21 Mart 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
İyilik ve tebessüm
Yazı Tarihi: 19 Ekim 2018 Cuma 07:50

  Birine iyilik yaptığınız zaman ne kadar mutlu olduğunuzu göreceksiniz. Kendinizi bir şeyi başarırken gördüğünüzde ne hissediyorsanız, aynısını birinin yüzünde gülücükler oluşturduğunuzda da hissedeceksiniz.
Senin için ne yapabilirim? Sorusu kadar karşınızdaki insanı rahatlatacak başka bir cümle olamaz. Belki elinizden bir şey gelmeyecek ama o cümlenin vereceği güven, o kişiye en büyük iyiliktir. Bir iyilik yaptıktan sonra peşinden birçok iyiliği de getireceksiniz. Siz iyilik yaptıkça kendinizi mutlu hissedeceksiniz. Bundan sonra da sürekli insanlara iyilik yapmanın tadını çıkaracaksınız. Gerçekleştireceğiniz iyiliğin küçük ya da büyük olması önemli değildir. Bu olgunun içinizden gelmesi çok önemlidir.
Sadece gerçekten isteyerek yaptığınız iyilikler, içinizi mutluluk ve huzurla dolduracaktır. İyilik sadece tek bir gün değil, hayatta olduğunuz sürece hem yaparak, hem de görerek sizi mutlu edecek bir şeydir. Eğer siz de sadece tek bir iyiliğin bile bütün bir dünyayı değiştireceğine inanıyorsanız hayatınızı iyiliklerle doldurun. Zira tuhaf bir dünyada yaşıyoruz; kötülük yapmak kolay, fakat iyilik yapmak zor. Yalnız iyilik yapmak yetmez, iyiliği zarafetle yapmak da önemlidir. Bu işi yaparken karşı tarafı incitmeden, onurunu zedelemeden yapmalıyız. Ünlü düşünür Diderot’ta “Eğer dünyada iyilik yapmak istiyorsak, en iyi başlangıç noktası, önce zarar verme ilkesidir” der.

  Küçük kız, hüzünlü bir yabancıya gülümsedi. Bu gülümseme adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep oldu. Bu hava içinde yakın geçmişte kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı. Hemen bir not yazdı, yolladı. Arkadaşı bu teşekkürden o kadar keyiflendi ki, her öğlen yemek yediği lokantada garson kıza yüklü bir bahşiş bıraktı. Garson kız ilk defa böyle bir bahşiş alıyordu. Akşam eve giderken, kazandığı paranın bir parçasını her zaman köşe başında oturan fakir adamın şapkasına bıraktı. Adam öyle ama öyle minnettar oldu ki. İki gündür boğazından aşağı lokma geçmemişti. Karnını ilk defa doyurduktan sonra, bir apartman bodrumundaki tek odasının yolunu ıslık çalarak tuttu. Öyle neşeliydi ki, bir saçak altında titreşen köpek yavrusunu görünce, kucağına alıverdi. 
Küçük köpek gecenin soğuğundan kurtulduğu için mutluydu. Sıcak odada sabaha kadar koşuşturdu. Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlıyordu. Dumanı koklayan köpek öyle bir havlamaya başladı ki, önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı. Anneler, babalar dumandan boğulmak üzere olan yavrularını kucaklayıp, ölümden kurtardılar. Bütün bunların hepsi, beş kuruşluk bile maliyeti olmayan bir tebessümün sonucuydu. Hayatımız boyunca o kadar çok farklı olayla karşılaşıyoruz ki, bunların arasında bizim somurtmamıza neden olabilecek olaylar olduğu gibi gülmemize neden olabilecek olaylar da var. Yalnız ortalamaya vurduğumuz zaman birçoğumuz karşılaştığımız birçok olayı üzülecek, ağlanacak olay olarak nitelendiriyoruz nedense. 
Artık o kadar somurtmaya alışmışız ki en ufak olayı bile içimizde büyütüp moralimizi altüst edebiliyor, çevremizdeki insanlara da somurtmayı bir alışkanlık haline getirebiliyoruz. Biz olayları büyütüp ağladıkça, moralimizi sıfıra indirgedikçe, somurtmaya devam ettikçe çevremizdeki insanların bizden yavaş yavaş uzaklaştığının farkına bile varamıyoruz.

 Tebessüm bizim yaşamımızın en önemli unsurlarından biri. Ve kullanılması çok kolay. Kullanıldığında da açamayacağı kapı yok gibi. Ufacık tebessümlerin bize neler kazandırabileceğini ancak tebessüm ederek öğrenebiliriz. Unutmayalım ki yaşamımızın her anında gülümseyebileceğimiz birçok şey var. Yeter ki onları fark edelim. 

 

 

Bu yazı 443 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yalnızca insan kalabilmek
» Çanakkale Destanı
» Kendine Fazla Güvenmek
» Kendimizi Değiştirebilmek
» Konuşma Biçimlerimiz
» Necati Hocam
» Engellerimiz
» Her çocuk özeldir
» FUTBOL ENDÜSTRİSİ
» İşin Sırrı
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter