25 Mart 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Her şey zamanında güzeldir
Yazı Tarihi: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 07:36

 Yaşamımıza baktığımızda hep bir telaş, hep bir hedefe çabuk ulaşma çabası içinde olduğumuzu görürüz. Bu yoğun yaşam biçimimizde birçok güzelliğin farkına varamadığımızı, elimizden kayıp gittiğini göremeyiz. Hâlbuki bilmeliyiz ki hayatı yaşamada tüm yaptığımız işler karşısında aşırı gitmemeliyiz. Meyve mevsiminde, papatya ikliminde, deniz durgunluğunda, insan sabrında güzeldir. Aceleci haller, gereksiz endişeler, sonu bitmeyen ümitsizlikler acıdır. Kaldı ki zamanında varılan mutluluk, zamansız tercih edilen mutluluktan daha kıymetlidir. Everest’in tepesine tırmanan insanlar, zirveyi hemen hedeflemez, zirveye çıkarken manzaranın tadını alır, heyecanını bilir. Önemli olan başarmaktan önce güzel bir iş yapmanın mutluluğuna varmaktır. 
  Sürüp giden yaşamımızda genellikle yapmak istediklerimizi hep erteleriz. Önce şu derdimizi halledelim sonra istediğimi yaparım anlayışı kişiliğimize hâkimdir. Hâlbuki bir daha geriye dönülmesi mümkün olmayan zamanın, en değerli varlığımız olduğunu unutmamalıyız. Zaman durdurulamayan, hızının kesilmesi mümkün olmayan, elimizden hızla kayıp giden bir kavramdır. Ve onu ait olduğumuz dönemlerimizde gerektiği gibi, doğru bir şekilde kullanmalıyız. Elimizdeki en sınırlı kaynak zamandır ve bunun etkili kullanılması yönünde, çocuklarımıza bazen yanlış öğütlerde bulunuruz. Bu dönemlerde verilen telkinler yaşamı ertelemeye yöneliktir. İyi niyetle söylenmiş bu öğütler bazen yanlışı da beraberinde getirir.

Örneğin şimdi sadece derslerini düşün, başka bir şey düşünme, sinemaya gitme, roman okuma, spor yapma gibi. Veya yapmak istediğiniz bir etkinliği hele sınavlar bitsin yahut ta para kazan bakalım ondan sonra yaparsın gibi zamanı erteleme yoluna gideriz. Yaşamı aksatmamalı, gelişimimize yardımcı olan etkinliklere zaman ayırmalıyız. Tüm bunları yaparken çalışma disiplininden de hiçbir zaman kopmamalıyız. Bir müzik parçasının büyüleyici ezgisi, doğanın, insanın gülümseyişi, dans etmek, spor yapmak, şiir yazmak, dinlemek kişinin ruhsal yönden de gelişimine katkısı büyük olur. Ayni şekilde kişi kendisini daha iyi hisseder. Mutlu olan kişide etrafına daha pozitif bir enerji yayar. Buna karşılık istediğini elde edemeyen, yapamayan, ruhsal yönden yetersiz kalan kişi için yaşam can sıkıcı bir hal alır. Bu tür duygularla yüklü kişi ne kendisini nede çevresini mutlu edebilir. Özetlersek hayata hazırlanma dönemlerimizde ödevlerimizi aksatmadan zamanında yerine getireceğiz fakat yaşamımızı ertelemeden, ondan zevk almamızı sağlayacak etkinlikleri uygun zamanlarda yaparak yaşantımızı daha bir renklendireceğiz. Bu kitap okuyarak, şiir, şarkı dinleyerek, güzel bir film, tiyatro izleyerek olabilir. Unutmayalım ki hayat gözümüzün önünden su gibi akıp gitmektedir ve hayat sadece para kazanmak değildir. Hem çeşitli etkinliklerle hayatı yaşayanlar iş yaşamlarında da daha başarılı oldukları bir gerçektir.

Behçet Necatigil bu konuyu ne güzel dizelere dökmüş.

İnsanlar yaşadıkça yaşlandığını düşünür,
aslında insanlar yaşamadıkça yaşlanır?

Bu yazı 638 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Suyun Önemi
» Yalnızca insan kalabilmek
» Çanakkale Destanı
» Kendine Fazla Güvenmek
» Kendimizi Değiştirebilmek
» Konuşma Biçimlerimiz
» Necati Hocam
» Engellerimiz
» Her çocuk özeldir
» FUTBOL ENDÜSTRİSİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter