23 Mayıs 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 9
Yazı Tarihi: 07 Ocak 2019 Pazartesi 09:09

DERS: YANLIŞTAN DÖNME HAKKI
KONU: "BAK NE KADAR KOLAY" BELEDİYECİLİĞİ

KOPYA: Büyük gürültü ile başlanan ama sonu getirilemeyen, yönetemeyenlerin kısaca LYSA dedikleri, benim ise gerçek ismini söylemekten ilk günden beri çekinmediğim "Devasa Düğün Salonları Kompleksi" (Kısaca DDSK olarak geçecek) projesi halkın ve yönetmeye taliplilerin akıl sağlığı açısından revize edilecek.
Şu ana kadar 130 milyonu hüpleten ve inşaat alanı 28.571 metrekare, açıktaki alanı 16570 metrekare, inşaat taban alanı ise 12135 metrekare olan bu çakma sanat şeysinin iç dizaynı derhal durdurulacak. Beyhude koltuktu, spottu harcaması yapılmayacak. Kullanılmayacak binalara ve şeylere o kadar çok para harcadık ki bu seferkini de ibiği olmadan çöpe atalım.
Bina, özel hastane, özel eğitim ya da AVM gruplarına açık bir ihale ile 39 yıllığına kiraya verilecek. Aylık 1 milyon lira kira bedeli ile ihaleye çıkılacak. 11 yıl sonra mevcut maliyet geri alınacak. Bu arada bu ucube alan için yıllık 5-10 milyon arasındaki işletme giderinden de kurtulunacak.
Kimse buraya ayda 1 milyon vermez demeyin.
Binada 14-15 bin metrekarelik kullanım alanı var. Metrekaresini 30 auro ile çarptığınızda (Ki AVM’lerde asgari kira metrekaresidir) Ayda kemiksiz 420 bin auro kira bedeli demektir bu işletmeci için. Onu da 6 ile çarptığınızda işletmeci için aylık 2 milyon 500 bin lira ciro demektir. Hastane yanı, çamlık içi, acayip akıllı otoparklı, içi dışı ışıl ışıl ve yan taraflarında alternatif mekanları olan bir alandan söz ediyoruz.
Hesap kitap bilen şirketler için hiç yatırım yapmadan ilk ayda kemiksiz 1 milyon. 500’ü ben cep yapmadım merak etmeyin, o kadar masrafı olur oranın.
Merkezi hükümet destekli sağlık ya da eğitim kurumları için de bir cazibe merkezidir burası. Hadi onlar azıcık kamu hizmeti yaptıklarından ve yeni bir iç dizayn gerçekleştireceklerinden kirada aylık bir iki yüz bin liralık indirim yapalım.

GİRDİSİ: İhale gideri ve işi pazarlama için ulusal bazda verilecek tanıtım giderinden ibaret.

ORANI: Bütçeye pozitif etkisi olacak bir proje. Bırakıp gidenden kalanların tamamlanması için para harcanmayacak, yatırım için savrulan 130 milyon peyderpey geri alınacak ve nihayetinde yıllık 5-10 milyon arasına denk gelen işletim giderinden kurtulunacak.

ÇIKTISI: Girdisini çıktısını yukarıda anlattım zaten tekrara düşmeyelim.
Kestirmeden diyeyim kasabalıya ve kasabanın geleceğine çakılan bu beton kazık akıl marifeti ile çıkarılacak.
Hiçbir işe yaramayacağı gün gibi glasnost olan bir beton yığınından ve onun işletim maliyetlerinden kurtulunacak.
Bütçeye düzenli bir gelir gelecek ve düzeni bilinmeyen işletim gideri çıkmayacak.
Kimse şarlamasın, bu projenin sanat ile bir ilgisi yoktur.
Sanatı binalar değil insanlar üretir.
Ki kasabanın sanat alanındaki dünya elçileri kirası 350 lira olan 75 kişilik bir salondan dünyaya açılmışlardır ve inatla hala aynı salonda gösterilerine devam etmektedirler. Merak eden siyasileri bir hafta sonu oyunumuza bekleriz…
Dünyanın her yerinde artık sahne sanatları için yapılan mekanlar modern insanların geçirdikleri değişim nedeniyle küçülmektedir.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN

Dipnot: Ben bu saçmalığa karşı ilk yazımı yazdığım ve meclis üyelerine tek tek gönderdiğim tarihte ve bu iş bitmez dediğim zamanlarda bana şarlayanlar yine şarlayabilirler. Kasaba onların ifrazatı nedeniyle kötü kötü kokuyor. Ama bu çözüm üzerinde ayrıntılı bir biçimde durulmalı kardeşlerim. Hazır müteahhit alacağını alıp kasabaya bay bay demişken yerindedir bu teklifim.

Kişisel dipnot: Yalnız bu AVM işi enteresan. Bir çalışalım bu işe belki biz de halk olarak ihaleye girebiliriz.

Alta atılmış Üst not: Bu kopyalar dizini başkan adayları için bedavadan hazırlanıp kasaba için fena halde önem arz etmektedir. Adayların yazıları izleyip not almalarında faide görüyorum.
Giriş ücretsiz olup çıkarken teşekkür edene hayır demeyiz.

 

 

Bu yazı 501 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 13
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 12
» HAYAT, ÇOK ÜNLÜ KİŞİ (ÇÜK) GİBİDİR KARDEŞLERİM...
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 11
» ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter