20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 4
Yazı Tarihi: 02 Ocak 2019 Çarşamba 09:16

DERS: BELEDİYECİLİK VE YÜKTEN KURTULMA
KONU: BAŞKANIN KİŞİSEL TEMİZLİĞİ

KOPYA: Her nedense her belediye başkanının en az bir lüks makam aracı, bir makam şoförü, bir odacısı, en az iki sekreteri ve kaçınılmaz bir şekilde bir özel kalem müdürü bulunur bizim gibi geri ittirilmiş 3 dünya ülkelerinin gepgeri ittirilmiş tüm belediyelerinde.
Belediye başkanlığına aday olma kriterlerinden birisi partiden partiye değişse de 10 asgari ücret gücüne bedel olan parayı ödeyip başvuru dosyası almaktır. Bu güce sahip olan bir arkadaşın kendisine ait bir aracının olmamasını düşünmek saflıktır. En uzağı Ankara olan (O da artık uçakla daha yakın ve ekonomik) yola gidecek olan belediye başkanının şehir içinde ya da Sakızköy yolunda son model bir araca neden ihtiyacı olsun ki…
Araç satılacak. Seçilecek başkan bu denli heyecanla istediği kasabayı yönetme uğruna kendi aracının kasaba için kullandığı süreçlerdeki 5 yılda toplam 20-25 bin kilometrelik yıpranma payını yüklenecek. Kamunun işi için çıktığı uzun yollarda kendisine kilometre başı yakıt parası ödenecek.
Bir yerden bir yere kapısı açılmadan, aracın arka koltuğuna yayılmadan gidemeyen arkadaştan kasabaya hayır gelmez kardeşlerim. Özel şoför gereksiz bir tembellik kaynağıdır. Bu başkanı havaya sokan afili arka kapı açıcılığı görevi ilkel toplumların göstergesidir. O şoför tıpkı başkanı gibi halkın yararı için farklı bir alanda hizmet üretimine katkı sağlayacak.
Kapı kolu tutuculuğu ve çay getiricilik olarak tanımlayabileceğimiz "odacılık" mevzuu külliyen kaldırılacak. Kendi odasının kapısını açamayan, çayını çalışanları gibi ortak çay ocağından isteyemeyen başkandan bize yar olmaz. Garsondan kurum içi ve kasaba geneli dedikodularının alınmamış olması yönetişim açısından bir bilgi eksikliğidir.
Bir sekreterle götürülemeyecek iş belediye başkanlığı değil NASA başkanlığıdır.
Ve son olarak şu özel kalem müdürlüğü saçmalığına acilen son verilecek.
Artık kararları halkın kalemi yazacağına göre, birilerinin başkan odasındaki gözü kulağı olan özel kalemlik makamı lav edilecek.
Bir günlük kendi programını yapamayan başkandan kendine bile yar olmaz.

GİRDİSİ: Sadece başkan için 5 yılda 25 bin kilometrelik araç yıpranma payı.

ORANI: Oranlanamaz çünkü ilk olacak.

ÇIKTISI: 1- Başkanın etrafını saran gereksiz pervaneler çekildiğinde adam ya da kadın nefes alacak.
2- Buyurun başkanım, emredersiniz başkanım, tabi ki başkanım, ne alırsınız başkanım, kapınızın kolunu tutayım başkanım, başınıza dikkat başkanım, klimanızı açayım mı başkanım vb gibi saçma sapan sözcükler azaldığında başkan işine daha konsantre bir halde halk için çalışacak.
3- Satılan makam araçları yerine yaşlıların ihtiyaçları olduğunda onları kasabada istedikleri yere götürecek özel üç minibüs alınacak ve makam şoförü bu kerre ihtiyacı olanlara kapı açacak. Başkan da arkada yayılmaktansa kasabadaki trafiği, yaşanan sıkışıklığı, yolların berbat hallerini ön camdan kabak gibi görebilecek ve kasabanın direksiyonunda da uyanık kalması sağlanacak.
4- Özel kalem müdürü olmadığından, halk başkana derdini direk anlatacak. Tüm esnaf doğrudan temin ve pazarlık usulü satın almalarda fiyat tekliflerini belediyemize özgürce sunacağından, hepimiz özel kalem müdürlerinin akşam sefalarının bedellerini ödemek zorunda kalmayacağız. Böylece kasaba esnafı açısından rekabet ortamı yaratılmış ve halk olarak biz daha uygun fiyatla daha iyi hizmete kavuşmuş olacağız.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN.

Dipnot: Hepiniz ikinci sekreter, odacı ve özel kalem müdürünün akıbetini merak ediyorsunuz değil mi?
Filmin sonunda 2. sekreter 3. dersteki Ölçme ve Değerlendirme bölümünün konusu olan "Veri Toplama Birimi"nin sekreteri olarak çalışacak.
Odacı ve özel kalem müdürü, alınan diğer iki minibüste yaşlı yurttaşlarımızın hizmetinde olacaklar.

Alta atılmış Üst not: Bu kopyalar dizini başkan adayları için bedavadan hazırlanıp kasaba için fena halde önem arz etmektedir. Adayların yazıları izleyip not almalarında faide görüyorum.
Giriş ücretsiz olup çıkarken teşekkür edene hayır demeyiz.

 

 

Bu yazı 412 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SİZ İKTİDARA "UCUNDAN ACUK TA BAA VER " DEME İHTİMALİNİ SEVDİNİZ KARDEŞLERİM.
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter