26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Dönüşümümüz
Yazı Tarihi: 05 Haziran 2018 Salı 07:38

  Dünyanın her köşesinden her gün televizyon ve gazetelerden izlediğimiz acı, sefalet, vahşet görüntüleri sadece öykü olarak dikkatimizi çekiyor. Daha sonra sinirlerimizi bozan hoş olmayan bu görüntüleri görmemeye başlıyoruz. Zaten konu bizimle ilgili değilse pek problem yok. İşimize gelmeyen görüntülerle ilgilenmiyor, güvenli evlerimizde rahatça yaşayabiliyoruz. Gün geçtikçe kendimize yabancılaşıyoruz. Artık kahramanlık yapmak, birileri için fedakârlık yapmak, güzel değerlere sahip çıkmak sadece sinema salonlarında veya televizyonların başında iken güçlü film kahramanları ile iletişim kurularak yapılabiliyor. İçimizde var olan ama bir türlü ortaya çıkarma cesareti gösteremediğimiz bu duyguları sinema salonu içinde seyrediyoruz, insan olduğumuzu hatırlıyoruz. Daha sonra korkularımıza, evimize geri dönüyoruz. Bu sıkıntıdan kurtulmanın en kolay yolu olarak insan beyni yine çözümü buluyor. Etrafında oluşan bu hoş olmayan olayları, işine gelmeyenleri yok saymaya başlıyor.

  İnsan yaşam tarihinin geçmişine baktığımızda insani değerlerin daha önemsendiği günlerden, şimdi sadece kendisini düşünen insan yapısına nasıl ulaştık? Modern dünyanın dayattığı bencil düzen, insanlık üzerinde oldukça yıkıcı etkilere neden oldu. Kafka’nın “Dönüşüm” adlı yapıtı insandaki bu yıkıcı etkiyi çok güzel anlatır. Kafka günümüz toplumunda insanların maddi güvence peşinde koşarken farkında olmadan kendilerini nasıl bir böceğe dönüştürdüklerini betimlemiş eserinde. Olayın kahramanı Gregor kendini sadece iş hayatıyla sınırladığı için kendine ve topluma yabancılaşıyor. Ve bir sabah uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak buluyor. Ancak Gregor bu durumda bile işe nasıl gideceğini düşünüyor, yani eserdeki ironi burada başlıyor. Günümüz toplumunda her şeyin, aile ilişkilerinin bile paraya dayandığı gözler önüne seriliyor. İşe yaramayan kişi kardeş de olsa, evlat da olsa yük olarak görülüyor. Gregor da böceğe dönüşüp çalışamaz duruma gelince ailesi tarafından sömürülecek bir yanı kalmadığından çöpe atılması gerekiyor. Gregor böceğe değil de kedi veya köpeğe dönüşseydi ailesi belki de ondan bu kadar nefret etmeyecekti. Çünkü kedi köpek insanlara sevimli gelen hayvanlardır. Böcek ise insanların korkup kaçtığı sevmediği bir hayvandır. Bu durum da günümüzde insanların başkalarını sadece dış görünüşlerine, unvanlarına, statülerine göre değerlendirip gerçekte kim olduklarına bakmamaları durumuyla özdeşleşir. Kısacası Kafka, öyküsü boyunca modern toplumun insanı nasıl böceğe dönüştürdüğünü ve insan doğasının ne kadar bencil olduğunu betimliyor. Gregor gibi başkaları için kendi hayatından fedakârlık yapan insanlar daha çok ezilir, daha değersiz görülür. 
Günümüzde insan yabancılaşmış, yalnızlaşmıştır. Sadece kendini düşünen, koyun gibi sadece kendi bacağından asılan insan dekoru ortaya çıkmıştır. Modernliğin, teknolojinin, biz insanlara verdiği hüzün dolu hediyesidir yalnızlık. Sadece kendisi için yaşamak, kendini düşünmek, en yakınına bile güvenmemek. İnsan denilen varlığın bu gün başındaki en büyük belalardan biri, milyonların içersinde yalnızlaşmasıdır. Bu ayni zamanda insanın kendisine, nesline, doğasına, dünyasına yabancılaşmasıdır. İnsanın toplumsal özelliği çok önemli olup, insanın sadece kendisi için yaşaması, kendisini varlık yapan nedenlerden kopması anlamına gelmektedir. İnsanların önüne konan para yalnızlığı keskinleştiren en önemli bir neden. Paran yoksa ne arkadaşın var, ne dostun var, ne de itibarın. Modern yaşamın bize sunduğu kendin için çalışacaksın, kendin için kazanacaksın, kendin için okuyup adam olacaksın felsefesi insanlığın güzel değerlerini unutturmaktadır. Yalnız kendin için yaşayacaksın ama sonunda da yalnızlığı paylaşacak bir insan bile bulamayacaksın.

 

 

Bu yazı 690 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Diziler ve Sinema
» Güzel düşünebilmek
» Özlemlerimiz
» Unutulmayan Sevgiler  
» Annemiz
» Sahipsiz Çocuklarımız
» Unuttuğumuz Güzellik, Tebessüm
» En Büyük Güç Sevgidir
» Türkülerimiz
» Güzellikler
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter