27 Mayıs 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
LÜLEBURGAZ’IN NEYE İHTİYACI VAR?
Yazı Tarihi: 29 Kasım 2018 Perşembe 09:35

Bu konuya açıklama getirmem gerektiğini hissediyorum. Bu bir eleştiri değildir. Tarafsız bir değerlendirme ile politik bir karakterin söylemlerinden yola çıkıyorum. Değersizleştirmek adına bir yazı kurgulamıyorum. Eksik taraflarımızın hoşgörü ile tamamlanması düşüncesindeyim.

Kısmen de olsa iradeye sahiplik, benlik alanının zeminini hazırlamıştır. “Ben” tavrı; inancı ve inançlar kültürel şekillenmeleri oluşturmuştur. Bu şekillenmenin ana mimarı dildir. Bir iletişim aracı olarak kullandığımız ‘dil’ kurgusu her inanç tabanına aynı hitap etmez. Aynı dili konuşan insanlar, benzer kültürlerden beslenmektedirler, fakat iletişim sorunu yaşayabilmektedirler.

Türkçemize nüfuz etmiş olan diğer birçok kelime gibi ‘kültür’ de yabancı bir dilden zihnimize kazınmıştır. Latince de Kült ‘Cult’ yani inanç kökünden türeyen ‘Cultura’ dilimize Kültür olarak geçmiştir. Cultura; inşa etmek, işlemek, süslemek gibi manalara da gelmektedir. İnandıkları ile eyleme geçen kısmi irade sahiplerinin yaşam şekillerini anlatan bu kelimeyi, nasıl değerlendirdiğimiz çok önemlidir. Bu bilgilerin ışığında değerlendirme yaparken; Lüleburgaz’a soyadı verilirken, hangi inanç tabanı kabul görüldü? Hangi düşünceler ve eylemler ile yapılar inşa edildi? Geleceğimiz açısından önemli sorulardır.

Soyadını aldıktan sonra Lüleburgaz’ımızdaki yapılanmalara göz attığımızda keskin ana hatları, soğuk duvarlar tamamlamaktadır. Gri-Siyah ve kahverengi… Tipik Kuzey-Kuzey’in Doğusu olan Avrupa düşüncelerini hatırlatan, ihtiyaca yönelik ve disiplinli insanların minimalist çalışmalarına benzemektedir.

Yapılan işlerin özetine gelirsek eğer özenilmiş bir kültürün alıntıları şehrimize inşa edilmiştir. Bu çalışmaları incelediğimde ise soyadımızın ne olduğunun daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Özümüzü yansıtmayan, özentili bir hal ile yapılan işlerin çarpıklığını anlatan soyadımız; kendine ait olmayan bir kent modelini ortaya çıkartmıştır.  

YARIN: LÜLEBURGAZ’DA ‘’VAR KALMAK’’ MÜCADELESİ

 

 

Bu yazı 516 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter