20 Şubat 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Açık
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Kent bilinci ve sosyal kaytarıcılar…
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2018 Çarşamba 09:18

Özgür TERZİOĞLU

İçerisinde yaşadığımız mevcut kültürün, politik bir zihniyet tarafından tekrardan kurgulanmaya çalışılması son derece üzücü bir durumdur. Bir kentin kültürel temellerini esnaf şekillenmeleri atmaktadırlar. Rengini, zanaat sahiplerinin tutukları işlerinde sanatlarına vardığı zaman almaya başlamaktadır. Özgün bir tarzda tutulmayan işler, ticari bir anlayışla özenti tarzda bir yaşamı bizlere anlatırken kültürel yozlaşmaya sebebiyet vermektedirler. Bu noktadan sonra politik zihniyetin anlamasını istediğim bir durum var. Kültürel çatılar tasarlanırken sözün, kelimelerin, hikâyelerin önemine değinerek; kentlerin yazarlarına, şairlerine, ozanlarına ve oyuncularına gerekli yatırımın yapılması zorunlu haldedir. Ruhsuz, soğuk duvarlar ardında ki kişi, sanat eserine ulaşamaz. Müteahhit mantığı ile kent kültürü şekillenmez. Bir kentin bilinci; kültürel çatısının yüksekliği ile ölçülmektedir. Bu yüksekliği sağlayan ise sanatçılardır.

‘Sanat; sanat için midir? Yoksa toplum için midir?’ çıkmazına verebileceğim en güzel cevap ise sanat; doğru iletişim içindir. Kültürel çatımızın özgün bir tarzda kurgulanması için ‘sosyal ilişkilerin gelişmesi’ adına beynimde üç nokta şekillenmektedir. Doğru iletişim- Hizmet anlayışı- Sağlıklı beslenme (ikili manasından diğeri; evrensel bilginin kaynağı) kaliteli bir yaşamın temel yapı taşları olarak karşıma çıkmaktadır. Doğru iletişime geçebilme kabiliyetini sağlamış bir toplumun hizmet algısını şekillendirebilecek bir ‘kültürel çatı’ ihtiyacı doğmaktadır. Bu çatının inşasında elini taşın altına sokmayan yani ‘sosyal kaytarıcılar’ tarafından tamamlanamadığı için çağ dışı durumları sıklıkla yaşamaktayız. Kalitesiz bir yaşamın içerisinde birbirimizi suçlayarak hayatımıza devam etmekteyiz. Bizlere çağ dışı bir kent yaşamı solutan, iletişim zaafı sergileyen sosyal kaytarıcıların ellerini taşın altına sokma vakti gelmiştir.

Kent bilinçsizliğinin ortaya koyduklarını gelecek nesillere bırakmak hayalinin ruhsal durumu; benlik kaygısıdır. Bireysel bilinçteki bu hal ile hareket eden yönetici toplulukların neye hizmet ettikleri iyi gözlemlenmelidir.

YARIN - SOYADI; KÜLTÜR OLAN KENT!

 

 

 

 

Bu yazı 554 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Olgun insanı yetiştirebilmek
» Çözüm Süreçleri geliştirmek
» Güçlü yatırımcıları ikna edebilmek
» Beyin Göçünü Karşılayabilmek
» Halkın yanında olabilmek
» Yerel Değerler Standartları
» Kaliteli Yaşam Merkezi
» Doğa-Sev Uygunluk çalışmaları
» “Kırkların Eli” düzeni
» Yaşamsal Kalite Yönetimi Sistemi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter