22 Ağustos 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mert BİLGİN
İKİNCİ EL KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Yazı Tarihi: 08 Mayıs 2018 Salı 07:44

*İlk önce hangi semtten konut almak istediğinizi belirleyerek yola çıkmalısınız. Semti belirledikten sonra da o semtte gezerek bilgi toplamaya çalışmalısınız. Böylece semtin güvenilir ve yaşanabilir bir semt olup olmadığını daha iyi analiz etmiş olursunuz.

*Konutun konumu önemlidir. Bu nedenle konutun okula, işyerlerine, toplu taşıma araçlarına, çarşılara ve merkezlere uzaklığını dikkate alarak iyi değerlendirmelisiniz.

* Bir yapının ekonomik ömrünün yaklaşık 50 yıl olduğunu unutmayın. Bunun için de ikinci el konut alırken mülkün yaşına ilişkin doğru bilgi edinmelisiniz.

*Evin güneş görmesi ve hangi cepheye baktığı önemlidir. Evinizin güneş görmesi için güney cepheye bakan evleri tercih etmelisiniz. Güneş gören ev hem sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek hem de kışın evinizin daha kolay ısınmasını sağlayacaktır.

*Konut almayı planladığınız binanın ısı ve su yalıtımının olup olmadığını muhakkak sorgulayın. Su yalıtımının binanın ömrünü uzatacağını, ısı yalıtımının da fatura giderlerini düşüneceğini unutmayın.

*Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu lütfen unutmayın. Bina ve zemin etüdü iyi yapılan, deprem yönetmeliklerine uygun inşa edilen binaları tercih etmelisiniz. Bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz inşaattan anlayan uzmanlara danışmanızda fayda var.

*Konutun tadilata ihtiyacı olup olmadığı konusu da önemlidir. Tadilat gerektiren bir konut sizin için ekstra masraf demektir. Bu da toplam maliyeti artıracağı için bu konuyu gözden kaçırmamalısınız.

*Mutfak ve banyo tesisatlarının sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca su ve elektrik tesisatlarının da eski olup olmadığını denetlemenizde fayda var.

*Sonradan sıkıntı yaşamamak için konutun geçmiş yıllara ait elektrik, su, çevre vergisi, emlak vergisi gibi borçları mutlaka kontrol edilmelidir.

*Tüm bunların yanı sıra evin tapu durumunu da araştırmalısınız. Üzerinde herhangi bir ipotek veya haciz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için konutun kayıtlı olduğu tapu dairesinden bilgi alabilirsiniz.

*Kat mülkiyeti tapusu bulunmayan, iskanı olmayan ve hisseli tapuları tercih etmemelisiniz.

Haftaya görüşmek üzere…

 

Bu yazı 1926 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Gayrimenkul satışında sözleşmenin gücü
» İPOTEKLİ EV ALINIP SATILIR MI?
» Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler
» EV KİRALARKEN YASAL HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
» Gayrimenkul Satışında Yetki Belgesi’nin (Sözleşme) Gücü
» İKİNCİ EL KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
» MAKETTEN/TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
» TAPU ÇEŞİTLERİ
» İPOTEKLİ EVLER
» APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter