26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 7
Yazı Tarihi: 04 Ocak 2019 Cuma 18:00

DERS: BELEDİYECİLİK VE ATIK AYRIŞTIRMA

KONU: GÖKKUŞAĞI RENKLİ ATIK TOPLAMA İSTASYONLARI

KOPYA: Öncelikle katı atık toplamada, kısmi de olsa keçi kokan naylon torba inatçılığından vazgeçildiği için tebrikiler. Bu değişimin zorunlu olduğunu dünyanın dört bir yanından çektiğim fotolarla anlatmaya çalışan ve değişimi yıllardır savunan biri olarak teşekkürü borç biliyorum.
Tarih öncesi "evin önü bokluk" modeli ile 100 bin kişilik şehri yönetmeye kalkanların, hepimize çektirdikleri acının bedelini umarım sokakta yüzümüze bakamayarak öderler.
Lüleburgaz halkı yeni modele bir iki arıza dışında tamamen uyum sağladı.
(Nasıl gına geldiyse millete)
Toplumların değişime açık oldukları anlarda atılacak radikal adımlar, geleceğin daha güzel olmasını sağlar.
Kopyamız şudur :
Derhal çöp konteynırı (nasıl yazılıyor bu meret be) alımı durdurulacak. Orta ölçekli bir enjeksiyon makinesi alınacak. Farklı renklerde ve boyutlarda hem sokaklar hem de evlerin balkonları için konteynır’lar üretilip sokaklara ve evlere dağıtılacak. Bir yandan da atıkların ayrıştırılması konusunda hızlı bir bilgilendirme çalışması yapılacak.
Halk önce balkonundaki minyatür bidonlarda ayrıştırma yapacak ve sonrasında da bunları sokağındaki farklı renkli konteynırlara atarak atıkların ayrıştırılmasını kaynakta yapacak.
"Kim yapcak onu be?" mi buyurdunuz, hani burası çağdaş, demokratik ve kültürlü bir şehirdi. Biz bu şehrin adı ve illa da soyadı böyle olsun diye geleceğimizi çarçur ettik.
Heba edilen milyonlara ve yapılan saçma sapan itkinliklere (yazım yanlışı yok ittirmeydi hepsi) ilişkin hakkımı helal etmiyorum ve bir gün hesabını da soracağım elbet.
Balkonlarda yer alacak ayrıştırma bidonları, bilincin oluşmasına katkı sağlayacak en önemli araçlardır kardeşlerim. Bunların iç edilmesi, çamaşır sepeti olarak kullanılması, limon saksısı yapılması ihtimaline binaen, sürekli kontrol edilip, yenilenmesi ve aynı modelin sokakların tamamında uygulanması için bir enjeksiyon ve demir aksam atölyesi kurulacak ve burada yolları çalı süpürgesi ile süpüren kadronun bir kısmı ile söz gelimi gençlik parkında her gece deli dana gibi dolaşan güvenlik kadrosundaki personeller anlamlı üretim alanında çalıştırılacaktır.
ORANI: Enjeksiyon makinesi 1 milyon lira, malzeme mevzu değil çünkü zaten o konteynırların alımı kallavi fiyattan yapılıyor. Böylece, ilk 1000 tanede enjeksiyon makinesinin ve atölyenin kurulum masrafları geri alınıp, üretimde ciddi adımlar atıldığında belediye için ihraç edilebilir bir ürün olacağından ek gelir kaynağı yaratılacaktır. Ayda 25 bin kitap ve 23 bisiklet hesabından yılda 300 bin kitap ve 276 bisiklet alımı yapılacak ya da ayrıştırılmış atıkların devri ile bu kitap ve bisikletler takas yolu ile temin edilecektir.
ÇIKTISI: 1- Dünya atık sorununu kaynakta ayrıştırarak çözmüştür. Bunun başka bir yolu da bilim tarafından henüz bulunamamıştır. Bu nedenle, bu çözümle rol model bir pozisyon alınacak ve sallamak yerine Paris ve Londra'nın bizimle yarışmaya niyetlenmesinin önü açılacaktır. Buyursunlar.
2- Atıkları balkonunda ayrıştıran ve bunu belgeleyen yurttaşlardan her ay kullandıkları su bedelinin 20 tonu alınmayacağından, vatandaş hem geleceği hem de mevcut cepsel problemleri için elini taşın altına sokacaktır.
3- Her ay belirlenen miktarda atık kağıt ya da plastiği teslim eden çocuklara bir kitap armağan edilecektir. Ama öyle yüz temel eser çakması değil, gerçek yazarların gerçek ve kısaltılmamış kitapları.
4- Her ay belediye tarafından her mahalle için bir tane olmak üzere 23 adet bisiklet dağıtılacaktır. Geri dönüşüme uygun en fazla atığı getiren aile mahallenin adına dağıtılacak olan bisikleti alıp götürecektir. Bisiklet öyle çakma tombalalarla dağıtılmaz kardeşlerim. Mazallah yakınınıza çıkar mıkar. Bu organizasyon ilk etapta muhtarlar aracılığı ile belediye destekli yapılacak, mahalle örgütlerinin kurulması ve mahalle evlerinin inşası ile görev mahalle komitelerine devir edilecektir.
5- Bu bisiklet ve kitap bedeli sizi korkutmasın geri toplanan ayrıştırılmış atıklar için bu miktarı bila bedel verecek en az on tane geri dönüşüm firması tanıyorum ben.
6- Biliyorum uçuk gibi geliyor ama hepimiz ortalama günde iki kilogram atık üretiyoruz ve bunların ilk elde ayrıştırılması ile % 60’ı geri dönüşüme uygun atıklar. Elbette geri kalanı da enerji üretimi ve gübre üretiminde işe yarıyor. Yani işe yaramayan atıklar değil, bizim cehaletimiz kardeşlerim.
7- Doğada hiçbir şey yok olmaz kardeşlerim, değişir dönüşür ama yok olmaz.
Tek yok etmemiz gereken yönetim cehaletidir.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN…

Alta atılmış Üst not: Bu kopyalar dizini başkan adayları için bedavadan hazırlanıp kasaba için fena halde önem arz etmektedir. Adayların yazıları izleyip not almalarında faide görüyorum.
Giriş ücretsiz olup çıkarken teşekkür edene hayır demeyiz.

 

 

Bu yazı 529 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter