05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Bayram Güner
BAL LİGİ
Yazı Tarihi: 03 Ocak 2019 Perşembe 07:00

Sevgili sporseverler, sekiz yıl önce amatör futbola heyecan getireceği düşünülerek kurulan Bölgesel Amatör Lig,  yıllar geçtikçe ‘amatör futbola fayda sağlıyor mu? heyecan veriyor mu? konusu iyice tartışılır hale geldi.

Adı amatör olan, fakat profesyonel liglerden daha fazla para harcanması gereken ligde kulüplerin geliri yok, gideri çok. Bu durum kulüplerin ikiye ayrılmasına neden oluyor. 

Şampiyonluk isteyen takımların bütçeleri ise milyon TL’leri aşıyor. Tüm bu harcanan paraların hedefe ulaşamadığınız zaman hiç bir karşılığı bulunmuyor.

Bölgesel Amatör Lig’in en büyük problemlerinden bir tanesi ve en önemlisi de futbolcular üzerinde bağlayıcılık olmaması. Resmi bir sözleşmenin yapılamadığı ligde, her şey karşılıklı güvene ve söze dayanıyor. Oyuncuların insafına kalan kulüplerin, futbolcular üzerinde hiç bir yaptırımı bulunmuyor. Sezon öncesi veya devre arası bir takım ile anlaşan futbolcu, daha yüksek ücret veren bir takım bulursa başka takıma elini kolunu sallayarak gidebiliyor.

Resmi sözleşme uygulamasının olmaması kulüp için de futbolcular için de büyük problemlere neden olabiliyor.

Bölgemizde de durumun pek iç açıcı olmadığını gözlemliyoruz. Bazı takımlar BAL ligine katılma hakkını kazandıkları halde katılmıyorlar. Katılan kulüplerden bazıları, sezon sonunda alt lige düşüyor veya imkansızlıklardan dolayı sezonu dahi tamamlayamadıklarını görüyoruz. Nitekim ilimizde BAL liginde mücadele eden takımlarımızın ilk devre sonunda puan cetvelindeki sonuçlarına baktığımızda Kavaklıspor ve İstasyonspor’un son iki sırada olduğunu görüyoruz. Adeta bütçe olmadan ya da kendi alt yapınızı oluşturmadan taşıma su ile değirmenin dönmediği görülüyor.

Ne diyelim! Futbolda her şey alt yapıda bitmiyor ama her şey alt yapıda başlıyor.

Yeni yılınız, tüm takımlarımızın hedeflerine ulaşması temennisiyle kutlu olsun.

 

Bu yazı 3358 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KORONAVİRÜS
» YAPAY ZEKA VE FUTBOLA ETKİSİ
» FUTBOLDA SET OYUNU
» BÜYÜKKARIŞTIRANSPOR – VİZESPOR
» BAL LİGİ
» STATÜYE BAKAR MISINIZ
» ENDÜSTRİYEL FUTBOL
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter