21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
EP GEYİK EP GEYİK NEREYE KADAR SEMT PAZARLARI İÇİN BİR DENEME!
Yazı Tarihi: 07 Kasım 2018 Çarşamba 07:41

Yetersizler için yeteri kadar paylaşım yaptık. Hadi gelin şu semt pazarı işini beraberce çözelim.

Benim bir fikrim var, bu yıllardır inadına çözülmeyen mevzuya ilişkin. Ben onu yazayım siz fikri daha ileriye taşıyın. Yalnız yazı uzun olabilir, önceden demedi demeyin.
Lüleburgaz’da özelleştirme ile öldürülen bir mahalleyi saymaz iseniz sanırım 24 mahalle var. Bu mahalleleri büyüklükleri ve sınırlarının yakınlığı ile semt pazarlarını 12 merkezde toplamak mümkün. Hatta iyi bir harita mühendisi ile çalışıldığında başlangıç adımı için bu sayı 8’e düşer. Pazarın kurulduğu mahalleyi çıkardığınızda 7 semt pazarı ile işe başlamak mümkün.
Semt pazarları projesindeki ilk önerim pazarcı esnaf sayısı ile ilgili. Her semt pazarında, pazarcı esnaf sayısı 50 ile sınırlandırılacak ve bunların yanına 10 kişilik bir de üretici kontenjanı konacak.
Pazarcı esnafı Lüleburgaz Pazarcılar Odası’na kayıtlı, vergisini Lüleburgaz Vergi Dairesi’ne ödeyen ve elbette ki ikametgahı Lüleburgaz’da olan pazarcılardan oluşacak.
Odaya kayıtlı pazarcılar bu 7 farklı semt pazarında minibüslerdeki ring hattı misali dönüşümlü olarak tezgah açacaklar. (Odaya kayıtlı aktif pazarcı sayısı 350 civarında olup her pazarcı için haftada en az bir gün eve ekmek götürebileceği bir sistemden söz ediyoruz. Ki esnaf sayısı sınırlı olduğundan satışta da doğal bir avantaj oluşacak. Yani ekmeğin yanında eve götürüleceklere peynir, zeytin ve diğerleri de eklenebilir)
Tahsis edilen yerler kimseye devredilemeyecek.
Mazeretsiz olarak 4 hafta üst üste tezgah açmayan pazarcı esnafı oyunun dışında kalacak.
Esnaftan kesinlikle tahsis, yer parası ya da başka bir isim altında ücret alınmayacak. Pazarcılar sadece kendi meslek odalarına uygulama için istihdam edilecek personellerin maaş ve sigorta bedellerini kapsayacak cüzi bir ücret ödeyecekler. Bu iş için 5 kardeşimiz iş ve ekmek sahibi olurken pazarcılar da kendi göbeklerini kendileri kesmiş olacaklar.
Yerel yönetim semt pazarının olduğu gün pazarcıların kullanacağı satış reyonlarını (Tekerlekli, üstleri ve yanları kapalı korunaklı) sabah pazarın kurulacağı alana sevk ederek hazır hale getirecek. Bu reyonlara ilişkin Avrupa’da kullanılan örneklerin fotoları bende var. (Olmaz diyenlerin gözlerine sunabilirim). 4 metreye 3,5 metrelik ve istenirse çift tarafa hizmet verebilecek olan bu ağaç reyonlar ya da karavanların tahmini maliyeti adet başına 30 bin lira civarında. (Tabi ki bu rakam Şevkatsiz rakam. Taşıyıcı araçları da düşündüğümüzde toplamda 2 milyon liralık bir kaynak gerekiyor. Bizim belediyenin ota bota kurdelaya konsere, arap sabunu ile sucuklu yumurtaya harcadığı paraların yanında yok hükmünde bir paradan söz ediyoruz)
Belediye taşeron yasası ile elinde patlayan güvenlik görevlilerinden 10 tanesi ile süpürgecilerden 10 tanesini bu iş için ayıracak.
Harita mühendisi ve şehircilik uzmanı (nerden bulacaklarsa) tarafından belirlenen sokakları (ki pazarın toplam uzunluğu 250 metre ile sınırlı) bir günlüğüne bu organizasyona tahsis edecek ve bir ambulans ile gezici tuvaleti burada hazır edecek. Güvenlik görevlileri olası olaylar için alanda bulunacaklar.(Zabıtalar modern kulübelerinde halkı beklemeye devam edebilirler)
Tezgah derdi yok, yer bedeli yok (ki bizim açtığımız davalar sonuçlanana kadar mevcut pazar yerindeki tezgah bedelleri İstanbul Caddesi’ndeki dükkan kiraları ile kafa kafayaydı İnanmayana Mahkeme kararlarını gösterebilirim) tuvalet kirası, üşümeden mütevellit doktor ve ilaç parası yok. Daha ne olsun.

Pazarcı esnafı için oyunun tek kuralı oda ile belediyenin ortak belirlediği kar marjı ile satış yapmak ve kredi kartı hizmeti sunmak. Malum uluslararası tekellere bağlı marketler kasabanın asgari ücretliler cenneti olmasını fırsat bilip bu kartı oynuyorlar.
Peki belediye bu işi niye yapacak?
Yapacak çünkü "o kurum" biz halk için var.
Yani aslında kendine tuhaf şekiller veren o kurum yöneticileri ve çalışanları bizim varlığımız nedeniyle oradalar. Henüz bilmiyorlar ama bu tür projelerimizle öğrenecekler.
Bu kuluçkalamanın  (bu aralar çok meşhur bu laf) çıktılarına bakalım isterseniz.
1- Halk uluslararası tekellerin kurbanı olmayacak, marketlere teslim edilen para kasaba ekonomisine dahil olacak. Ki yerel yönetimlerin temel görevlerinden biri ekonomik refaha katkı sağlamaktır.
2- 10 yıl önce ölüm fermanı açıklanan pazarcı esnafı nefes alacak, ekonomiye yeniden katılacak. En az 300 evde çorba kaynayacak.
3-Halk, kontrollü ürün ve fiyatlarla alışveriş imkanına kavuşacak.
4- Sürdürülebilir istihdam yaratılacak.
5- Kasaba rol model olacak.
6-Halk için yerel yönetim süreci başlayacak.
7- Ve halk yerel yönetimin aslında kendisi için var olduğunu kavrayacak.
Bu liste uzar. Kasaba ekonomisine hayat katacak bu öneri için harcanacak miktar ise sadece 2 milyon lira. Açılmayan maale lokantasının hiç kullanılmayan masa sandalye bedeli kadar…
Projemin kısa anlatımı bu. Dosya halinde kurulum, işletme ve avantajlar ile dezavantajlar karşılaştırması masamın üzerinde duruyor. Halk ile ilgilenen ve varlık nedeninin Lüleburgaz halkı olduğunu düşünen yöneticilere ve yönetici adaylarına (seçildikleri takdirde) sunmaktan büyük mutluluk duyacağım.
Halk için yerel yönetim politika ile çözülemeyecek kadar önemli bir konu.
Ha bakayım düşünün konuşalım yazışalım ve kasabaya beraber hayat katalım…

 

 

Bu yazı 1095 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SİZ İKTİDARA "UCUNDAN ACUK TA BAA VER " DEME İHTİMALİNİ SEVDİNİZ KARDEŞLERİM.
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter