20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mert BİLGİN
MAKETTEN/TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Yazı Tarihi: 24 Nisan 2018 Salı 07:55

Maketten konut satışlarının yaygınlaştığı bu dönemde hayal kırıklığı yaşamamak ve riskleri en aza indirmek için dikkatli olmanız gerekiyor.

*Öncelikle inşaatı yapan firmanın geçmişi ve referansları iyi incelenmeli. Şirketin bitirdiği projeler araştırılmalı, geçmişte yaptığı işlerin kalitesi, zamanında teslim edip etmediği öğrenilmeli, karar vermeden önce pek çok proje gezilmeli ve karşılaştırma yapılmalı.

*Firmanın güvenilirliğinin yanında projenin arkasında garantör konumunda bir bankanın olup olmadığını, hatta bankaların projeye özel kredi verip vermediği de önemli bir kriter.

*Gösterilen resimlere veya maketlere hemen güvenilmemeli. Şirketten o alana yapılan inşaat ile ilgili ruhsat istenmeli ve belediyeye verilen proje mutlaka incelenmeli.

*Şirketten verilen broşür ve çizimler, şirkete mümkünse imzalatılarak onaylatılmalı ve saklanmalı. Hangi malzemenin kullanılacağına dair bilgi içeren bir liste de kaşeli ve imzalı olarak şirketten alınmalı.

*Satın alma aşamasında mutlaka bir sözleşme imzalanmalı, sözle vaat edilen her şeyin yazılı hale getirilmesi sağlanmalı. Satış ya da satış vaadi sözleşmesinin noterden onaylı olmasına dikkat edilmeli, sözleşmeler 12 punto ile yazılmalı ve anlaşılır olmalı.

*Sözleşmede söz konusu inşaata ve arsaya ilişkin ada, pafta ve parsel numaraları, imar planıyla ilgili bilgiler, binanın kat sayısı, bağımsız bölüm sayısı, alınacak olan dairenin hangi daire ya da kaç numaralı daire olduğu gibi bilgiler mutlaka bulunmalı.

*Dairenin peşin satış bedeli, taksitli satış bedeli, taksit sayısı ve faiz oranı sözleşmeye yazılmalı. Sözleşme tarihi, dairenin teslim tarihi ve ortak alanlardaki sosyal tesislerin teslim tarihi sözleşmede ayrı ayrı belirtilmelidir. Konutun kaç metrekare olduğu, oda, salon gibi bölümlerinin kaç adet olduğu, dairede kullanılacak malzemelerin çeşidi ve kalitesi, ortak alanların ve bu alanlardaki tesislerin neler olacağı, hangi ortak alanların kimler tarafından ne şekilde kullanılacağı da sözleşmede açıkça belirtilmelidir.

Haftaya görüşmek üzere.

 

Bu yazı 1863 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Gayrimenkul satışında sözleşmenin gücü
» İPOTEKLİ EV ALINIP SATILIR MI?
» Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler
» EV KİRALARKEN YASAL HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
» Gayrimenkul Satışında Yetki Belgesi’nin (Sözleşme) Gücü
» İKİNCİ EL KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
» MAKETTEN/TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
» TAPU ÇEŞİTLERİ
» İPOTEKLİ EVLER
» APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter