10 Aralık 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 3°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Yaşamı Şekillendirmek
Yazı Tarihi: 20 Kasım 2018 Salı 07:36

Modern yaşam, belirlediği kalıplar içinde kişilerin yaşamlarını yönlendiriyor. Bunları yaparken de kuralları kendisi belirliyor. Dünyayı atmosfere yayılmış gazlar gibi kuşatan küreselleşme, tüm yaşamları etkilemeye devam ediyor. Karşı konulması oldukça zor olan bu yaşam tarzı, toplumların anlayışını, kavramalarını, gelenek ve göreneklerini değiştiriyor. Küresel Dünya kurnazlık yapmayı, bencil olmayı, gerekirse seni sevenleri yüzüstü bırakmayı, gerektiğinde de uzaktan üzülüyor gibi görünmeyi anlatıyor. Sadece kendi sorunların ve kendi çıkarların için çalışmayı gösteriyor. Bu süreç onun gibi düşünen, onun gibi tüketen, onun gibi davranan insanlar yaratmak istemekte ve fast food yaşam tarzını tüm dünyaya yaymaya çalışmaktadır. Global köy haline gelen Dünyada yaşam biçimleri giderek birbirine benzemektedir. Ekonomik küreselleşmenin hızla yayılması, toplumlarda hızla tüketim anlayışının artması ile orantılıdır. Bu yaşam şeklini, bilgisayar gibi çeşitli dijital aletlere atılan format olayına benzetebiliriz. Optik medyaların okuma ve yazma işlemlerine hazır hale getirilmesi işlemine format denilmektedir. Kısaca format, bir diski biçimlendirmek demektir.

  Bizim yeni yaşam biçimlendirmemiz de modern yaşamın belirlediği ölçülerde şekillenmektedir. Bu belirlenen format yeni açılan bir sürü alışveriş merkezleri, ev, iş alanından oluşmaktadır. Özellikle büyük kentlerde misafirler alışveriş merkezlerinde ağırlanıyor, genellikle çocukların doğum günleri hamburgercilerde kutlanıyor. Buralarda kulağında mp3, kucağında kablosuz internete bağlanan bilgisayarıyla kalabalıklar içindeki yalnızlığıyla baş başa gençlerimiz. Sinemaya gitmek için salon aramaya da gerek yok, zira alışveriş merkezlerinde birbirinin ayni salonlar mevcut. Gençlerin buralardaki sohbetlerine baktığınızda formatlanmış gibi birbirlerinin aynisi. Hepsi ayni masada oturmuş, hepsinin de kulağında telefon var. Yanındaki arkadaşlarına rağmen dakikalarca telefonla konuşuyorlar. Sözüm ona birlikte yemek yiyor veya kahve içiyorlar.

  Eski dönemlerde en önemli değerlerimizden olan gerçek dostluk, arkadaşlık duyguları epeyce yara almış. Bu değerler, karşıdaki kişinin ekonomik gücüne göre belirleniyor. Modern yaşam şekli bireylerin, kendi örf, adet, gelenek ve görenekleriyle bağdaşmayan bir popüler bir kültür oluşturdu. On beş, yirmi yıl öncesine kadar kişilerin onaylamadığı, hoş görmediği hayat tarzları, çağın gereği, olması gereken bir yaşam tarzı gibi algılanmaya başlandı.

 

 

Bu yazı 443 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yaşlanmak Üzerine
» Sanal Dünya
» Koruyamadığımız çocuklarımız
» Çocuklar ve Büyükler
» Yaşamı Şekillendirmek
» Müzeler
» Hayvan Hakları
» Güzelliğin Adı İğneada
» Karıncanın yükü
» Yaşamı Anlatabilmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter