20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
MAVİ APLI PERFORMANS AYALİ
Yazı Tarihi: 17 Kasım 2018 Cumartesi 09:08

142 milyon TL performans bütçesi!
Enteresan bir rakam. Yerel yönetimin çalışmadığı resmi tatiller ile cumartesi pazarları çıkardığınızda, 2019 yılında elimizde kalan 246 gün için gün başına bizim yereller performans için her gün 577 bin 235 lira kullanacaklarını ilan ediyorlar ve bu oybirliği ile kabul ediliyor.

(Eski düzen gidenler için söyleyelim gün başına harcanacak yarım trilyondan hallice bir rakamdan söz ediyoruz. Ve bu rakama personel gideri ile genel harcama giderleri dahil değil)
Öncelikle bu tuhaflığın niçin (MHP’li üyeler hariç) itirazsız ve oyçokluğu ile kabul edildiğini anlamakta zorluk çektiğimizi belirtmek isteriz. Bu rakamların bütçe gelir bölümünde nasıl organize edileceğini henüz bilmiyoruz. Ki bütçenin % 66’sı olduğu iddia edilen bu miktarın gerçekleşmesi olanaksız. Hatta bütçenin % 100’ünün bu rakama ulaşması ülke koşulları ve ekonomideki tepe yöneticilerin açıklamaları nedeniyle imkansız. (Bkz. Ekonomi bakanı Berat Albayrak ekonomik düzeltme için 2019 yılı için yerel yönetim ve genel kamu yatırım bütçelerinden % 30’unun tıraşlanacağını açıklamıştı. İmar gelirlerindeki düşüş de hesapta yok. Siz hiç mi gazete okumuyorsunuz ya da tıııırrrrrak diye duran inşaatlara bakmıyorsunuz be, er teklife "pozitif "meclis üyelerim)
Az biraz ekonomi bilen ve ülke gündemini takip eden biri, bu rakamlara evet demesinin anlaşılır bir yanı olmadığını anlayabilir. Bu tuhaf durumun tek sebebi sessizlik sarmalı olabilir.
(Sosyolojik terminolojiye dayanan saptamanın, kestirme tarifi şudur: "erkes evet diyo bende diyem de başımıza bela almayalım")
Olmayacak duaya AKP ve aklı selim CHP’li belediye meclis üyelerinin niçin elbirliği ile amin dediği sosyolojik açıdan araştırılması gereken bir tez konusu olabilir. Ayrıca partiler bir yana, atanarak seçilmiş insanlar "kaynağını bilmediği bir öneriye nasıl evet der" doğrusu ya bunu aklım almadı.
Kestirme deyimle, ne kadar paranız olduğunu bilmeden ve ne alacağınızdan bir haber vaziyette, boş senede imza atmak gibi bir şey bu hal.
Hayır, atanmış ve bu gider kalemlerine olur veren meclis üyesi arkadaşların imza attığı boş senedi kendileri ödeyecek olsa, durum beni ırgalamaz ama nihayetinde olan bana ve size oluyor sevgili kardeşlerim.
Para da bizim. Oluşacak borç da bizim.
Nasıl oturulduğuna karışmam ama, bilen bilir, sözümü kimi acıtacağına bakmadan (ki doktorum, diş hekimim ve değerli meslektaşlarım hariç değil) dopusdoğru söylerim.
Bu bir komedidir.
Gelecek yıl bize ait olan paranın kaynağı ve miktarı belli değilken, bizim adımıza atanarak karar verme yetkisi taşıyanlar, kaynağı ve miktarı bilmeden harcama yetkisini vererek tarihe geçmişlerdir.
Ve gelecek yıl yaşanacak tüm olumsuzlukların doğrudan sorumlusudurlar.
Kimse kıvırmasın.
Bu garabet durum 3. dünya ülkelerinde bile komedi filmlerine konu olur.
Yapmayın gözünüzü seveyim.
Halka saygınız yoksa, kendinize saygınız olsun. Onayladığınız şey epimiz adına kaynağı ve miktarı belli olmayan paranın harcama yetkisinin devridir.
O Oval masada evcilik oynamıyorsunuz arkadaşlar, halk adına tarihi bir görevi ifa ediyorsunuz. Günlük yarım trilyonun kaderini belirliyorsunuz ve bu paranın sadece 115 binde 1 lirası sizin, gerisi halkın vebalidir.
Ayıptır, günahtır ve yazıktır!
Dipnot : Hadi sessizlik sarmalına girdiniz, peki onlarca spor kulübüne 140 bin lira, bir halı saha turnuvasına 60 bin lira verilmesini de mi görmediniz? Nedir bu körlüğü yaşatan bi deyiverin ele
Dipnot 2: El mecbur kendimize yeni bir doktor bulduk da, İran dönüşü diş kesimi ve protez takımı var. Bu yazı yanlış mı oldu yoksa…

 

Bu yazı 1968 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» OCANINKİ KIYMETLİ DE, BİZİMKİLER BOSTAN KORKULUĞU MU.....
» ÇÜRÜDÜM ÇÜRÜDÜÜM MAKAMLA ÇÜRÜDÜM)
» DÖN BABA DÖNELİM
» SİNESİNE KURBAN SİNESİNE  SİNE SİNEEEEEEEEE :)
» SİZ İKTİDARA
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter