14 Ağustos 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
AYAKKABILARIMIZA CAN VEREN ADAM Tevfik KARATAŞ
Yazı Tarihi: 22 Haziran 2018 Cuma 07:31

Adı                  : Tevfik

Soyadı             : KARATAŞ

Baba Adı         : Demir

Ana Adı          : Gaziye

Doğum Yeri    : LÜLEBURGAZ

Doğum Tarihi  : 20.01.1945

Evet değerli okuyucularım, zaman zaman spor, zaman zaman da vatandaş görevlerini bu sayfamda sizlere anlatmaya çalışıyorum. Bu gün de yine beğeneceğinizi umduğum tanıtım, nostalji ve kentim insanının yaratıcılıklarını yazmaya çalışacağım.

Tevfik KARATAŞ’ı birçoğunuz tanımayabilirsiniz ama ben yazdıktan sonra birçoğunuzun tanıyacağını biliyorum. Çünkü hepimiz, hepiniz her gün onun bulunduğu yerden geçiyoruz. Tevfik KARATAŞ İş Bankası’nın önünde bulunan küçük meydanda (kim ne derse desin ben o küçücük meydana Özgürlük Meydanı demek istiyorum) Özgürlük Meydanı’nda ayakkabı boya kutusu ile biri var. Bu ayakkabı kutusu onun sermayesi, sabahtan akşama kadar ayakkabılarımıza can vererek boyayıp parlatarak ayakkabılarımıza ömür veren Tevfik KARATAŞ. Birçoğunuz özgürlük meydanından geçiyorsunuz orada oturuyorsunuz ama onu görmüyorsunuz. O, o Özgürlük meydanında ağaç altında sabahtan akşama kadar ayakkabılarımıza ömür katmak için ekmek kavgası yapıyor. Şimdi biliyorum ki oradan geçtiğiniz zaman mutlaka göz ucuyla nerede bu Tevfik KARATAŞ diyeceksiniz. Gözleriniz o küçücük ama Özgür olan Özgürlük Meydanı’nda onu o küçük boya sandığının başında göreceksiniz. Boya sandığının sandalyesine oturduğunuz zaman çay alayım mı diye sorması yok mu insanı öldürüyor. Yaptığı iş, kazandığı ücret ve bir de misafirperverliği. Evet dostlar, işte kentim insanı, Kentimin tek tük kalan sayılı insanları. Şimdi bu yazımı okuyanlar, çok iyi biliyorum ki Özgürlük Meydanı’ndan geçerken veya orada banklarda özgürlüğü doyasıya yaşarken ona bakacak, onu görecek, onu tanıyacak belki de ekmek teknesinin sandalyesine oturacak. İçten, samimi, çok tatlı biri Tevfik KARATAŞ. İyi ki varsın ve iyi ki sizin gibilerle bu kentte yaşıyoruz.  

NOSTALJİ

Spor camiasının tabi biraz eski ama çok iyi tanıdığı Ali TUNCA, Turhan FİLİZ ile Oktay OHRİ. Bunlar da Özgürlük Meydanı’ndan geçip Pınarhisar yoluna dönüp 10 metre gittikten sonra sağ tarafınıza baktığınızda Pınar Et Lokantası önünde oturan, bu kentin en eski esnaflarından üçü. Tarif ettiğim yolu takip ettiğinizde Pınar Et Lokantası’nın ön kısmına baktığınızda bu üçlüyü görmeniz mümkün, hele hele üçünden biri kesinlikle orada ve yanlarına da her gün bu Kentin insanlarından biri misafir oluyor. Geçen gün de misafirleri ben oldum. Zaman zaman aşağıya indiğimde Turgutbey Caddesi’nden geçerim. Önceki gün de oradan geçiyordum ki saydığım üçlü orada Ali TUNCA-Turhan FİLİZ ve Oktay OHRİ, misafirleri Selami Usta (Selami PITIRLI) da oradaydı. Selam verdim ve yanlarına oturdum. Ali TUNCA futbol oynadığım dönemlerde yöneticiliğimi de yapmıştı, dünya tatlısı bir insan, yıllar geçti ağzından bir gün olsun kötü bir kelime duymadım.

Turhan FİLİZ can bir insan, yüzünden tebessüm eksik olmuyor. Küçük yaşlarda başladığı baba mesleğini sürdüren Lüleburgaz’ın ender esnaflarından biri. Oktay OHRİ sempatik, güler yüzlü, işi icabı devamlı mobil. Evet bu saydığım güzel insanlarla eski ve yeni zamanı anlatarak 1 saate yakın bir zaman geçti ve inanın o bir saatin nasıl geçtiğini anlayamadım. Zamanınız varsa yanlarına uğrayıp bir çaylarını için ve anlattıklarımda eksik var mı görün. Ama masalarında 1 kişilik yer var. Şaka şaka, onlar harika insanlar onları tanımak, onlarla beraber olmak anlatılmaz hoş bir şey. Ama uğrayın, Lüleburgaz’ı ve bu kentin güzel insanlarını görün… Ve bu Kentin diğer güzel insanları tanıyın.

Bayram öncesi, Ramazan olduğu için iftar sonrası herkes dışarıda, tabi kafeler, pastane önleri dopdolu, biz de gece Musa GABRALI ile çıkıp dolaşıyoruz güzel kentimizde ve Kongre Meydanı Emrullah Efendi Caddesi’nde çay ocağı önünde oturup çay içmek istedik. Aslında bu çay ocağının çayları çok güzel olduğu için Ramazan’da birçok gece oraya çıktık. Tabi artık zaman zaman uğrayıp o güzel çaydan yine içeceğiz. Neyse, yine çıktığımız bir gece yol kenarında oturmuş çaylarımızı yudumluyorduk ki iki bayan çocuk arabaları ile geçiyordu, öndeki bayan geçti ama arkadaki bayanın çocuk arabasının tekerine sanırım atılan bir su şişesi takılmıştı. Kadın hem arabayı sürüyor hem de alttaki şişeden çocuk arabasının tekerini kurtarmaya çalışıyordu. Baktı olmadı önündeki arkadaşına seslendi, “Yaa bu araba da elektrik süpürgesi gibi ne bulursa topluyor” Bunu aynı anda duyduğumuz için biz de Musa GABRALI’yla başladık gülmeye. Bunu niye anlattım. Kentim insanının olaylara nasıl esprili yaklaşığını anlatmak için.

Bu hafta da bu kadar kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı 3364 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» VEFAT
» ZAMAN TÜNELİ
» BALKON-BAHÇE ZEVKİ
» GÜZELLİKLER
» KORONA
» KUPA HİKAYESİ-3
» KUPA HİKAYESİ-2
» VEFAT
» -20 ve 65+ ile arada kalanlar
» EVLERDE GEÇEN ZAMANLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter