok tartışılan, Toplumumuzda kadının yeri. Kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği üzerine “Toplumu aydınlatmada kadın ve eğitim”, “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği için hukuk ve eğitim”

Bu konuları dört panelist tartışacaklar.

Eskişehir Milletvekili Prof. Gaye Usluer

Prof. Şengül Sallan Gül; Çanakkale Üniversitesi

Süheyla Erol: ÇYDD Pendik Şubesi

Gönül Saray: 21. Dönem Amasya Milletvekili

Programda ayrıca Eğitimci-Ressam Tahir Kadem’in “Trakyalı Kadınlar” konulu resim sergisi ve derneğin kitap sergisine de yer verilecek, Program Saime Topuz yönetiminde YKKED Şubesi’nin mandolin grubunun konseriyle son bulacak.

Lüleburgaz’ımızın kültür ve sanat yaşamına büyük katkı yapacak bu programa, özellikle Lüleburgaz’ın aydınlık yüzlü kadınlarının büyük ilgi göstereceklerinden eminiz Değerlendirilmesi,  kaçırılmaması ve izlenmesi gereken bir etkinlik.

Kepirtepeliler Eğitim Vakfı ve Büyük Çekmece Belediyesi de 15 Nisan 2008 günü 17 Nisanla ilgili bir program sunacak.

Program sergiler le açılacak. Kepirtepeliler Eğitim Vakfının kitap sergisi, Mehmet Çevik’in objektifinden Köy Enstitülü öğretmenlerin fotoğrafları sergisi. Kepirtepe Anadolu Lisesi ile ilgili sergilere yer verilecek.

 Program Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, protokol konuşmaları ile başlayacak Şef Selçuk İşcan yönetiminde Cumhuriyet Kadınları Korosu ve bütün katılımcılar birlikte maşlar söylenecek.

  Bu programın can damarı ise,  yaşayan Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunlarını bir araya getirmek görüştürmek, yeni kuşaklarla tanıştırmak ve birer belge ile onurlandırmak. Bunun için Vakıf ve özellikle Sedat Tonguz ve Ethem Kahveci arkadaşlarımız, yaşayan Kepirtepeli Köy Enstitüsü mezunlarının saptanması konusunda büyük gayret gösterdiler. Son haberleşmemizde saptanan isimlerin yüze yaklaştığını bildirmişlerdi.  Demek ki 709 mezundan hayatta olanlar bu kadar. İlk dönemlerden kayıplar daha fazla. Mesela; 1943 mezunu 29 kişiden 2’si. 1944 mezunu 182 kişiden sayabildiklerimiz 10 veya biraz üzerinde.

                  Vakfın bu girişimi yaşayan Kepirtepe Köy Enstitülüleri çok mutlu edecektir. Emeği geçenlere ayrıca sağ olsun diyoruz.

                 Programda Kepirtepe mezunu eğitimci Adem Solak Yönetiminde

                 Recep Bolcam (Trarihçi)

                 Recep Nas (Kepirtepe 1962 mezunu)

                 Erkan Can –Sanatçı

katılımıyla yapılacak panelde, Köy Enstitüleri konusu işlenecek. Programa dönem arkadaşım Şükrü Akdeniz’in kızı Şükran Akdeniz yönetiminde “Cumhuriyet Kadınları Korosu”nun konseri ile son verilecek.

                Bu etkinlikleriyle bizleri, Köy Enstitülüleri onurlandıran, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Lüleburgaz Şubesi ve Kepirtepeliler Eğitim Vakfı yöneticilerine, Lüleburgaz ve Büyük Çekmece Belediye Başkanlıklarına, emeği geçen, etkinliklere katılacak herkese, kaybettiğimiz ve yaşayan Kepirtepe Köy Enstitülüler adına teşekkür ediyor. Sevgiler gönderiyoruz.

 

 

Bu yazı 1828 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter