26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 5
Yazı Tarihi: 02 Ocak 2019 Çarşamba 18:00

DERS: BELEDİYECİLİK VE TRANSPARAN OLMAKSIZIN ŞEFFAFLIK

KONU: BİLDİĞİN CANLI YAYINLA BELEDİYECİLİK

KOPYA: Öncelikle "BELEDİYE" denen kurumun varlığının halka bağlı olduğu ve halkın aniden kafasının kızıp çekip gitmesi halinde nüfusun 2000'in altına düşmesiyle alçak uçuşa geçileceği ve çok kıymetli belediyenin, bildiğin "Muhtarlık" olacağı kabul edilecek.
Belediye tıpkı hükümet gibidir.
Halk varsa vardır yoksa bildiğin Adil'in dutluğu…
Belediyeler yasasında belediyelerin ölçülebilirliği içinde yaşayan halkın sayısı ile ifade edilir. Ki belediye başkanları ve yardımcıları da bu sayı üzerinden maaşlarını alırlar. (Yormayın beni yasaya bakın)
Belediye kaynaklarının nüfus ile orantılı olarak merkezi bütçeden ve yine nüfustan tırtıklananlardan oluştuğu yüksek sesle söylenecek.
Bu durumda bütçenin, yapılan görüşmelerin, meclis ve encümen kararlarının, doğrudan teminlerin, pazarlık usulü satın almaların, ihalelerin ve günlük bütçenin halktan saklanması salakça bir durumdur.
Biz olmadığımızda var olmayan bir mekanizmada olan bitenler, bizden niye saklanır ki?
Evet evet haklısınız tam da o nedenle saklanır.
Yeni dönemde her şey şeffaf olacak ve gelinine ihale verip etrafındaki beslenenleri yüksek sesle hırlatma ihtiyacı olacak kaynana olmayacağına göre, şeffaflığın üstü tamamen açılacak.
Hatta mümkünse belediyenin kapısından tül girmesi yasaklanacak.

GİRDİSİ: Halka günlük olarak olan biteni aktaracak bir dijital ortam teknikeri, bir masa ve google amcadan alınmış gayet kallavi silikonlu bir vadi.  Toplasan günlük maliyeti 10 lirayı geçmez, hadi teknik personelin maaşını da koy ki zaten iş yapmadan oturuyordu, işe yarayacak olduğundan koyma. Kaynananın odasından iki masa ile iki sandalye ve toplantıların çekimi için dijital kamera (ki akıllı şehir şeysinden kalanlar yeter de öteye bile geçer) işlem tamam.

ORANI: Artı değer yaratacak çünkü kimse gerçek değeri bugün 125 lira olan bir işi üç sene önce 300 liraya çakamayacak bize.

ÇIKTISI: 1- Tüm meclis ve encümen toplantıları, doğrudan temin ve pazarlık usulü ve kapalı zarf usulü ihaleler canlı olarak yayınlanacağından ben dahil kimsenin karalıkta ya da karanlık ile ilgili tek kelime söyleme hakkı kalmayacak.
2- Tüm doğrudan teminler, pazarlık usulü satın almalar ve ihaleler açık bir biçimde çok önceden duyurulup, teklifler ve kabul anları canlı yayınlanınca, ben de çiçektir, böcektir, kendimi doğaya vuran yazılar kaleme alacağım. En önemlisi ise kasabanın parası "haminnesi ya da özel kalem-tıraşı" olana değil, doğrudan işini sağlam yapan kasaba esnafına, tüccarına ya da müteahhidine gidecek.
3- Bütçe asalaklarından kurtulacağı için yatırıma daha fazla pay aktarılacak. Asalaklar iki-üç ayda iflas edeceğinden onları bulmak için fazlaca bir araştırmaya da gerek kalmayacak.
4- Kasaba bütçesindeki giren-çıkan kalemleri, canlı ve günlük olarak halkın denetimine sunulacak. Ne geldi bugün kasaba kasasına kardeşim, 1 milyon, ne çıktı kardeşim 900 bin. Kasada kalan nedir kardeşim, dünden devirle birlikte 2 milyon 800 bin. Bu kadar basit, bu kadar açık, bu kadar şaibesiz.
5- Günlük kasa zor diyene ben de aynen şunu derim; "Günlük 750 bin liranın hesabını yapamayan yıllık 230 milyonun hesabını nasıl tutacak ki kardeşlerim" Üç ayda bir ve yıl sonlarında kesin hesabı alırız. Mühim olan günlük harcamalardan haberdar olmak. Bu başkanın da elini rahatlatacaktır. Böylece kimse özel kalem-tıraşla bütçe tıraşlaması yapamayacağından ve denetim halk tarafından yapılacağından vakit kazanacaktır. Barlar pavyonlar kusura bakmasın, bir iki müşteri azalacak ama kasaba için o kadarına da katlanacaklar.
6- Bu yöntem ile halkın yaşadığı yere sahip çıkma, bütçesini denetleme ve haybeye yatırımları engelleme bilinci yaratılarak, rol model belediyeciliğin merkezi olunacak.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN.

Alta atılmış Üst not: Bu kopyalar dizini başkan adayları için bedavadan hazırlanıp kasaba için fena halde önem arz etmektedir. Adayların yazıları izleyip not almalarında faide görüyorum.
Giriş ücretsiz olup çıkarken teşekkür edene hayır demeyiz

Bu yazı 463 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter