17 Temmuz 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Aşırı Tüketim
Yazı Tarihi: 18 Ağustos 2018 Cumartesi 07:36

  Sanayinin gelişmediği dönemleri incelediğimizde insanların küçük şeylerle daha çabuk mutlu olduklarını kitaplardan öğreniyoruz. Mutluluk kişinin yaşamdan beklentilerine göre şekillenmede. Feodal ilişkilerin yoğun yaşandığı dönemde insan ilişkileri daha sıcaktı. İnsan sevgisi, mutlu olma şartlarının başında gelmekteydi. Günümüzde aşırı tüketme, son moda yaşam tarzı kullanma alışkanlıkları, mutlu olmanın gereği gibi algılanmakta. İnsan ilişkilerinin sıcak, samimi olması artık fazla bir şey ifade etmiyor. Para ve daha çok tüketmek değer kazanmış durumda. İnsanların aç olması, savaş içinde yaşaması, çocukların yoksulluk içinde kıvranması çoğu kişiyi ilgilendirmiyor. Amerikan Worldwatch Enstitüsü’nün Dünya’nın durumu raporunda ilginç notlar yer almakta. Yeryüzünde açlığın kalkması için on dokuz milyar dolar gerekiyor. Temiz su içebilmek için on milyar, herkes okuma yazma öğrenmesi için beş milyar dolar gerekiyormuş. Buna karşılık bazı lüks tüketim harcamaları ise şöyle: Makyaj için bir yılda harcanan para on sekiz milyar dolar, şatafatlı seyahatler için ise bir yılda harcanan para on dört milyar dolarmış. Gereksiz yapılan tüketim, kişileri borç altına soktuğu için çok çalışmak geriyor ve bundan dolayı kişinin huzuru azalıyor. Amerikalılarla yapılan ankette ancak üçte birilerinin mutlu olduğu saptanmış. Bu mutluluk oranı, 1957 yılında da bu oran kadarmış. Demek ki teknolojide fazla mutluluk getirmemiş.

  Tüketim çılgınlığı da Dünya’mıza çevre kirlenmesi konusunda ağır yükler getirmektedir. Dünya üzerinde ulaşım, Dünya enerjisinin %30 unu, petrolünde %95 ini kullanıyor. Çok kazanma hırsı ve beraberinde aşırı tüketim çevre felaketini, mutsuzluğu tetikliyor. Türkiye her gün bol bol çöp üretiyor. Aslında atık dememiz gerekiyor ama diyemiyoruz. Zira belediyelerin topladıkları atığın yüzde 90’ı çöpe gidiyor. TÜİK’in en son verilerine göre, 2016 yılında belediyelerce toplanan 31,6 milyon ton atığın yüzde 61,2’si düzenli depolama tesislerine, yüzde 28,8’i belediye çöplüklerine ve yüzde 9,8’i geri kazanım tesislerine gönderilmiş. Yüzde 0,2’si ise ya açıkta yakılıyor ya da dereye veya araziye boşaltılıyor. Anlayacağınız, tüketim toplumunun en kötü örneklerinden biri haline gelen Ülkemiz, aşırı tüketimle atık miktarını artırdığı gibi, çıkan atığı da değerlendiremiyor.

Avrupa’ya baktığımızda hedeften ne kadar geride kaldığımızı daha iyi görüyoruz. 2015 yılında Avrupa’nın bu konudaki lideri Almanya belediye atıklarının yüzde 66’sını geri dönüşüm ve kompost tesislerine göndermiş. 10. sıradaki İtalya’da bu oran yüzde 44 dolaylarındadır. Bizde ise TÜİK’in 2016 verisine göre bu oran yüzde 10 durumundadır.   Dünya Doğal Hayat Fonu, dünyada tüketimin aynı hızda sürmesi halinde 2050 yılında yaşamak için iki gezegene daha ihtiyaç duyulacağı uyarısında bulundu. Araştırma raporları, günümüzdeki tüketim çılgınlığının dünyanın sonunu hazırladığını gözler önüne serdi. Son otuz yılda dünya üzerindeki doğal kaynakların üçte biri insanlar tarafından tüketildi. Uzmanlar doğal kaynakların bu kadar hızlı tüketilmesinin en önemli nedeninin Batılı ülkelerdeki yüksek tüketim oranları olduğunu belirtiyor. Rapora göre ortalama bir ABD vatandaşı bir İngiliz vatandaşının 2 katı, bir Afrikalı vatandaşın ise 24 katı doğal kaynak tüketiyor.

 

 

  

Bu yazı 697 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Bırak Güneş İçeri Girsin
» Cahit Irgat
» Beklemeyin
» Değişim
» Gezmek ve Tanımak
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
» Veda Busesi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter