26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Bir küçük düzen ve içindeki özün etkisi
Yazı Tarihi: 04 Ocak 2019 Cuma 07:00

3.Etki: Ekonomi üzerine

Her evin refah-huzur-mutluluk seviyesini artırabilmek için hane içerisindeki bireylerin bahsinde bulunduğum hallere yönelik gerekli iradeyi göstermesi gerekmektedir. Bu sebeple kişiler öncelikle kendi gerçekliği ile yüzleşebilecek bir dürüstlüğü düşüncelerine yerleştirmelidir. Korku ve kaygılarıyla yüzleşerek, onları kabullenerek, yapılması gerekenlere odaklanıldıktan sonra ekonomik kalkınma beklenen seviyelere ulaşacaktır. Tabii ki de her aile bu duruma gerekli iradeyi göstermeyecektir. Çabalayan, fakat bir sonuç alamayan aileler için Kültürel Tasarım Enstitüsü bir sonuç kapısı olarak düşünülebilir. Emeğin değer gördüğü, ekmeğin kazanılması için eğitimlerin verildiği ve sosyal zamanlarda bulunmaktan keyif duyulan bu merkez bahçenin tasarımı eğlenceli zamanları yaşayabilmemiz içindir.

Olumsuz duygu durumlarından arınarak birlikte üretebilen, değer oluşturabilen ve kaliteli bir yaşamı paylaşabilen kimselerin bilinç hali yerel ekonomilerin güçlenmesine büyük bir güç katacaktır. Esas üzerinde durulması gereken konu; yerel ekonomimizi nasıl geliştirebiliriz? Milli ve küresel ekonomi düzenleri ile uyumlu hareket kabiliyetini nasıl sağlayabiliriz? Bu sorulara verebileceğim en kestirme cevap; özgün bir tarzın geliştirilmesiyle bir cazibe merkezi inşa etmemiz gerekmektedir. Bu sebeple yaşamsal kalite yönetimi sistemini kurgulamaya, bir üst plana ve bu planı başarıya ulaştırabilecek bir stratejiye ihtiyacımız var.

Ekonomik krizler birer algısal yanılsamadır. Hiçbir zaman gerçeği yansıtmaz. Esas olan emektir, değerdir, verimli çalışmaktır. Toplumda bu inanç tabanın kabul görmesini sağlayacak çalışmalara ihtiyacımız var. Tüketen bir toplumdan üretebilen bir hale geçebilmek için kaybetme korkularımızın üzerine giderek, benlik kaygılarımızın ıslağı neticesinde olacaktır. Böylece evimizin de bereketi artacaktır.

PAZARTESİ: 4. ETKİ; ENERJİ ÜZERİNE

 

Bu yazı 410 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter