26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 6
Yazı Tarihi: 03 Ocak 2019 Perşembe 18:00

DERS: SOSYAL BELEDİYECİLİK
KONU: ON BİN GÜNAYDIN GÜCÜNDE SICAK SÜT...

KOPYA: Süt bu bölgedeki en ucuz ürünlerden birisi. Tabi ki kaymağı ve yağı alınmadan ve daha üreticinin elinde iken. Sonrasında biz steril kutuları alınca, gayet kallavi dayak yiyoruz sütçü patronlardan.
Sosyal belediyecilik anlamındaki önerimiz şudur. 1-5 yaş arası çocuğu olan tüm ailelere haftada 3,5 litre yağı ve kaymağı alınmamış gerçek üretici sütü dağıtılacak.
Bununla da yetinilmeyip her sabah işçi servislerinin kalktığı yerlerde (bizim semt pazarları için önerdiğimiz karavanlar ile) üç noktada sabah sıcak süt ya da çay servisi ile bir poğaça ikramı yapılacak bu kasabanın ve hayatın yükünü çeken işçilere. Bu mekanların gezici olması ile haftada en az bir kez bir işçiye ulaşılmış olacak.
GİRDİSİ: Rakamları bilmiyorum ama bu tür bir organizasyonun her gün masasına çiçek konan personel için yıl boyunca harcanan civarında olacağı, artsa da artan kısmın çakma bir popçu konseri ile boy ölçüşemeyeceğine yemin ederim. Ayrıca poğaça imparatoruna kaptırılan bütçe miktarının yanında, bu gayet helal poğaçaların, esamesi bile okunmaz.

ORANI: Benim çocuklarım ve halkım süt içecek, avuçları ısınacak sabahın köründe, yemişim oranını.

ÇIKTISI: 1- Çocuklar için süt uygulamasında kapı kapı gezilmeyecek, mahalle muhtarlığına (şimdilik, sonrasında mahalle evleri ve örgütlenmeleri ile çözülecek bu iş) ait alanlara gelen halk, sütünü buradan alırken dört duvar arasında değil bir mahallede ve kasabada yaşadığını ve mahalle ile kasabanın kendisini düşünen yönetim kadrosu olduğu gerçeği ile karşılaşıp fena halde şoke olacak.
2- Çocukların istisnasız ve kaygısız içecekleri yarım litre süt daha sağlıklı bir kasabanın habercisi olacak.
3- Uygulama bir süre sonra imeceye dönüştürülerek bir çocuğa seve seve süt annelik ya da babalık yapacak kasabanın iyi insanları ile dayanışma ruhu yüceltilecek.
4- Kasabada daha sabah bile uyanmadan yollara düşen emekçilere yerel yönetim bir bardak sıcak süt ya da çay ve doğrudan temin edilmemiş bir poğaça ile "günaydın" diyecek. Bu organizasyon için kasabadaki tüm pastahane ve börekçilerden sıralı alım yapılacak. (Poğaça imparatoru dahil değil, o 2050’ye kadar olan sırasının bedelini son 10 yılda ara sıcaklarla aldı)
5- Bu proje ile günde 5 bin mutlu ve güçlü çocuk, 10 bin sıcak nasırlı avuç ve 10 bin günaydın hayat bulacak.
6- Belediye etkinliklerinde meyve suyuydu, poğaçaydı, ara sıcaktı, rakıydı, beyaz peynirdi, sucuklu yumurtaydı ve arap sabunuydu gibi alımlara son verileceğinden kaynakların halk için verimli kullanılmasının önü açılacak.
7- Civar köylerdeki üreticiler direk olarak destekleneceğinden bu ödemeler de yine bizim kasaba ekonomisine döneceğinden küçük çaplı bir ekonomik refah döngüsü sağlanacak.
8-Bu projenin sürdürülebilir yoksulluk için fakire çorba dağıtmak ile ilgisi yoktur kardeşlerim. Bu proje yerel yönetimin halkı ile buluşup el sıkışmasıdır ve çocukları ile geleceğine verdiği önemin altını çizip toplumsal dayanışmanın fitilini yakma projesidir.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN

Dipnot: Projeye 1970’lerin sonunda yaptıkları ile ilham kaynağı olan kasabanın güzel insanı Özcan Değirmencioğlu ağabeyimize selam ederim.

Alta atılmış Üst not: Bu kopyalar dizin

Bu yazı 448 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter