16 Şubat 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 2°C
Kapalı
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Yaşam ne garip
Yazı Tarihi: 08 Mayıs 2018 Salı 07:41

  Hayat ne garip bir hal aldı günümüzde. Mallarımız, mülkiyetimiz arttı fakat neşemiz, keyfimiz oldukça azaldı. Kazandıklarımız sayesinde daha büyük evlerde yaşamaya başladık. Fakat eskiye göre çok daha küçük aile biriminde yaşıyoruz. Zira büyük ailelerden çekirdek aileye döndük. Konforumuz ve lüks yaşam biçimimiz arttı ama işten, güçten ve çok çabalamaktan dolayı zamanımız daraldı. Eski yıllara göre eğitim düzeyimiz çok arttı, fakat yaşamda insanlarımıza karşı sağduyumuz azaldı. Yaşamın her türlü alanında uzmanlıklar arttı ama sorunlar çoğaldı. Çok çeşitli İlaçlarımız çoğaldı, fakat tüm bu ilaç bolluğuna rağmen hastalıklarımız arttı. Sorumsuzca para harcıyoruz. Sorduklarında ben kazandım, ben yerim diyebiliyoruz. Fakat tüm bunların sonucunda az gülüyoruz.

  Trafikte çok hızlı, sorumsuz ve çoğu kez de hatalıyız. Âmâ bir hata anında çabuk parlıyoruz, doğru kararlar veremiyoruz. Akşam geç yatıyor, sabah yorgun kalkıyoruz ve sağlığımıza hiç dikkat etmiyoruz. Çok sık yapmamız gerekirken, az kitap okuyoruz. Buna karşın bizlere kültür açısından fazla katkı sağlamayan televizyonu çok seyrediyoruz. Ekonomik varlığımızı, malımızı mülkümüzü arttırdık. Fakat buna karşın manevi, kültürel değerlerimizi yitirdik. Çoğu zaman düşünmeden çok konuşuyoruz.  İyi eğitimler sonucunda para kazanmayı öğrendik. Fakat buna rağmen yuva kurmayı ve onu sürdürmeyi beceremedik. Hayata yıllar ekledik, yıllara yaşanılası hayat katamadık. Teknolojinin oldukça ilerlemesi sonucu Ay' a kadar gidip gelebiliyoruz. Âmâ yaşamımıza değer katan komşumuza gitmek için karşıya geçmiyoruz. Uzaya ulaştık ama insan ruhunun derinliklerine bir türlü inemiyoruz. Atomu parçaladık, önyargılarımızı bir türlü yıkamadık.

  Yaşamda daha başarılı olmak için, eskiye göre daha çok plan yapıyoruz ama daha az sonuç alıyoruz. İşimizde, ev hayatımızda acele etmeyi öğrendik ama yaşamda çok gerekli olan sabırlı olmayı asla beceremedik. Geniş hayat yelpazemizde tanıdıklar çoğaldı, fakat yaşamımızı gerçekten paylaşacağımız dostlar eksildi. Daha fazla elde etmek için çabalar arttı ama mutluluklar azaldı. Modern çağımızda bilgisayar ağları kuruyoruz, insanlar arasında bilgi otoyolları inşa ediyoruz ama kendi aramızdaki iletişimde zorlanıyoruz. Daha mutlu olmak için çok çaba sarf ederiz fakat somurtarak çalışırız. Güzel evlerin yuva olması için yetmediğini, çiftlerin boşandığını üzülerek görürüz.

Gönüllerin yıprandığını bir kâğıt mendil gibi atıldığını, sevginin yerlerde süründüğünü, değer sunulmadığını kafamıza dank ederek anlarız. Vitrinlerin dolu ama gönüllerin gerçek sevgiden, saygıdan yoksun olduğu günlerde yaşıyoruz.

 

Bu yazı 562 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» FUTBOL ENDÜSTRİSİ
» İşin Sırrı
» Hayatı planlamak
» Alışkanlıklarımı
» Özlenenler
» Yalnızlıklar
» Yarınlarımız
» Sevmek Zamanı
» Takdir etmek
» Özür Dilemek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter