21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Kişilik yönetimi çalışmaları
Yazı Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 09:17

Kişisel gelişimden bahsetmiyorum. Tam olarak duygu durumumuzu etkileyen olaylara karşı nasıl bir tepki vereceğimiz ile ilgili kişilik yönetimi adı altında ‘vicdani zekâ’ çalışmalarına başlanmasından bahsediyorum. Bu sebeple zekâ kuramının ne olduğu ile ilgili gerekli çalışmaların detaylandırılması zorunlu hale gelmiştir. Bu gibi çalışmalara destek olabilecek tüm kaynaklar için ve elde edilen olumlu sonuçların kaydedilmesi adına bir ‘zenginleştirilmiş kütüphaneye’ ihtiyacımız var.  Bu kütüphanenin üst yapılanması ‘okuma merkezi’ bizlere eğiti     m ve öğretimin diğer temel bileşenleri gibi birleşik bir sistemi ortaya koymaktadır. Eğitim ve öğrenim sürecinin temeli; okuma-düşünme-ifade etmektir. Bu üç düzen biri birinden ayrı gelişimsel tavır sergilememelidir. Bahsinde bulunduğum bu üçlü yapı bir öğrenim modelini ortaya koymaktadır. Kişi, kültür içerisinde öğrenir. Bu sebeple kültürel çatılar eğiten ve öğreten bir haldedirler. Okullar süreçlere yön verirler ve dış disiplin ile bireyi ideal bir yapıya zorlamaktadırlar. Temel eğitimler zorunlu olarak, dışsal bir disiplin ile verilmektedir. Sürekli bahsinde bulunduğum ‘Kültür enstitüsü’ bir tamamlayıcı eğitim modelidir. Bu model yapı bireyi içsel disipline etme metotlarına göre düşünülmektedir. Kişilik yönetimi çalışmaları ‘kendin ile öğrenme’ modeli ortaya koymaktadır. Bu model için bir kültürel çatı tasarlanır. Çatının altında kişilere yaşam amaçları hatırlatılır. Hayal ettiklerini gerçeğe uyarlama iradesinin öz güveni verilir. Değerler bilinci olgunlaştırılır.  Kim olduğu fark ettirilir. Bu desteği sağlayan el; bireyin her yaş aralığında yanındadır. 7 yaşında enstitüye gelen genç 70 yaşında da bu çatı altıda yaşam amacı için mücadele vermeye devam edebilmelidir. Çağdaşlaşma misyonerliği bayrağını diğer nesle uygun şekilde aktarabilmelidir. 

Verimlilik tasarımı

‘Verimlilik tasarımı’ ruhsal-teknik bir planlamadır. Geleceğin stratejik hamleleri işin kurulum aşamalarında görülerek, tam manasıyla ‘insan odaklı’ bir sistemi bizlere anlatmaktadır.  Bahsinde bulunduğum tasarımsal süreç, tutulan her işin insanların daha kaliteli bir yaşamı paylaşabilmesi adına üretime geçebilmesidir. Kalite; bütünsel bir düşünceye ulaşabilen insanların uyumlu ve dengeli bir sosyal yaşamı sürdürebilme kabiliyetidir. Sağlıklı bir toplumsal düzenin inşası; içsel disipline ulaşabilmiş, zamanı senkronize yaşayabilen, geçmişin olumsuzluklarından ders alarak tecrübe edinebilen, sezgileri gelişmiş, devrin mantık çerçevesinin dışına taşabilen bu zihin geleceği umut ile hayal ederek an da yapması gerekenlere odaklanmalıdır. Anı yaşama telaşına düşmeden kendi gerçekliğinde hayal ettiklerine irade gösterebilen kişiler için ‘vicdani zekâ’ gelişimi önemli bir konudur.

Verimlilik tasarımı, özgürleşebilen ruhun sistemidir. Kendini gerçekleştirebilen, varlık bilincine ulaşabilmiş, özgün tarzını ortaya koyabilen bir çalışma disiplini ‘Zekâ kuramı’ ve ‘özlük yasası’ bilgileriyle sağlanabilir. Bu bilgiler ile yeni bir kültürel çatı altında olgunlaştırılması gereken bir eğitim ve öğretim tekniğine ihtiyacımız var. Tamamlayıcı bir eğitim olan bu teknik; milli özlük yapılanmasına uygun, geleceğin ihtiyaç modellemelerini düşünebilecek zihinlerin bulanık suyunu arıtabilecek şekilde olmalıdır. Ancak ki berrak zihinler, bahsinde bulunduğum verimlilik tasarımına sağlıklı süreçler geliştirebilir.

YARIN: YENİ ÜRETİM MODELLERİ

 

Bu yazı 435 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter