21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Değer Bilmek
Yazı Tarihi: 26 Aralık 2018 Çarşamba 12:01

 Ülkemizde sanata her şeyini vermiş, bu konuda yıllarca emek sarf etmiş gerçek sanat insanları değerini bulamıyor. Toplumun kültürel gelişimde çok önemli olan sanat ve onu üretenler yeterince hak ettikleri mertebeye gelemiyorlar. Küreselleşme ile oluşan popüler kültür, sadece işine gelen, saman alevi gibi bir anda parlayıp sonra ebediyen kaybolan şarkıdır, filmdir, oyundur gibi genelinde sanat yönü zayıf etkinliklere destek verdi. Gerçek sanat ve onu ortaya koyanlar hep arka planda kaldı. Bu popülerlik öyle bir hal aldı ki sinemadan sonra tiyatro da bile, onun eğitimini almışlar değil tanınan manken, türkü, şarkı yorumlayanlar oyunlarda boy göstermeye başladılar. Eskiden bir tiyatro oyununa gidilirken önce oyunun yazarına, eserin içeriğine bakılırdı. Şimdi ise tanınmış, popüler birisinin o oyunda yer alması ön koşul gibi oldu. Şöhretli birisinin oyunda yer alması gişe hâsılatı için yeterli.

  Bütün bunları düşünmeme yıllar önce yayınlanan Ezel dizisinde yer alan, ancak bundan sonra tanınmaya başlayan yılların sanatçısı Tuncel Kurtiz neden oldu. Birçok sanat eserinde yer alan sanatçıyı, tüm izleyenlerin ancak bu diziden sonra tanıyarak çok sevmesi ise üzülmemin ayrı bir yanı. Dormen Tiyatrosunda sanat yaşamına başlayan sanatçının, Umut ve Sürü filmlerinde ki harika oyunculuğu hala hafızalarımda. Ayrıca Otobüs filminde de bu güzel serüvenin devamını görmekteyiz. Yıllar önce kaybettiğimiz değerli oyuncumuz oynadığı dizilerde, harika performansıyla genç oyunculara etkileyici bir örnek teşkil etmekteydi. Özellikle repliklerinde kullandığı, O.Wilde’den, Shakspeare’ den, Cemal Süreyya’dan, Özdemir Asaf’tan, Cahit Irgat’tan yaptığı alıntılar bizlere edebiyat sanatının büyüleyici güzelliğini hatırlatmıştır. Çoğu kişi okumadığı için, dizi sayesinde yeni duyduğu etkileyici dizelerin sihrinden kurtulamamıştır. Tuncel Kurtiz ‘in dizileri tek başına götürecek güçlülüğü ile diğer oyuncular, onunla olan repliklerinde sözü bir an önce Usta’ya teslim etmek için çaba gösteriyorlar gibi.

  Özelikle günümüzde paylaşmaya çok ihtiyacımız olan, Kardeş kelimesini Usta’nın şiirsel bir anlatımla kullanması oldukça etkileyici. Gençliğimizde arkadaşlarımıza, çevremizdekilere büyük bir haz duyarak hitap ettiğimiz kardeş kelimesi şimdilerde etkisini kaybetti gibi. Ustanın dizide devamlı kullandığı kardeş kelimesine hepimizin çok ihtiyacı var. Aganta Burina Burinata adlı eserinde Halikarnas Balıkçısı kardeş olgusunu etkileyici bir dille anlatır: “Huyu, suyu aykırı, dilleri başka olanlar birbirlerine ısınamazlar derler a. Yalan! Beraber çalışıp beraber çile çeken insanlar birbirine öyle bağlanıyorlar ki, bir kısmı buz bir kısmı da ateş olsa, birbirine uyup canciğer kardeş oluyorlar. Ben öyle arkadaşlar edindim ki onların birisi yanıma gelince, yanıma birisi gelmiş gibi değil, yanımdan yabancılar ayrılmış da kendimle baş başa kalmışım gibi oluyordum."

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 502 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yaşamımızda Matematik 
» Bırak Güneş İçeri Girsin
» Cahit Irgat
» Beklemeyin
» Değişim
» Gezmek ve Tanımak
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter