26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Özçekim
Yazı Tarihi: 28 Aralık 2018 Cuma 09:01

  Selfie veya özçekim, bir dijital fotoğraf makinesi ya da kameralı cep telefonu ile çekilen oto-portre fotoğrafı türüdür. Özellikle sosyal medya ile birey, kendisine ilişkin bilgileri üyesi olduğu platformlar üzerinden sergileyerek toplumsal bir görünürlük kazanmaya başlamıştır. Birey, sosyal medya üzerinden sürekli kim olduğunu sergilemekte e içinde bulunduğu sosyal çevreye, tüketim alışkanlıklarına, aile ve arkadaşlık ilişkilerine dair bilgileri istediği şekilde kurgulayarak, görselliğe dayalı bir kimlik oluşturma yoluna gitmektedir. Son zamanlarda sosyal medyada yoğun olarak paylaşılan özçekim fotoğraflar, bireyin kimlik inşasında önemli bir araç haline gelmiştir. Fotoğraflarla oluşan kimlik inşasında, eskiden suda yansıyan suretini hayranlıkla izleyen insanın yerini, modern dünyada telefonun tabletinde kendi fotoğrafına hayran hayran bakan bireyler almıştır. Artık önemli olan, esasında yalnızlıkla donanmış dünyamızda insanların bizi görmesi ve beğenmesi en önemli bir unsur haline geldi. Gerçek yaşamımız sandığımız bu fotoğraflardan oluşan yapının bizi ne kadar yalnızlaştırdığını göremiyoruz. Sosyal Medyada oluşan arkadaş sayısının çokluğu her şeyi belirleyici bir etmen gibi görünüyor. Ne kadar takipçi, o kadar güç sahibi olmak gibi geliyor. En büyük sorunumuz fotoğraflarda istediğimiz gibi görünmek, istediğimiz imajı oluşturmak.

  Görünüyorum o halde varım, anlayışıyla şekillenen yeni bir imaj çağına girdik gibi. Günümüz insanının bir varoluş pratiği. Ne düşündüğümüz, neyi sorguladığımız önemli değildir. Önemli olan nasıl göründüğümüzdür. Sanki yaşam bir maskeli balo gibi. Selfie hepimizin aynılaştığı kitlesel kalabalık içinde, yalnızlığımızın güle oynaya bir dışavurumu. Kişinin ne hayal ettiği, düşüncelerinin çeşitliliği hiç önem arz etmez. Önemli olan bireyin nasıl görünebilirim düşüncesi etrafında oluşturacağı maskeli dünyası yani imajıdır. Nasıl güzel, çekici görünüyorsam o kadar güçlüyümdür. Bu selfie bağımlılığı bütün Dünya yı sarmış durumdadır. Çeşitli ülkelerde birçok insan bu durumdan kurtulabilmek için psikolojik destek almaya başlamışlardır.

  Geçen ay yapılan İstanbul Kitap Fuarı çok büyük bir kalabalığı misafir etti. Öyle ki fuarın yapıldığı Beylikdüzü çok büyük bir trafik yoğunluğu yaşadı. Kitap fuarının bu kadar ilgi görmesi çok sevindirici bir gelişmeydi. Fakat Unesco verilerine göre Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı sıralamasında Dünya da 86 sırada bulunmaktayız. İnsan o zaman fuardaki bu kadar kalabalığı merak ediyor. Basından öğrendiğimize göre basılan kitapların %4 ü edebiyat ve sanat kitabı.%63 ü ise çocuklarımızı sınavlara hazırlanmasını sağlayan test kitaplarından oluşuyor. Etkinlikte en çok dikkat çeken şey yine selfie bağımlılığı. Bir çok kişi fuarda gözükmek, daha çok tanınmış yazarlarla fotoğraf çektirme gayreti içinde.Selfie çekenlerin sayısı kitapları inceleyenlerden oldukça fazla. Bu gibi etkinliklerde selfie çekimi yasak olsa, katılım sayısı yarı yarıya azalır düşüncesindeyim. İmajını yeniden düzenlemek, imajını cilalamak derdinde olan bireyler ayni gayreti kitap okuma, araştırma yönünde kullansa, yaşamın güzelliğini daha bir fark edeceklerdir.

Bu yazı 848 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
» Veda Busesi
» Kimselerin Vakti Yok
» Dünya Çevre Günü
» Umudun Güzel Yüzü
» Eskiden Bayramlarımız Vardı
» Diziler ve Sinema
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter