21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
DEĞERLİ BAŞKAN GERENLİ!
Yazı Tarihi: 26 Aralık 2018 Çarşamba 07:42

Hazır derslere ara vermiş iken, biraz da bizim mahalleye ilişkin yazıp çizelim mi?
Partimizin belediye başkan adayı Murat Gerenli, kendisinin bile tahmin etmediği bir oyla önseçimi kazandı.
Adayların tanıtım gecesinde hepsini tek tek ve pür dikkat dinledim. Kimse bir diğerinden farklı bir şey söylemedi. Bu yüzden seçimi adayların özellikleri değil kasabadaki mevcut politik atmosfer ve eski başkanın halka gına getiren suratsızlığına tepki belirledi.
Biliyorum kızacaksanız ama demeden edemeyeceğim, bu kadar benzemezi aynı potada eritmek ve bir araya getirmek bir ademoğlunun ya da güçlü bir ekibin yapacağı iş değil bence. Bırakın gülmeyi otomatiğe bağlayıp sürekli kahkaha da atsanız bu sonuç o sandıktan çıkmazdı.
Ama çıktı ve artık bir analizi hak ediyor.
Özgür Kaya'nın kaybedeceğini anlayıp, mağdura yatarak kendi kalesine attığı son dakika golü, bu işin çimentolarından birisidir değerli partidaşlarım. Bu arkadaş onca yıldır sadece sol kolunu dirsekten kırarak inşa ettiği kumdan kalelerini kendi elleri ile yerle bir etmiştir. Bu bir!
CHP üyeleri artık parti içi çekişmelerden uzak durulması ihtarını yapmıştır. Bu iki.
Ama en önemlisi, profesyonel kasaba siyasetçileri ve de rant avcıları kokuyu bu kerre çok önceden alıp, kazanacak adayın etrafında kilitlenerek pazarlık paylarını arttırmayı denemişlerdir ki bu da üç!
Ve en gerçek olanı da bu.
Biliyorum küfrün bini bir para olacak yazıdan sonra, ama bunları yazmaz isem kendime inancımı yitiririm.
Bu farkın nasıl oluştuğunu herkes bildiği için bu bölümü pas geçeceğim. Pişirilmiş aşa su katmanın bir alemi yok.
Bir CHP’li ve yurttaş olarak beni en çok ilgilendiren bölüme geçmekte faide görüyorum.
Murat Gerenli kardeşim nedeni ne olursa olsun büyük bir güvenle başkan adayı olmuştur. Ve yine büyük bir aksilik olmaz ise önümüzdeki beş yıl hepimizin başkanı olarak görev yapacaktır.
Üzerindeki yük çekilir bir yük değildir ama madem talip olmuştur ve açık ara bu işe uygun görülmüştür asıl oyun şimdi başlıyor.
Bir radyo programında kendisine yönelik ağır değerlendirmeleri reddetmiştim. Çünkü kendisini tanırım ve o lafları hak edecek biri değildir, ayrıca benim olduğum yerde dürüst ve güvenilir arkadaşlarıma kimse tek laf söylemez. Seçildiğinden beri ayaküstü 5 dakikalık bir görüşme dışında kendisi ile hiç görüşmedim. Belli ki yoğun bir zamanda yaşıyor, bu nedenle ben de kendisine yazarak seslenmeyi tercih ettim.
Sevgili başkanım,
eğer önümüzdeki beş yıl boyunca hayallerindeki Burgaz için emek vereceksen öncelikle bu yolda seninle yürüyecekleri seçerken, herkesten bağımsız olarak yol arkadaşlarını belirlemen gerekiyor.
Hırsızları, hayırsızları, halk kaynaklarını kendi çıkarı için kullanmayı planlayanları, bu konudaki kaşarları, belediyecilik ve yönetim ile karar mekanizmaları için yeterli birikim ve bilgisi olmayanları, anma yemeği ve anma töreni müptelası çakma demokratları, baskı gruplarının listelerinden sızanları, politikanın küçük esnaflarını ve birilerinin adamlarını listene aldığın gün bu iş sarpa sarar.
Elbette ki genel merkezin ya da partinin akil abi ve ablalarının önerilerini dinleyeceksin, elbette ki emek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarından gelen teklifleri değerlendireceksin. Ama kasabayı birlikte inşaa edeceğiniz yoldaki, karar vericileri ve yol göstericileri seçerken ince eleyip sık dokuyarak ve aklının sesini dinleyerek hareket etmek zorundasın.
Aksi önceki felaketin tekrarından ibaret olur.
CHP’li üyelerin bağlantısız kesimi, büyük oranda senin başkan olmanı isteyerek oy kullandı. Açık fark ise bağlantılı ve beklentili olan alandan geldi. Ve onlar bunu mutlak ki kullanmak isteyeceklerdir.
Oysa zaten kazandığın bir seçime girmiştin. Tabeladaki farkın önemi yoktu.
Bu değerlendirmeyi atlarsan, bu aralar üzerinde yaratılmaya çalışılan baskıyı aşamazsın.
Eğer diğer partiler şapkadan dinozor çıkarmazlar ise, sonuçta, bir önceki arkadaştan hayli yüksek oyla başkan seçileceksin.
Hazırlanman gereken yerel seçim değil, sonrasında kasaba hafızasında bırakmak istediğin izi yaratacak olan projelerindir.
Bunları da ancak aklı selim, genç, dinamik ve profesyonel, kasaba politikasına bulaşmamış isimlerle gerçekleştirebilirsin.
İşin kolay yanı açık ara farkla bitti, sıra doğru kararlar alabilecek, onuru için yaşayan ve bu kasabayı çok seven insanlarla yolculuğa çıkmakta ki, bizi yurttaş olarak asıl ilgilendiren bu.
Kontenjan adayların senin yapacağın işlerin işaret fişeğidir. Onları politika tüccarlarına, kasaba tacirlerine ve rant severlere kaptırma e mi benim değerli kardeşim .
Sevgi ve umutla.
Mesut Sarıoğlu
Kasabalı yurttaş

Bu yazı 647 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SİZ İKTİDARA "UCUNDAN ACUK TA BAA VER " DEME İHTİMALİNİ SEVDİNİZ KARDEŞLERİM.
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter