20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 3
Yazı Tarihi: 01 Ocak 2019 Salı 07:23

Üst not: Bu kopyalar dizini başkan adayları için bedavadan hazırlanıp kasaba için fena halde önem arz etmektedir. Adayların yazıları izleyip not almalarında faide görüyorum.
Giriş ücretsiz olup çıkarken teşekkür edene hayır demeyiz…

DERS: BELEDİYECİLİK VE SOSYOLOJİ
KONU: ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

KOPYA: Belediye bünyesinde bu aralar nereye gönderileceği bilinmeyen ve varlık nedenleri sorgulanan güvenlik görevlileri ile yürütülecek bir projeden söz ediyoruz.
Sosyoloji alanında eğitim görmüş, ölçme ve değerlendirme konusunda mümkünse üst lisans çalışması yapmış aklıselim birkaç Burgaz çocuğunu bulup bu çocukları projenin başına geçirmekle işe başlanacak. Benim bildiğim birkaç tane var ama illa da seçilecek başkanın partisinden ya da uzaktan da olsa akraba olsun zorlamasına da hayır demem. Adam çürük olsa bile proje sağlam nihayetinde, adam ya eğitilir ya da sokak basketboluna başlar.
Yalnız bir süre, bu arkadaşların hızlı eğitimi için iyi hocalardan hizmet alınacak. Akraba ya da layık olan baştaki beyin takımı hariç değil.
(Söz ülkenin en iyilerinden ve benim de hocam olan Ali Murat hoca ile ben bizzat görüşüp düşük bütçe ile bu atılıma destek vermesi için elimden geleni ardıma koymayacağım)
Kurulacak birim dünyadaki tüm yönetim anlayışlarının en temel taşlarından birisidir.
Eğer elinizde kendi içinizdeki güvenilir ekiplerle ürettiğiniz bilgiler ve veriler yoksa aldığınız kararlar sizi duvara toslatır. Bu siyaset biliminin temel kuralıdır kardeşlerim.
Topluma ilişkin kararlar ekonomik, sosyal, kültürel alanlardaki ölçme ve değerlendirme ile toplanmış veriler üzerine inşa edilmelidir. Aksi takdirde anketçiler sağdan girip soldan çıkarken baş yöneticiye övgüler dışında kasabaya başkaca bir değer katamaz. Ve siz yüzde 60'ının asgari ücretle çırpındığı kasabanızı salakça ama kallavi faturalı bir ittirme sayesinde Paris ve New York’la yarışta sanabilirsiniz, ki yakın tarihimizde olmuşluğu vardır.
Boşta, beton bina bekler pozisyonundaki güvenlik görevlileri, bu işin sinir uçları olacaktır. Yani sokaktaki, dükkandaki, parktaki, evdeki insanları bulup onlardan aldıkları verileri değerlendirme birimine aktaracak ve nihayetinde üst kadronun verileri süzerek raporlamaları, kararlar öncesinde karar vericiler için bir "kasaba bilgi havuzu" oluşturacaktır.
Bu veriler çıplak halleri ve bilgiye dönüşmüş biçimleri ile kararlarla birlikte gerekçeler olarak halka internet aracılığı ile açık bir biçimde aktarılacak. (Kolpa akrabalar da tam burada ayaza düşecekler. Yani sistem her daim doldurulmaya hazır biberden iyidir)
Bilgi varsa gelecek vardır kardeşlerim!

GİRDİSİ: 50 metrekarelik bir çalışma alanı, üç kişiden oluşan beyin takımı, gerçekten kasaba için işlevli hale getirilmiş 5 güvenlik görevlisinin görev tanımlarını değiştiren karar örneği, birkaç masa sandalye, veri toplayıcı ve çözümleyici bilgisayar programı ve bir miktar kağıt kalem ile olaya ilk hareketi verecek Ali Murat hoca ya da aynı çıtada bilim insanları.

ORANI: AŞK (Akıllı Şehir Kullanıcısı) saçmalığının onda birinden az.

ÇIKTISI: 1- Kasabanın gerçek kimliği bu sayısal verilerin işlenmesi ile ortaya çıkarılarak üretilecek, nihayetinde kararlar ve hizmetler bu veriler ışığında şekillendirilecek.
2-Kimse artık kasabayı ‘Rio’dan sonra en çok dans okulu bizde’, ya da kasabalıyı ‘Cumartesi Yunan'da balıkta, pazar Bulgar'da kumarda’ diye tanımlayamayacak.
3- Gerçekle yüzleşince karar almak ve halk için yönetim anlayışını sürdürmek çok daha kolay olacak.
4- Ayrıcalıklı ailelere dijital bilgi aletleri dağıtılmayacağından, kasabanın orasına burasına kırık dökük AŞK kutuları dikilmeyeceğinden bütçe rahat bir nefes alacak.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN…

 

Bu yazı 418 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SİZ İKTİDARA "UCUNDAN ACUK TA BAA VER " DEME İHTİMALİNİ SEVDİNİZ KARDEŞLERİM.
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter