20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mesut SARIOĞLU
ADAYLARA BEDAVA KOPYALAR 10
Yazı Tarihi: 07 Ocak 2019 Pazartesi 18:00

DERS: GÜVENLİK MEVZUU
KONU: GERÇEĞİ AYIRD EDEBİLME BELEDİYECİLİĞİ

KOPYA: Güvenlik insanın en temel ihtiyacıdır. Her ne kadar vahşi kapitalizm, yarattığı simülasyonlar ve gösterdiği sopalarla bu ihtiyacı ürkütücü bir hale getirdiyse de varoluşundan bu yana insanın temel ihtiyaç listesinde ilk dörde girer.
İnsan başparmağına kavrama yeteneği kazandırıp omurgasını dikleştirdiği andan itibaren mağaralara girmiş, ateşin arkasına saklanmış ve kapitalizmin bu arazı fark ederek sopasını göstermesi ile kutu kutu evlere kendisin hapsedecek kadar ürker hale getirilmiştir.
Kasabalar, canlı varlıklardır kardeşlerim. İnsanın devasa kopyasıdırlar adeta. Çünkü insanlar tarafından bilebildikleri ve öğrenebildikleri ölçüde inşa edilirler.
Güvenlik de tıpkı insanlarda olduğu gibi kasabalarda da temel ihtiyaçlar listesinin ilk sıralarındadır.
Peki güvende miyiz?
Kasabamızdaki suç oranı konusunda bilgi sahibi miyiz?
Suçlara yataklık eden alanlar nereleri kasabada?
Ve yakın gelecekteki büyük kaos günlerinde dört duvarlık hapishanelerimiz güvenliğimizi sağlamaya yetecek mi?
Bu soruları sormadan ve yanıtlarını bulmadan bir yerel yöneticinin rahat uyuması imkansızdır.
Suçun temeli ekonomik eşitsizliktir. Çünkü eğitim de yaşam kalitesi de ihtiyaçlar da kültür de ekonomik eşitsizlikler ile şekillenir.
İşte bu nedenle ilk yapılması gerekenlerden birisi de kasabadaki suç eğilimleri, kaynakları ve buna yataklık eden bölgeler ile nedenlerin ortaya çıkarılacağı bir tespit yapmak ve buna uygun çözümleri içeren yol haritası çizmektir.
Kasabamızda işlenen ama hep üstü örtülen en önemli suçlardan birisi kadına şiddettir. İnanmadınız değil mi? O zaman Asliye Ceza Mahkemelerindeki dosya sayılarına bir göz atın. Çağdaş laik demokrat sözcükleri gerçeği değiştirmeye yetmiyor.
Bir başka suç da hırsızlık. Binaların dış kapıları çalınıyordu önceden, artık iş daha ileriye gitti. Külliyen binaların çalınması haline evriliyor. Çünkü kasaba ekonomik dağılımdan payına düşeni alamayan ve bu nedenle aç ve sorunlu olan insanları ile bölgelerini doğru tahlil edemiyor. Bu tahlil doğru yapılmaz ise suç oranları hızla artacaktır, ki artıyor.
Güvenlik sorunu sadece emniyet tedbirleri ile çözülemez. Bu dünyanın her yerinde kanıtlanmış bir gerçekliktir. Güvenlik ekonomik paylaşımın sağlıklı olduğu ülkelerde ihtiyaçlar listesinde aşağılarda yer alır. Bizim gibi ülkelerde ve kasabalarda ise üst sıralarda.
Yerel yönetim halkının güvenliğinden sorumludur. Çünkü güvende olmayan bir halkın mutlu olma olasılığı sıfırdır. Ve güvenlik konusu şirin lafları kaldırmaz. Bizim gibi obezite seviyesinde büyüme kaydeden kasabaların baş belası olur. (Bkz Çorlu’nun azmanlaşma döneminde yaşadıkları)

GİRDİSİ: Güvenlik sorunlarının tartışılabileceği bir güvenlik veri bankası kurulacak.
Bedelini bilmem de önemsemem de.

ORANI: Bütçe için ihmal edilebilir bir büyüklük oranına sahip ama yararı bütçenin ve halkın korunması ise oran büyük olsa da katlanılabilir seviyededir.

ÇIKTISI: Kurulacak birim masa veya adı her neyse var olan ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel suçları tespit edip kasabanın suç haritasını çıkaracak.
Bu harita, olmakta olana müdahale ve olacak olanı engelleme hususunda yerel yönetimin zihnini açacak.
Kasabanın gerçekleri ile yüzleşme sağlanacak. Mor kurdele ya da şemsiyenin kadınları korumadığı, ‘onlar zaten doğuştan suçlu’ demenin suçu engellemediği fark edilerek bu yönde yerel yatırımların yapılmasının önü açılacak.
Daha az kadın aile içi ya da dışı şiddetle karşılaşacak.
Hırsızlık oranları düşecek.
Artık sokağa kadar ilerleyen fuhuşun önü alınacak.
Ortaokul seviyesine inen uyuşturucunun dibi kazınacak.
Kasabanın, ekonomik anlamda artı değer dağılımında öncelik verilmesi ve üzerine proje üretilmesi gereken bölgeleri ve insanları tespit edilerek, hayırlı bir iş yapılmış olacak,

Kendimizi daha güvende hissedeceğiz.

KASABAMIZA HAYIRLI OLSUN…

Alta atılmış üst not: Bu kopyalar dizini başkan adayları için bedavadan hazırlanıp kasaba için fena halde önem arz etmektedir. Adayların yazıları izleyip not almalarında faide görüyorum.
Giriş ücretsiz olup çıkarken teşekkür edene hayır demeyiz.

 

 

Bu yazı 714 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» OCANINKİ KIYMETLİ DE, BİZİMKİLER BOSTAN KORKULUĞU MU.....
» ÇÜRÜDÜM ÇÜRÜDÜÜM MAKAMLA ÇÜRÜDÜM)
» DÖN BABA DÖNELİM
» SİNESİNE KURBAN SİNESİNE  SİNE SİNEEEEEEEEE :)
» SİZ İKTİDARA
» EYYYY AHALİ, ZAMANIDIR, HAK EDENLERİ KUCAKLAYIM!
» ORTAK AKIL ÖLDÜ YAŞASIN VASAT ZAMANLAR
» SİYAM DER Kİ, BEN A'LAYIM
» YEME BİZİ SİYAM BEY
» TEK UMUDUM SENDE ANLIYOR MUSUN?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter