26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
SİGORTALILARIN HİZMET BORÇLANMASI
Yazı Tarihi: 19 Aralık 2018 Çarşamba 07:39

 

Sigortalıların kendi istekleri dışında sigortalılık sürelerinin kesilmesi halinde, kesilen bu sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık sürelerinden saydırılmasına hizmet borçlanması denir. Hizmet borçlanması, çalışılamayan sürelerdeki günlerin satın alınmasıdır. Gerek çalışma karşılığı olsun gerekse de isteğe bağlı sigortalılık yoluyla olsun toplu prim günü elde etme mümkün değildir. Fakat bazı durumlarda sigortalılar ya da onların hak sahipleri yaşlılık aylığı, ölüm aylığı gibi bir takım haklardan yararlanmak için toplu prim gününe ihtiyaç duyarlar. İşte bu gibi hallerde hizmet borçlanması yoluyla prim günü satın alabilirler. Bu haftaki yazımızda bu konuya değineceğiz.

 

-ASKERLİK BORÇLANMASI-

Er ve erbaş olarak silâhaltında veya yedek subay okulunda geçen süreler askerlik borçlanmasının konusunu oluşturmaktadır. Askerlik borçlanması yapılabilmesi için öncelikle fiili bir askerlik süresinin olması gerekmektedir. Askerlik yapmayanlar, muaf tutulanlar askerlik borçlanması yapamazlar. Askerlik borçlanmasını, kişinin kendisi ya da hak sahipleri yapabilir.

Borçlanma süresi, fiilen yapılan askerlik süresini geçmemek üzere, borçlanma hakkı olan kişinin talep ettiği gün kadar yapılır.

 

-DOĞUM BORÇLANMASI-

Doğum borçlanması, kadınlara verilmiş önemli bir haktır. Kadın sigortalıların ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile 3 çocuk ile sınırlı olmak üzere doğum tarihinden sonra sigortasız geçen 2 yıllık süreyi borçlanabilirler. Doğumdan sonraki 2 yıl sürenin borçlanılabilmesi için bu sürenin sigortasız geçmesi yanında, çocuğun yaşaması şartı da aranmaktadır.

Doğum borçlanmasında aranan en önemli şartlardan biri de borçlanma konusu doğumdan önce sigorta girişinin aranmasıdır. Söz konusu sigortalılığın kısa ya da uzun vadeli sigorta kollarına bağlı geçmesi gerekir.

 

-YURTDIŞI BORÇLANMASI-

18 yaşını doldurmuş, yabancı ülkede çalışmış kadın, erkek veya ev kadını olarak bulunmuş Türk vatandaşları yurt dışı borçlanması yapabilirler.

Yurtdışında çalışmayan kadınların ev kadını olarak geçen sürelerin tamamının borçlanılacağı gibi, bu sürenin bir kısmını da borçlanabilirler.

Yurtdışına gitmeden önce veya yurda döndükten sonra Türkiye’de çalışması bulunmayanların Bağ-Kur kapsamında değerlendirilir. Bunun anlamı ise SSK’lı çalışması olanlara göre daha fazla gün borçlanma ve daha fazla ödeme yapmasıdır.

Örneğin  yurda döndükten sonra SSK’lı çalışması  bulunan gurbetçi 5000 - 5975 arası günle emekli olması gerekirken, Türkiye’de hiç çalışması bulunmayan bir gurbetçi 9000 günden emekli oluyor. Yurtdışındaki başlangıç, sigorta başlangıcı sayılır.

Borçlanma talep dilekçesi size tebliğ edildiğinden 3 ay içinde ödeme yapılması gerekir. Yurtdışı borçlanması yapanlara aylık bağlanabilmesi için ilk şart borcun tamamen ödenmesi, ikinci şartta borcun tamamen ödenmesinden sonra aylık talebinde bulunması gerekmektedir.

 

-BORÇLANMA TUTARI-

Borçlanma talebinde bulunan kişilerin ya da hak sahipleri, günlük asgari ücret ve günlük asgari ücret tutarının 7,5 katı arasında olmak üzere seçecekleri günlük kazanç tutarının % 32`sinin borçlanılacak gün sayısı ile çarpılması ile bulunacaktır

Tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreler için borçlandırılma halinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür. Burada şu hususu önemle belirtmem gerekir ki; bu imkan doğum borçlanması dışındaki saymış olduğumuz borçlanmalarda geçerli olup, doğum borçlanmasının yapılabilmesinin şartlarından olan doğumdan önce sigorta başlangıcının aranması nedeniyle bu haktan doğum borçlanması yapanlar yararlanamazlar.

 

-DİĞER BORÇLANABİLİNECEK DURUMLAR-

- Memurların personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri,

- Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri,

-  Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri,

- Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

-  Grev ve lokavtta geçen süreler,

-  Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri,

- Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden aybaşına kadar açıkta geçirdikleri süreleri,

- 1 Mart 2011 tarihinden sonraki sürelere ilişkin olmak üzere, 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreleri,

- Sigortalı olmaksızın, yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmi öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı, borçlanılabilir.

Bu yazı 1289 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yanlış meslek kodu bildirene ceza
» Yurtdışında yaşayan ev hanımlarının emekliliği
» TELAFİ ÇALIŞMASI NEDİR?
» Kadınlarda Staj Sigortası Emeklilik Yaşını Öne Çekebilir
» Raporlu işçi farklı bir işyerinde çalışabilir mi?
» Engellilerin Sosyal Güvenlik Hakları 
» Ramazan Ayında Sağlanan Yardımlardan Yapılacak Kesintiler
» GENEL TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA
» KIDEM TAZMİNATI FONU
» SAHTE SİGORTALILIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter