17 Temmuz 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Yaşamı Anlatabilmek
Yazı Tarihi: 29 Ekim 2018 Pazartesi 07:29

 Hayatımızda yaptığımız hataları, yapmak isteyip de yapamadıklarımızı, kendimize çoğu zaman itiraf etme cesaretinde bulunamayız. Öyle ki itiraf edebilmek, kendin olabilmenin ilk adımıdır. Cesaretli olmanın da ön koşullarından birisidir. İtirafın genel anlamını kişinin kendisiyle hesaplaşma süreci diye tanımlayabiliriz. Kişinin bulunduğu bir durumu ortaya çıkarma cesareti de diyebiliriz. Bulunduğu bu ortamdan kurtulma isteği ve beraberinde arkasına bakmadan yeni bir hayat kurma mücadelesi.

Yaşamımıza baktığımızda kendimizle hesaplaşacağımız o kadar çok nedenlerimiz vardır ki. Örneğin işinizi sevmediğiniz halde, yaşamak için emekliliğe gün sayıp çalışmak, ilişkileriniz yürümediği halde idare etmek, kendi hedeflerin için değil başkalarının belirlediği istekler için çalışmak gibi. Buna benzer nedenlerle yüzleşip sorgulama yaptıkça daha düzeyli bir yaşamı kucaklayabiliriz. Ayrıca çeşitli korkularımızla da karşılaşma cesaretini göstermeliyiz. Öyle ki riskleri göze alıp kendimizi daha çok mutlu edecek yaşamı seçmeliyiz. Belki fazla para kazanamayız ama mutluluğun sevdiğimiz işleri yapmaktan geçtiğini anlarız.

  İnsanın geçmiş yaşamında çok istediği halde yapamadıkları hakkında ders verir niteliğindeki bir yapıt bizlere çok şey anlatıyor. Avusturalya'da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan bir hemşire emekli olduktan sonra hatıralarını yazmış.

Hastalarının kendisine itiraf ettiği pişmanlıklarını beş ana başlıkta toplamış.

- Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine hayallerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı.

- Keşke bu kadar çok çalışmasaydım. Aileme ve dostlarıma daha çok zaman ayırsaydım.

- Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı.

- Keşke arkadaşlarımla ilişkilerimi devam ettirseydim.

- Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim.

Çoğu insan mutluluğun aslında bir seçim olduğunu ve ölüm anı gelene kadar fark edemediğini anlamış. İnsanların çoğu cesaret gösterip istedikleri değişimi yapamadıklarını anlamış. Çoğu rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını anlamış.

"Keşke daha çok gülseydim. Keşke hata yapmaktan bu kadar korkmasaydım. Keşke insanları daha çok sevseydim. Keşke Dünyayı daha çok tanısaydım."  diye de eklemişler.

 

 

Bu yazı 510 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Bırak Güneş İçeri Girsin
» Cahit Irgat
» Beklemeyin
» Değişim
» Gezmek ve Tanımak
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
» Veda Busesi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter