20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Özgür Terzioğlu- LÜLEBURGAZ'IN NEYE İHTİYACI VAR?
Bir küçük düzen ve içerisindeki özün etkisi
Yazı Tarihi: 08 Ocak 2019 Salı 07:00

Bir küçük düzen ve içerisindeki özün etkisi

5. Etki; Emniyet üzerine

Kişinin kendini gerçekleştirebilmesi için temel ihtiyaçlar uğraşının üzerinde bir düşünce geliştirmesi gerekmektedir. Temel ihtiyaçları alarm veren bir toplumunun kaygılı halleri daha fazla tüketime yönelim gösterecektir. Tüketim toplumlarının yönetim tekniğinde olumsuz duygu durumlarını oluşturmaya yönelik söylemler, değerlere saldırı, kişilik kontrolünü yapamayan kimselerin eğitimsel sistemini tasarlayarak isyankâr, kaygılı, geçmişe takılı kimseler birer kişisel pazar konumundadır. Bu sebeple eğitim sistemimiz planlı bir şekilde bozuk tutulmaktadır. Suyu bulanık bir kültürün içerisinde yetkinleşmemiş bir öğretim kadrosunun neye hizmet ettiklerinin gözlemlenerek çözümler üretilmesi zorunlu haldedir. Şu anki öğretim kadrosu ve eğitim sistemi kaygılı bir nesli ‘özgüven’ adı altında benlik çıkmazında tutmaktadırlar. Bu durum suni krizlerin oluşmasının nedenidir. Olumsuz duygu durumlarını yaşayan bir toplumda güvenlik açıkları oluşması son derece doğaldır. Bu sebeple kriz anı yönetimi çalışmalarına ihtiyacımız var. Doğal afet, yangın, savaş, terör saldırıları, toplumsal şiddetin önlenmesi adına mahalle birlikleri kurularak, belirlenen kişilere ilk yardım müdahalelerini yapabilmeleri adına eğitimlerin verilmesi önemli bir meseledir. Bu konuya duyarlı vatandaşlar ile birlikte mahallerin içerisinde konu hakkındaki duyarlı grupları yönetebilecek liderlerin yetkinleştirme çalışmalarında Kültürel Tasarım Enstitüsü önemli görevler üstlenecektir.

Doğal yaşam ile uyum çalışmaları  ‘Liderlik akademisi’ tasarımını ortaya çıkartmaktadır. Toplumsal sorunların yönetilmesi adına en temel ihtiyaçlarımızdan birisi; lider doğan kimselerin saptanması meselesidir.  Özlük haritaları sayesinde bu kimseleri toplumsal düzeni sağlaması adına ikna ederek, ihtiyacı olan eğitimsel sürecinin tamamlanmasında gerekli desteği sağlayabilecek saygın bir kuruma ihtiyacımız var.’ Liderlik’ eğitimini alan ve mahalle stajını tamamlayan lider ruhlu kimseler, yerel yönetimlerin en saygın yönetici adayları olarak hazırlanmalıdır. Bu sebeple mahalle stajı için gerekli çalışma ortamını hazırlamamız gerekmektedir. Mevcut yönetimsel anlayışın patron mantığından çıkartılarak, yönetici adaylarının hizmet anlayışını tam anlamıyla topluma hizmet haline gelebilmesi adına bahsinde bulunduğum akademik çalışma önemlidir.

Lüleburgaz’ımızda neredeyse her mahallede bir parkın mevcut olduğu görülmektedir. Bu park alanlarını daha da artırarak sosyal ilişkileri geliştirmek adına ve kriz anı yönetimlerini etkin kılabilmek için hazırlanmasına ihtiyacımız var. Her parkı rant kapısı olmaktan çıkartıp, onları küçük bir enstitü gibi hazırlamalıyız. 

YARIN: 6. ETKİ; ENDÜSTRİ ÜZERİNE

 

Bu yazı 359 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kaliteli Yaşam Biçimi
» Samimi yaklaşım
» Etkili Konuşmak
» Dürüst Kişilik
» Güzel Davranış
» Lüzumlu Çaba
» Odak kabiliyeti
» Ufkun ötesini hayal edebilmek
» Özün ve sözün etkisini kavrayabilmek
» Erdem sahibi olarak, hayatı paylaşabilmek…
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter