27 Mayıs 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Lüleburgaz’da ‘var kalmak’ mücadelesi
Yazı Tarihi: 30 Kasım 2018 Cuma 07:26

Özgür TERZİOĞLU

Tahminimce bir Avrupa şehrinden özenilen ‘Lüleburgaz Yıldızlar Akademileri’ projesinin 12’li sistemi anlattığını biliyor muydunuz? Belki de Avrupa Birliği Fonundan finans geliri elde edebilmek için düşünülen bir hamle… Her ne ise… 12 yıldız, temelde on iki ana karakteri bizlere anlatmaktadır. Dünya planına düşmüş ruhları yöneten 12 yıldız… Bu yönetici yıldızlar, Antik Yunan mitolojisindeki tanrıların sayısı kadardır. Sonra bu sayı Hz. İsa’nın havarilerine dönüşürken, bugün; Avrupa Birliğinin bayrağını süslemektedirler. Yönetim ile sembolleşen bu sayı, Lüleburgazımızda bir ‘’var kalmak’’ mücadelesini anlatmaya başlamıştır.

Narsis demokrasiler politik karakterleri yönetici yaparlar. Dürüst insanların yönetimi yapamayacağını hissederler. Eşitlik ilkesiyle menfaat alanları açan bu kimselerin hizmet anlayışları ‘Ben’ tavrında kendi adına olana yönelik olduğu gözlemlenmektedir. Para gibi iki yüzü olan ve ticari bir düşünce tarzına sahip, toplumsal menfaatten uzak olan, fakat tam tersi hareketleriyle topluma yönelik söylemlerin altında kendilerini deneme arzusu, görünen ve alkışlanan olabilmek adına ‘’başarı odaklı’’ kimselerden bahsediyorum. Tatmin olma duygularına yenik düşerek sıfat elde etme mücadelesinde adını bir yerlere kazıtmak; tam anlamıyla ‘’var kalmak’’ mücadelesini anlatmaktadır. Tek karar mercii olabilmek, dediğini yaptırabilmek ve ‘’Benim dediğime geldin’’ diyebilmek adına laf cambazlığını iyi yapabilen bu oyuncular ‘’vicdani zekâ’’ şaşkınlığını yaşamaktadırlar.  O kadar kurnaz ve iş bitirici görünmelerine karşılık, pusulaları bozuktur. Yönettikleri toplumu zor durumlara sokmaktadırlar. ‘Lüleburgaz Yıldızlar Akademisi’ düşük verimli çalışmalar olduğu görülmektedir.

Omurgasız olan bu projeler bütününün; berrak düşüncelere sahip bir beyne ve lüzumlu hareketi yaptırabilecek eklem yapıya ihtiyacı vardır. 

YARIN: KÜLTÜREL ÇATILAR NASIL TASARLANIRLAR?

 

Bu yazı 411 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter