27 Mayıs 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Eğitim Tekniklerinin araştırılması için
Yazı Tarihi: 05 Aralık 2018 Çarşamba 07:27

Ülkemizin eğitimsel sorununun temelinde ‘değişen okul sistemleri’ olduğunu düşünmüyorum.

Kısmen sistem ile ilgili olabilir, fakat esas sorun; millet olarak temsil ettiğimiz ‘ruh tipi’ ile ilgili bizlere giydirilmeye çalışanların uyumsuzluğudur. Müfredat son derece önemlidir. Politik bir ideolojiyi içermemelidir. Daha önceki yazılarımda belirttiğim üzere mevcut kültürün içerisinde yetişmeye başlayan bireyin dinlediği hikâyelerin önemini anlamamız gerekmektedir. Temel eğitimini alan çocuğun kaç yıl okuduğu önemli değildir. Hangi ‘ruh hali’ ile okula gittiğinin daha önemli olduğunu düşünerek, çekirdek inançlarımızın olgunlaştığı mevcut kültürün tasarımının doğru yapılması adına çağdaşlaşma misyonerlerinin çalışmalarına tam destek verilmesi gerektiği düşüncesindeyim.  Bu kimseleri işlerinde sanatına ulaşmış insanlar olarak düşünmeliyiz.  Bu saygın ve halk tarafından sevilen kimseler önce aileleri ve sonra lider karakterleri yani öğretici, eğitici ruhları milli hedeflerimize yöneltmeleri gerekmektedir. Eğitim ile ilgili bir diğer sorun olarak gördüğüm; öğretmen modelinin-kişilik tipinin belirlenmemesidir.

Bir sınava girerek, bir fakülteden eğitim alarak herhangi birinin öğretmen olması sistem hatalarına sebebiyet vermeye devam edecektir. Bu konunun sağlıklı bir şekilde araştırılması, eğitim tekniklerinin geliştirilmesi ve kaydedilmesi için bir araştırma merkezine ihtiyacımız var. İnsanlık projesi için ‘Kültür Enstitüsü’ tasarımını hayata geçirmemiz gerekmektedir.

YÖNETİM SİSTEMLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Dünyanın herhangi bir yerinde başarılı olmuş bir yönetimsel anlayışı işimize ya da karakterimize uyarlamaya çalışmak, kısmen yararlı olabilir. Bilinmesini istediğim esas konu; milli özlük yapımıza uygun, temsil ettiğimiz insan modelinin keşfi sonrası ruhumuza uygun bir elbise dikebilmek kabiliyetini geliştirmemiz gerekmektedir. Bu kabiliyeti geliştirebileceğimiz, bireylerin kendini bulduğu yani doğru meslek seçimlerine yardımcı olan uyumlu eş ve uygun iş seçimlerini yaptırabilecek bir kurumun varlığı hissedilir bir haldedir. İnsan ruhunu çözümleyebilen, uzman kimselerin takibinde sosyal sorunların nedenlerini bularak, çözümlerine yönelik yöntem geliştirilen bu alan; kaliteli bir yaşamın anahtarlarını tasarlayarak ‘olgun birey’ tavrını geliştirebilecek kabiliyette olmalıdır.  Yürütülen bir işe hangi yönetimsel sistem getirilirse getirilsin, o sistemin içerisindeki birey uyum kabiliyetini sağlayamıyorsa ve karakterine uygun bilgi donanımına sahip değil ise en iyi olarak bilinen tüm sistemler hata verecektir.

Bu sebeple en sağlıklı yönetim sistemine geçiş; iş tutanların kendi duygu durumlarını kontrol edebilmesiyle ve kendini bilmesiyle başlamaktadır. 

YARIN: KİŞİLİK YÖNETİMİ ÇALIŞMALARI

 

Bu yazı 320 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter