20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Üst kavram bilincine nasıl varabiliriz?
Yazı Tarihi: 10 Aralık 2018 Pazartesi 09:46

Gelişim, sorun odaklıdır. Gelişme çabasıyla düşünsel değişimi sağlayabilecek, iç disiplinle gelen dönüşüm sancılı, fakat bir yaşam dinamiği olarak irade göstermemiz gerekendir. Yeniçağın gerekliliğine göre değişebilme kabiliyeti kaliteli bir yaşamın kapılarını aralayacaktır.

Kaliteli bir yaşam anlayışı, sorunların çözümlerine süreçler geliştirir. Sorunlar yaşamın her alanında ve anında yanı başımızda değişik şekiller de var olmaya devam edeceklerdir. Sorunların çözümüne yönelik iradeyi temsil edebilecek bir ‘’üst kavram’’ ihtiyacımız var.

Bugün ‘sorun’ olarak değerlendirdiklerimiz, bizleri rahatsız edenler olarak düzensiz, çarpık ve huzursuz bir yaşamın anlattıklarıdır. Bahsinde bulunduğum bu düzensizlik duygusal dalgalanmalara sebebiyet vererek, suyumuzun bulanmasına neden olmaktadır. Suyu bulanık bir toplum, geleceğe güvenle bakamaz ve kaygılanır. Yozlaşmış bir zihin’ in kullandığı üslup, olumsuz duygu durumların varlığına sebebiyet vermeye devam edecektir. Bu durum sosyal çatışmaların devam etmesinin en büyük nedenidir. Toplum içerisindeki tüm ayrılıkçı ve birbirlerini değersizleştiren düşünceleri tek bir soruna odaklamamız gerekmektedir. Gelecek olan yeniçağda tüketim alışkanlıklarımızın denetlenmesi ve olası iklim değişimlerine karşı gerekli çalışmaların yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Gelecekteki ortak sorunumuz; geçmişte ve bugün yaptığımız lüzumsuz tüketimler ile alakalı olarak, doğal yaşamın dengesinin bozulmasıdır. Bu güvenlik açığına çözüm üretebileceğini düşündüğüm ‘Kültür Enstitüsü’ üst kavram bilincini olgunlaştırması üzerine tasarlanması gerekmektedir.

YARIN: ÇAĞDAŞLAŞMA HAREKETİMİZE BAŞLARKEN

 

 

Bu yazı 420 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter