27 Mayıs 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
LÜLEBURGAZ’IN NEYE İHTİYACI VAR?
Yazı Tarihi: 27 Kasım 2018 Salı 10:01

‘O’ harfinin ya da sembolünün manasının derinliğine inerek; Öz’ün, özgünlüğün ve özden türeyen tüm diğer kelimelerin manalarının beyinsel sindirimini kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Sembol diyebileceğim bu kelime, tam anlamı ile bütünselliğin kendi içerisindeki koordinasyonunu ve bireyin varoluş felsefesini en açık şekilde özetlemektedir. ‘O’ harfinin tam ortasına bir nokta konulduğunda ‘Hun’ (Bir) sembolü oluşmaktadır. Bir olma yolunda değişebilen, özünde… Bir olduğuna inanarak yolunu şaşıran, benliğinde yaşar.  

‘Hun’ gibi daha birçok ifade biçimi evrensel yapının anlatımına yönelik olarak, basit şekiller ile karmaşık bir yapının zihinlerde yer edinebilmesi adına ifadelere alındığı görülmektedir. Bu gibi basit şekillerden esinlenerek ve yaptığım çalışmaların harmanlanma sürecinde ortaya çıkan çalışmalar bütününün öğretisi de bazı sembollerin daha farklı yapılarda görüldüğünü fark ettim.

‘Kişilik kuramı’ olarak üzerinde çalıştığım yapıdaki ‘öz’, ‘benlik alanı’, ‘yol ayrımı’, ‘çatı kurgusu’, ‘zekâ kuramı’, ‘beşer yıldızı’ ya da ‘algı çemberleri’ gibi ifade biçimlerinin temel dayanağında evrensel düzeni anlatan sembollerin etkisinde kaldığımı açık bir şekilde söylemem gerekmektedir. Çalışmalarımda yeni bir şey yapmadım. Görünmeyeni özgün bir tavırda çağın gereksinimlerine göre görünebilir hale getirmeye özen gösterdim denilebilir.

Kendi ruhsal tipimize ait olmayan her şey Öz’ün dışında ‘ben’ çıkmazında duyu organlarımızın hissedebildiği kadar birbirlerini tekrarlayan işler olarak kültürel yapılanmalar oluşturmaktadır. Özenti tavrımızı devam ettirmek, bilinç açılımına engeldir.

YARINKENT BİLİNCİ VE SOSYAL KAYTARICILAR…’

 

 

 

 

Bu yazı 529 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter