20 Nisan 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nagihan Aydın/ Lüleburgaz Müftülüğü Kur'an Kursu Eğitmeni
Üç Ayların Fazileti
Yazı Tarihi: 04 Mayıs 2018 Cuma 07:28

Sonbaharda dökülen yapraklar misali üzerimizde biriken dünya kirlerinden arınıp kurtulmak, baharda tertemiz bir renge bürünmek için Rabbimiz bizlere özel vakitler armağan ediyor. Bizlere bu vakitlerin kıymetini idrak edip, gereği gibi değerlendirmek ve nefis terbiyesi yanında iradenin doğru kullanımında hassas olmak düşüyor. Geçmişin muhasebesinin, şimdinin doğru yaşanmasının ve gelecek için hazırlığın yapılabileceği bu vakitlerin başında içinde bulunduğumuz zaman dilimi olan üç aylar geliyor.

Üç aylar olarak adlandırılan Recep, Şaban ve Ramazan aylarında Rabbimizin rahmet ve merhamet sağanağı dalga dalga üzerimize yağar. Her alanda ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik ruhu bu aylarda sosyal tabakaların doyumuyla daha bir kıymetlenir. Bireysel ve toplumsal manada sahip olunan güzel değerlerin daha yoğun şekilde yaşanmasına vesile olduğu için de ayrıca önem taşır. Sevgi, saygı, hoşgörü gibi pek çok ortak değerimizin sineleri kapladığı bu aylarda huzurun sağlanması bütün bireylerin ortak gayesi olmalıdır.

Üç ayların önemiyle ilgili Peygamber efendimiz(s.a.v) şöyle buyuruyor;

“Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır”(Aclûnî, Keşfü’l-Hafâ, c. l, s. 423, Hadis No:1358)

 Bu ayların başlangıcında Hz. Peygamber’imizin şöyle dua ettiği de rivayetler arasında yer almaktadır.

“Ey Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur.”(Ahmed b. Hanbel, Müsned, c. l, s. 259)

Yaşamımız boyunca bilerek ya da unutarak yaptığımız hatalardan ve günahlardan pişmanlık duyabilmek, af ve mağfiret yolunda tövbe etmek, nefis terbiyesi ile iyi ve güzel olana yönelik davranışları artırmak ve irade kontrolü ile bunun devamlılığını sağlamak bu aylarda biraz daha öne çıkar. Üç aylar içerisinde bulunan önemli geceler bunun bir ifadesidir. Recep ayında idrak edilen ‘Regaip Kandili’ ve ‘Miraç Kandili’, Şaban ayındaki ‘Berat Gecesi’ ve nihayet Ramazan ayı içinde ismi Kuran-ı Kerim’de de zikredilen ‘Kadir Gecesi’ bu aylarda yapılan ibadetlerinde önemini anlamamıza da yardım eder. Recep ayıyla başlayan akış Şaban ayında biraz daha kuvvetlenir ve nihayet Ramazan ayında en büyük gücüne kavuşur. Kademe kademe gelinen son noktada biz kulların amacı Rabbimizin rızasına kavuşmak ve temizliğimizin ömrümüzü kuşatmasıdır.

Üç ayların en sonuncusu olan Ramazan ayı da her konuda bereketin ve feyzin nüvesidir.

‘On bir ayın sultanı’ olarak anılan Ramazan ayının faziletleri arasında;

  • Kuran-ı Kerim’de adı açık olarak anılan tek ay olması
  • Kuran-ı Kerim’in bu ay içerisinde indirilmiş olası
  • Kuran-ı Kerim’de ‘bin aydan daha hayırlıdır’ terimine muhatap olan Kadir gecesinin bu ay içinde olması
  • Dinimizin beş temel esasından biri olan oruç ibadetinin bu ayda farz kılınması
  • Fıtır sadakasıyla oluşan sevgi bağı
  • Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim'i okumak, hayır ve hasenatta bulunmak gibi daha nicelerini sayabiliriz.

      "Ey iman edenler! Allah'tan korkun, herkes yarın için ne hazırladığına bir baksın; Allah'tan sakının, çünkü Allah, işlediklerinizden haberdardır.''(Haşr, 18)

Ayette zikredilen durumumuzun bu aylar içinde değerlendirmesini yapıp ve ibadetlerimizi artırıp, gündelik hayatın tekdüzeliğinden kurtulup, Rabbimizden bizleri güzel olana erdirmesini dilemeliyiz. Üç Aylar; Yaratıcımıza, ailemize, çocuklarımıza, milletimize ve bütün insanlığa karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hata, ihmal ve kusurlarımızdan dönmemize, gaflet uykusundan uyanmamıza vesile olmalıdır. Bu nedenle özellikle, bu aylarda bol bol istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur'ân okumak ve dua etmek en uygun davranışlardır.

“Ey Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a kavuştur.”

Amin.

 

 

 

 

 

Bu yazı 2875 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» DUA
» Üç Ayların Fazileti
» TÖVBE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter