21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Kendine Güvenmek
Yazı Tarihi: 11 Eylül 2018 Salı 07:37

  Hissettiği gibi davranan, duygularını, düşüncelerini açıkça ifade eden, 
inandığı yaşam biçimini kimseden çekinmeden içinden geldiği gibi yaşayabilen kişiler kendisine en çok güvenen kişilerdir.
Kendi hayatıyla ilgili her konuda sorumluluk alan, zorluklarla baş etme yetenekleri yüksek, zorlansalar da zorluklar karşısında yılmayan kişiler kendisine güvenen kişilerdir. Açık iletişim kuran, gerçekçi, 
kendi duygularına, düşüncelerine, inandıklarına sahip çıkmak için 
hayat içindeki pek çok riski göze alan, başkalarına değil, kendilerine güvenen kişilerdir. Hayatlarının kendi hayatları olması için gerekirse çevreyle mücadeleyi göze alan, olmasını istediği şeyin doğru olduğuna inanan, aksi kendisine ispat edilmediği sürece davranışlarını koruyan kişilerdir.
  Kendilerini sever, kendilerine değer verirler. Karşıdaki kişiye olduğundan farklı görünme ihtiyacı hissetmezler, çünkü kendilerine güvenmektedirler. 
Bu nedenle karşı tarafı da yanıltmazlar. Hayal kırıklığı yaşatmazlar. 
Kurmuş oldukları ilişkileri önemserler ve bunu da karşı tarafa hissettirirler. Bağımlı ilişkiler geliştirmezler. Davranışlarında genel bir tutarlılık söz konusudur. Ne zaman, nasıl hareket edeceği konusunda size ön algı verirler. Güven veren bir ilişki tarzları vardır.
  İnsanlar arasında güven oluşumunu hızlandıran en önemli davranış insanlara içten bir selam vermek ve gülümsemektir. Bir insana selam vermek onun varlığını fark etmektir. Selam verirken bedenimizle selam verdiğimiz kişiye yönelmek, tebessüm etmek, göz teması kurmak ve iyi bir temennide bulunmak, karşıdaki kişiye kabullenildiğini hissettirir. Kendisine hoş bir an yaşattığınız kişi sizi unutmaz. Bu durumun içtenlikle tekrarı ise iki insan arasında güvenin oluşumunu sağlar. Günümüzde insan ilişkileri o kadar bencilleşmiştir ki bir selam vermek bile insanlara gereksiz bir davranış gibi gelmektedir. Sadece kendi dünyasını yaşayan, önemseyen insanın, diğer kişilerin mutlu olup olmaması hiç ilgilendirmemektedir. Yaşanmış üzücü bir olayda, 75 yaşındaki Milton, evinden çıkıp, 2 km boyunca yürüdü ve köprüye geldiğinde düşünmeden kendini aşağı attı. Arkasında bıraktığı notta şu yazıyordu : "Eğer yolda biri bana gülümserse, intihar etmeyeceğim." Yaşantımızda gülmenin ayıp olduğu öğretildi bizlere. Hele yolda tanımadığın birine gülümsemek ise çok zor bir iş gibi görünüyor. Aslında herkes birbirine gülümseyip selamlaşmalı. Biz çocuklarımıza birbirlerine gülmeyi, selamlaşmayı öğretelim. 

  Çinli bir köylü baltasını kaybetmiş. Komşusunun oğlundan şüphelenmiş, kendisine göre çocuk bir hırsız gibi konuşuyor, yürüyor ve davranıyormuş. Ertesi gün tarladaki aletlerin arasında baltayı bulmuş. Sonra çocuğu yine görmüş; bütün diğer çocuklar gibi konuşuyor, yürüyor ve davranıyormuş.

İnsan ilişkilerinde güven ve samimiyet dostlukların olgunlaşmasında çok önemli bir etmen. Şunu çok iyi bilmeliyiz ki şüphe insan akıl ve algısının en büyük düşmanıdır. “Hayatta çok az şey bir insana, sorumluluk vermekten
ve ona güvendiğinizi bilmesine izin vermekten daha fazla yardımcı olabilir.” Booker T Washington’un bu güzel sözü kişiye duyulan güvenin, ona verilen sorumluluk bilincinin gerekliliğini çok güzel ifade etmektedir.

 

Bu yazı 743 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yaşamımızda Matematik 
» Bırak Güneş İçeri Girsin
» Cahit Irgat
» Beklemeyin
» Değişim
» Gezmek ve Tanımak
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter