20 Şubat 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Açık
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Kültürel Çatılar nasıl tasarlanırlar?
Yazı Tarihi: 01 Aralık 2018 Cumartesi 16:57

Her çağın kendine özgü düşünce yapıları vardır. Bunu düşünsel süreçlerden çıkan işlerden anlamak mümkündür. Düşüncelerin temeli ‘çekirdek inançlar’ ile atılmaktadır. Bir yaradılış tohumu olan Öz’ün üzerine nakşedilen inançsal şekiller, mevcut kültürel çatılar altında işlenmektedir. Zamanla bu çatılar eskir, yeniçağın düzenine uygun çatılar oluşturulmaya başlanır. Bahsettiğim bu olayın somut başlangıcı; söz ile yani yeni düşüncelerin aktarımını doğru yapabilme (Doğru iletişim) becerisiyle yenilenmeyi sağlamaktadır. Yeni kavramların olgunlaştırılmasıyla sosyal ilişkileri geliştirmek adına yeni yönetim sistemlerini tasarlayabilmek, çağdaşlaşmanın ana prensibini oluşturmaktadır. 

Avrupa’nın değişim ve gelişim süreçlerinin başlangıcında Rönesans (iletişim çalışmaları) ve Reform (Yeni kültürel çatıların tasarımı) çalışmalarını bir arada görmekteyiz. Dil; bir kültür propagandasıdır. Dilin etkin kullanımı ile düşünceler, söze ve kelimelere bürünmeye başladığında olgunlaştırılacak olan yeni kavramlar yeni çatıların tasarımlarına gebe kalmaktadır.

Her doğum sancılıdır. Her yenilik, çağın gerekliliğindendir. Bu düzeni bize yaşatan birilerinin ya da bazı milletlerin düşünceleri değildir. Yaşamın kendi enerjisidir. Evrensel düzenin yaptırımlarıdır. İnsan, biri birinden ve diğer var edilmiş olan her şeyden bağımsız değildir. İrade sahibi düşünerek, tasarlayarak kendi çatısını özgün tarzında inşa edebilir. Bu özgün tavrın şekillenmesi, berrak zihinler sayesinde olmaktadır.

Bu sebeple çağa uygun yeni eğitim ve öğretim modellerinin milli özlüklere göre hazırlanması gerekmektedir.  

PAZARTESİ: SORUNLARI TANIMLAYABİLMEK

 

 

Bu yazı 311 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Olgun insanı yetiştirebilmek
» Çözüm Süreçleri geliştirmek
» Güçlü yatırımcıları ikna edebilmek
» Beyin Göçünü Karşılayabilmek
» Halkın yanında olabilmek
» Yerel Değerler Standartları
» Kaliteli Yaşam Merkezi
» Doğa-Sev Uygunluk çalışmaları
» “Kırkların Eli” düzeni
» Yaşamsal Kalite Yönetimi Sistemi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter